Stredajšia správa Medzinárodnej potravinovej organizácie FAO ukázala, že si môžeme vydýchnuť – ceny potravín za marec mierne poklesli zo svojich historických maxím. Avšak bohužiaľ, vydýchnutie bude pravdepodobne iba krátkodobé. Zmena svetovej klímy má našliapnuté na vznik potravinovej krízy, aká tu nebola od 70. rokov.
Kukuričný problém
Počas minulého týždňa boli zverejnené dáta amerického ministerstva pre poľnohospodárstvo, ktoré ukázali, že vysoké ceny kukurice primäli amerických farmárov k zväčšeniu osevných plôch o takmer 5%. USA je najväčším producentom kukurice na svete a jeho predpovede majú výrazný vplyv na svetovú produkciu. Cena kukurice však aj napriek väčším osevným plochám odvtedy prudko vzrástla až o 15%. Ako je možné, že ceny rastú aj napriek tomu, že produkcia kukurice sa zväčšuje?
Odpoveď je jednoduchá – ľudská populácia a dopyt po kukurici rastú rýchlejšie ako produkcia. Ani zvýšená produkcia tak nezabezpečí, že stav svetových zásob sa zvýši zo svojich súčasných 15-ročných miním. A tak to nie je iba s kukuricou, ale zásoby všetkých obilnín začínajú klesať k hodnotám zo 70. rokov, kedy sme videli poslednú veľkú potravinovú krízu. Tá súčasná si už vyžiadala demonštrácie po takmer celom svete. Čo by priniesla kríza ešte silnejšia?
Veľký klimatický posun
Aj keď neustále počúvame o globálnom otepľovaní, nedajme sa zmiasť. Mnohí vedci tvrdia, že tieto hypotézy nie sú stále dobre dokázané. Je rozhodne pravda, že v roku 2007 vznikla cez severný pól trhlina a bolo možné preplávať z Atlantického oceána do Pacifiku, čo je pre nás vec nevídaná. No história hovorí, že presne tento istý jav nastal v rokoch 1939 a 1940.
Skutočne, aj keď činnosť človeka na klímu je nepopierateľná a zvyšovaním využívania fosílnych palív sa klíma zohrieva, vplyv človeka môže byť až druhoradý. Výskumy za poslednú dekádu ukázali, že príroda má na globálne otepľovanie minimálne rovnaký vplyv ako človek. V prírode existujú cykly, ktoré dlhodobo ovplyvňujú klímu. Jedným z nich pacifický dekádny oscilátor (PDO), ktorý sa objavuje v 30-ročných cykloch. PDO má buď teplú alebo studenú fázu.
Studená fáza dekádneho pacifického oscilátora skončila v roku 1977 a označuje sa ako Veľký klimatický posun. Odvtedy nastala fáza teplá, ktorá priniesla globálne otepľovanie. Zhodou okolností práve v týchto rokoch začali vznikať satelitné snímky, ktoré nám 30 rokov dokumentovali dôsledky globálneho otepľovania. A okrem iného nám pomohli výrazne zvýšiť poľnohospodársku produkciu.
Pochabé dievčisko
Pacifický dekádny oscilátor nám tak celkom dobre dokáže vysvetliť dôvody silnej neúrodyv 70. rokoch. Práve počas tohto obdobia nastal niekoľkokrát ďalší cyklický klimatický efekt – La Nina. La Nina je pomenovanie pre dievča a na rozdiel od El Nina prináša chladné počasie, ktoré nepraje úrode po celom svete. Počas období PDO sa pravdepodobnosť vzniku La Nina zvyšuje až trojnásobne. A práve toto pochabé dievčisko počas minulého roka spôsobilo obrovskú neúrodu a vyhnalo ceny potravín o desiatky percent nahor.
Mnoho optimistov tvrdí, že tohtoročná úroda bude silná. No posledné dáta spôsobili do veľkej miery ich vytriezvenie – ani veľká úroda nedokáže zabezpečiť, aby sa svetové zásoby základných potravín zvýšili na dlhodobé priemery. Naopak, pesimisti tvrdia, že stačí ďalšia zlá úroda a svet bude mať skutočný problém, aký už nemal dekády.
Ľudí je navyše omnoho viac ako v 70. rokoch a plocha úrodnej pôdy dosiahla už takmer svoj limit. Pri malých zásobách a vysokej pravdepodobnosti javu La Nina, súčasné vysoké ceny potravín zďaleka nemuseli dosiahnuť svoj vrchol. Otázka nielen sebestačnosti krajiny, ale aj vlastnej ochrany voči možným nepriaznivým udalostiam, by mala byť v centre pozornosti všetkých z nás.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |