Opäť vám prinášame prehľad očakávaných udalostí aktuálneho týždňa. Budú mu dominovať zasadania centrálnych bánk (ECB, BOE, RBA) a výsledky ISM a Non-farm payrolls za apríl.
Centrálne banky: ECB, BOE, RBA
Počas tohto týždňa uvidíme viacero zasadnutí centrálnych bánk. Už v utorok bude zasadať Reserve Bank of Australia. Inflácia v Austrálii pritom počas prvého štvrťroku vzrástla najviac od roku 2006, čo naznačuje možnosť zvyšovania sadzieb v blízkej budúcnosti. Pre utorkové zasadanie však trh počíta s ponechaním úrokovej sadzby na 4,75%. Vo štvrtok príde na rad BoE, u ktorej sa očakáva taktiež ponechanie sadzieb na nezmenenej úrovni 0,50%. Spolu s ňou rozhoduje aj Česká národní banka, ktorá by takisto mala ponechať sadzby nezmenené na 0,75%. Výnimkou by nemala byť ani ECB, ktorá by nemala po poslednom navršovaní úrokových sadzieb s nimi tento týždeň nemala hýbať. ECB však čelí vysokému rastu inflácie, ktorú ukázal prvý odhad vývoja CPI za apríl zverejnený minulý piatok. Preto existuje možnosť, že by sme sa predsa mohli dočkať prekvapenia.
Pomoc Portugalsku bude predstavená už túto stredu
Už túto stredu by mala portugalská vláda predstaviť podrobnosti záchranného balíčka, na ktorom sa dohodla s lídrami EU. Jeho podpora je však naďalej otázna, pričom problém je hlavne na strane Fínska, kde strana Praví Fíni po víkendových rokovaniach najskôr vyslovila podporu záchrane Portugalska, potom však svoje vyhlásenia zmenila a aktuálne tvrdí, že záchranu Portugalska nepodporí. V prípade Fínskeho nie by záchrana nemohla prebiehať prostredníctvom Eurovalu, ale musela by zrejme podobne ako v prípade Grécka prísť vo forme bilaterálnych pôžičiek. Komisár Rehn však v piatok vo svojom prejave naznačil, že Eurozóna nemá „plán B“ pre prípadné fínske odmietnutie. Vývoj v tomto smere tak budú trhy aj naďalej pozorne sledovať.
Najhľadanejší muž sveta je mŕtvy, príde odveta?
Prezident Obama dnes ráno vyhlásil, že americkým silám sa podarilo zabiť lídra Al Káidy Usamu bin Ládina. Tomu sa úspešne darilo unikať prenasledovateľom takmer 10 rokov. Jeho stúpenci sa však už pred časom vyjadrili, že prípadnú smrť svojho vodcu kruto pomstia. Preto sa nedajú vylúčiť prípadné odvetné teroristické útoky, ktoré by mohli na trh priniesť rizikovú averziu.
Číslo týždňa: Non-farm payrolls
Hlavným makroekonomickým ukazovateľom budú tento týždeň výsledky z amerického trhu práce vo forme Non-farm Payrolls za apríl. Očakáva sa, že pribudlo 190 tisíc nových pracovných miest, čo je mierne menej než v marci (216 tisíc). Pre horšie čísla hovorí aj minulotýždňový výsledok HDP za 1. kvartál, podľa ktorého sa rast ekonomiky spomalil. Miera nezamestnanosti by však mala zostať na 8,8%.
Aukcie dlhopisov: Španielske dlhopisy, portugalské poukážky
Tento týždeň bude pútať pozornosť spomedzi rizikových krajín hlavne štvrtková emisia španielskych dlhopisov s 5-ročnou splatnosťou. Ďalšou zaujímavou aukciou bude aukcia portugalských pokladničných poukážok v stredu.
Amerika: NFP, ISM, ADP, spotrebiteľské úvery
V Amerike budú popri dátach NFP a ich predskokanovi vo forme ADP pútať pozornosť hlavne výsledky indexu ISM pre výrobný a nevýrobný sektor. U výrobného sektora sa očakáva mierne zhoršenie (z 61,2 na 59,5) v dôsledku výpadku dodávok po zemetrasení v Japonsku. Napriek tomu by však mal výrobný sektor aj naďalej expandovať (výsledky ISM nad 50 znamenajú expanziu a pod 50 reštrikciu). ISM sektora služieb by mal v apríli zaznamenať ďalšiu expanziu. Okrem toho budú zaujímavé výsledky vývoja spotrebiteľských úverov v USA za marec, ktorých rast by sa mal mierne spomaliť.
V Amerike tento týždeň zverejní výsledky množstvo firiem, medzi nimi Pfizer, Kraft Foods, AIG, Berkshire Hathaway.
Európa: ECB, PMI, Maloobchodné tržby, nemecká priemyselná produkcia
V Eurozóne budú okrem zasadnutia ECB pútať pozornosť hlavne výsledky výrobného PMI a PMI služieb za apríl. Očakáva sa, že oba indexy zostanú na rovnakých úrovniach ako v máji. Ďalším dôležitým údajom budú stredajšie maloobchodné tržby v Eurozóne za marec, u ktorých sa očakáva mierne zrýchlenie tempa rastu. Dôležitým údajom budú taktiež výsledky nemeckej priemyselnej produkcie za marec, u ktorej sa však očakáva mierne spomalenie.
V Británii budú popri zasadaní BoE rovnako zverejnené výsledky PMI výroby (utorok), PMI stavebného sektora (streda) a tiež PMI služieb (štvrtok). Najdôležitejším z týchto výsledkov je PMI služieb, u ktorého sa očakáva mierny pokles, z 57,1 na 55,8.
V rámci regiónu V4 sa vo štvrtok koná zasadanie Českej národní banky, ktorý by mala ponechať sadzby nezmenené na 0,75%. V piatok budú zverejnené výsledky českých maloobchodných tržieb za marec. V Maďarsku sa očakávajú výsledky obchodnej bilancie v stredu a v piatok uvidíme dáta z priemyselnej výroby v krajine za marec. V Poľsku budú v stredu zverejnené výsledky výrobného PMI v Poľsku.
V Európe tento týždeň zverejnia výsledky firmy BNP Paribas, Anheuser-Busch, BMW, Siemens, ING Groep, Societe Generale, BASF, Alcatel Lucent, Deutsche Telekom a RBS.
Ázia: Čínske PMI, Austrálske maloobchodné tržby, Index cien komodít, RBA
V Ázii bude tento týždeň pútať pozornosť okrem zasadania RBA aj výsledok čínskeho PMI služieb. PMI výroby zverejnený tento víkend dopadol horšie než sa očakávalo, čo vedie k obavám zo spomalenia čínskej ekonomiky. V Austrálii budú pútať pozornosť aj štvrtkové maloobchodné tržby za marec, u ktorých sa očakáva rast o 0,5%.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |