Európske akciové trhy otvoria vo štvrtok na rovnakých úrovniach, pretože stále prevláda neistota ohľadom toho, aký výsledok bude mať situácia vo Fukušimě. Vzhľadom na to, že v eurozóne nebudú zverejňované dáta, očakávame, že pán Trh bude pomerne volatilný a stane sa rukojemníkom japonskej krízy.
Futures na index FTSE 100 sú teraz pred otvorením akciových trhov o 0,3 percenta nižšie. Investori budú jedným okom sledovať vývoj okolo portugalských vládnych dlhopisov, ktoré sa včera po znížení ratingu Portugalska zo strany agentúry Moody’s a po výraznom poklese dopytu po portugalských dlhopisoch so splatnosťou v roku 2012 dostali znovu pod tlak.
Investori sú z posledného vývoja na svetových akciových trhoch stále zmätení a obávajú sa, že zemetrasenie bude mať na Japonsko tak veľký vplyv, že by to mohlo spomaliť globálny rast. Áno, možno celkové škody dosiahnu dvojnásobok škôd spôsobených zemetrasením v Kóbe v roku 1995, ale podľa toho, ako reálny HDP v priebehu roku 1995 ďalej rástol, očakávame, že teraz sa japonská ekonomika z tohto šoku tiež rýchlo spamätá a vplyv bude len malý.
Japonská ekonomika v súčasnosti vytvára okolo 8,7% svetového reálneho HDP a v roku 2011 sa očakáva, že bude rásť tempom 1,5%, v porovnaní s odhadovaným svetovým rastom na úrovni 4,4%. Aj keby v Japonsku bol po zemetrasení rast nulový, vplyv na svetový rast bude veľmi obmedzený.
Mnoho analytikov vo svojich vystúpeniach hovorí, že najhoršie máme za sebou a že toto je dobrá príležitosť na nákupy. Súhlasíme s tým, že táto kríza prinesie príležitosti, ale najprv to tak bude na vyspelých akciových trhoch (USA a Európa) a až neskôr v Japonsku. V podobnej situácii v roku 1995 boli japonské akcie pod tlakom smerom dole po niekoľko mesiacov aj napriek tomu, že všade inde akciové trhy prudko rástli.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |