-
Uverejnené: streda, 20. apríl 2011, 12:23
Washington a Saudská Arábia, svetový líder v produkcii ropy, zastávajú rovnaký názor na produkciu ropy. Obe veľmoci sú presvedčené, že jeho dodávky na trh sú dostatočné a zvyšovať ťažobné kvóty nie je potrebné. Prezident Barack Obama včera dokonca vyhlásil, že terajšie ceny ropy sú dielom špekulantov, ktorí vyhnali cenu barelu až na $ 125.
Francúzsko, snažiace sa presadiť reguláciu, ktorá sa týka obchodovania s komoditami ako jednu z hlavných priorít predsedníctva G20, má podobný názor.
Ako sa odrazí stanovisko Washingtonu a Saudskej Arábie v kombinácii s globálnym oživením spotreby, politickými nepokojmi a následným rizikom prerušenia dodávok? Poskytnú tieto udalosti počas druhého štvrťroka 2011 cenám ropy podporu alebo nie? Čítajte makroekonomický výhľad Saxo Bank.
Počas januára cena surovej ropy rástla súbežne s akciovými trhmi a prognózami zvýšeného dopytu, avšak potom, čo vypukli nepokoje na Blízkom východe a v severnej Afrike, jej rast ešte nabral na rýchlosti. Pokiaľ by však cena ropy zostala po dlhšiu dobu na zvýšenej úrovni presahujúcej 100 USD, potom už nemožno prehliadať vplyv, aký to bude mať na spotrebu a rast: v roku 2008 vysoké ceny ropy nepochybne pomohli odštartovať následnú recesiu. V priebehu roka 2008 sa ropa WTI po dobu siedmich mesiacov obchodovala na cene presahujúcej 100 USD a počas tohto času dosahovala v priemere takmer 120 USD. Miera vplyvu vyšších cien ropy na jednotlivé krajiny sa líši, ale napr v USA sa má všeobecne za to, že 10% nárast cien ropy spôsobuje iba 0,2% pokles HDP.
Očakávania Saxo Bank v súvislosti s ropou
- Celkové globálne oživenie spotreby spolu s politickými nepokojmi a následným rizikom prerušenia dodávok poskytnú počas druhého štvrťroka cenám ropy podporu.
- Riziko smerom nadol pochádza primárne od investorov ako takých, pretože špekulatívne dlhé pozície pri rope WTI, ktoré počas marca dosiahli rekordných 300 mil. barelov, so sebou nesú riziko korekcie, akej sme boli svedkami už po zemetrasení v Japonsku. V prípade nepravdepodobnej udalosti, že by investori znížili riziko, by návrat k normálnym úrovniam mohol vyústiť do poklesu ceny o 10 až 15 USD.
- Dopyt po energiách a najmä po rope porastie podľa nášho názoru rýchlejšie ako ponuka.
- Domnievame sa, že nedávny cenový šok pri cenách ropy bude síce mať istý vplyv na hospodársky rast, ten však nebude natoľko silný, aby vykoľajil očakávaný rast roku 2011.
Odporúčanie
V tomto základnom scenári by podľa nášho názoru mali investori zvýšiť svoje expozície voči akciám v energetike a znížiť svoju expozíciu voči akciám v sektore voľného spotrebného tovaru (najmä v automobilovom priemysle).
Vývoj ceny ropy a futures kontraktov (od 18.apríla 2011)
- Cena ropy Brent, ktorá sa považuje za svetové meradlo cien ropy, sa tento mesiac vyšplhala na dva a pol ročné maximá - $ 127.02 za barel.
- V utorok futures kontrakt June Brent na londýnskej futures burze klesol o 45 centov na $ 121.16 za barel. NYMEX May West Texas Intermediate zvýšil o 53 centov na $ 107.65 za barel. NYMEX May kontrakt expiroval v utorok na konci pracovného dňa. Aktívne NYMEX June WTI kontrakt zvýšil o 44 centov na $ 108.13 za barel.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Súvisiace články:
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám
nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli,
vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného
týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové
úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký
prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške
10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu
pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na
dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa