Európske akciové trhy otvoria v piatok o niečo vyššie. Investori sa rozchádzajú v názoroch na smer, akým smerom sa trhy vydajú po zverejnení slabých výsledkov americkej ekonomiky a po plošnom padaní cien komodít. Tento smer ale počas dňa spresnia dáta o počte pracovných miest mimo poľnohospodárstva.
Futures na index FTSE 100 sú pred začiatkom obchodovania o 0,1% vyššie.
Dnešná seansa ponúkne investorom veľké množstvo ekonomických dát, s ktorými sa budú musieť ešte pred víkendom nejako popasovať. Pri marcovom indexe produkčných cien (výstup) (08:30 GMT) sa očakáva medziročný nárast o 5,1% oproti 5,4% vykázaným v marci, čo hrá do karát rozhodnutiu Bank of England ponechať referenčnú úrokovú sadzbu zatiaľ na nízkej úrovni. Neskôr nás čaká nemecká priemyselná výroba za marec (10:00 GMT), pri ktorej sa očakáva medziročný nárast o 10,3% v porovnaní s 14,8%, čo je signálom očakávaného spomalenia najsilnejšej európskej ekonomiky. „Vzhľadom na to, že včera zverejnené podnikové objednávky výrazne sklamali očakávania, zvýšila sa pravdepodobnosť negatívneho prekvapenia pri dnes zverejnených údajov týkajúcich sa priemyselnej výroby, takže tento údaj pozorne sledujte, pretože zverejnené výsledky by mohli spustiť výpredaj európskych akciových titulov“, odporúča Peter Garnry, stratég Saxo Bank.
VISA a BASF zakladajú dôvod na pozitívny pohľad na vývoj ekonomiky, RBS krváca.
VISA okrem oznámenia programu spätného odkupovania akcií vo výške 1 mld. USD vykázala zisk na akciu (EPS) za druhý štvrťrok vo výške 1,23 USD oproti očakávaným 1,21 USD. K týmto výsledkom prispel rastúci celosvetový objem platieb prostredníctvom platobných kariet (ako potvrdili aj výsledky spoločnosti Mastercard), pretože elektronické platby sa stávajú populárnymi aj v rozvojových krajinách. Zverejnené výsledky sú pozitívnym signálom pre spotrebiteľské výdavky a akciové trhy všeobecne. Spoločnosť BASF zverejnila zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) za prvý štvrťrok, ktorý po očistení od jednorazových položiek predstavoval 2,73 mld. eur oproti analytikmi odhadovaným 2,6 mld. EUR , za čo firma vďačí vyšší dopyt po materiáloch a aditívach používaných pri výrobe automobilov a zubných pást. Spoločnosť BASF uvádza, že sa jej veľmi zlepšili tržby a zisky a ďalej si kladie za cieľ rast o 2% rýchlejšie než celkový chemický trh. Zverejnené hospodárske výsledky sú býčím signálom pre globálny rast.
Royal Bank of Scotland zverejnila čistú stratu za prvý štvrťrok vo výške 528 mil. GBP v porovnaní s očakávanými 248 mil. GBP. Stratu spôsobili nad očakávania vysoké poplatky za zaradenie najrizikovejších aktív banky do vládneho poistného programu.
Komodity sú pod tlakom, Hong Kong zažíva najdlhšiu zostup od roku 2003.
„Zdá sa, že smrť Usámu bin Ládina bola tou poslednou kvapkou, ktorá zrazila ceny komodít, ako je ropa Brent. Čo sa týka komodít súvisiacich s energetikou, aj najnovšie ekonomické údaje prispeli k averzii voči riziku. Ropa sa teraz po prvýkrát od novembra 2010 obchoduje pod úrovňou svojho 60denního kĺzavého priemeru. Keďže však má svetová ekonomika na tento rok stále ešte nakročené k 4,2% ekonomickému rastu, s postupom času pôjdu tento rok ceny ropy opäť nahor“, uvádza Peter Garnry.
Pád komodít (meď pod 9 000 USD za tonu prvýkrát od polovice decembra) a nevalné hospodárske výsledky z USA vzali tento týždeň ázijských akciám všetku chuť na riziko. Je to zrejmé, keď sledujeme hlavnú hongkonský index HIS, ktorý šiel dole po osem obchodných dní v rade. „Vzhľadom na rastúce ceny potravín a energií odporúčame všeobecne znížiť expozíciu na rozvíjajúcich sa trhoch“, dodáva P. Garnry.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |