Výsledkom udalostí posledných troch týždňov bude v USA len ďalšie nalievanie likvidity z verejného sektora vo forme tretej vlny kvantitatívneho uvoľňovania (QE3) a Európska centrálna banka (ECB) a Bank of England (BoE) s najväčšou pravdepodobnosťou zatiaľ nepristúpi k zvyšovaniu úrokových sadzieb.
Nepokoje na Blízkom východe a v Severnej Afrike spoločne so zemetrasením v Japonsku poskytnú praktické i politické zámienky na poskytovanie ľahko dostupných peňazí, čo ešte viac prehĺbi insolventnosť jednotlivých štátov z dôvodu ich väčšej zadĺženosti, no na trhy budú mať tieto krátkodobé injekcie likvidity opäť povzbudzujúci účinok.
Cenu, ktorú za túto do reality prenesenú verziu tlačenia peňazí v monopoloch zaplatíme, bude skreslenie funkcie ceny pri väčšine typov aktív a v konečnom dôsledku nás to o ďalší krôčik približuje ku dňu, kedy ťarcha insolventnosti preváži nad krátkodobými výhodami spočívajúcimi v nízkych sadzbách. V tomto ohľade by sa cunami, ktorá postihla Japonsko, mohla stať rozhodujúcim faktorom, ktorý naštartuje zmenu hlavných makroekonomických trendov.
Globálna recyklácia kapitálu pochádzajúceho z Japonska a z Číny slúžila ako hlavný zdroj financovania stále rastúcich deficitov v USA a v Európe. Typický japonský pán a pani Watanabe sa po celé desaťročia snažili zhodnotiť svoje úspory v JPY ich investovaním v zahraničí.
Teraz nám v Japonsku hrozí riziko zmeny správania sa na mikroekonomickej úrovni, pretože väčšina japonských investorov sa možno zo zahraničných trhov stiahne a rozhodne sa viac investovať a nakupovať lokálne. Ak k tomu skutočne dôjde, v globálnom systéme bude k dispozícii menej voľných peňazí, čo značne ukrojí z celého koláča voľne dostupného kapitálu. Takáto zmena v správaní investorov by sa v krajinách G-20 mohla stať spúšťacím mechanizmom pre politické rozhodnutia o ďalšom kvantitatívnom uvoľňovaní.
Inými slovami, QE2 dobehne v júni, avšak než sa tak stane, budú predstavitelia Fedu a Bieleho domu už zamestnaní prípravou ďalšej vlny kvantitatívneho uvoľňovania a ECB a BoE budú hľadať dôvody, prečo nijako nereagovať. Je to tak, naozaj to vyzerá, ako by sme sledovali trailer k Smrtonosnej zbrani 25!
Po počiatočnom otrase by sa mohol USDJPY prepadnúť až na 65,00 (napriek intervencii) a akciové trhy by mohli korigovať svoje úrovne o niekoľko percent možno až na 1200 bodov, ak použijeme na porovnanie americký index S & P500. Vzhľadom na obrovské množstvo peňazí vrhnutých na trh v ďalšej vlne stimulačných opatrení sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočkáme ešte jedného posilnenia, a to dokonca až k hranici 1385,00 bodov, ktorá je pri indexe S & P500 konečným cieľom a ktorá sa nachádza o niekoľko percent nad februárovým maximom.
Napriek presvedčeniu, že tento počiatočný výpredaj môže byť len korekciou pred ďalším pohybom nahor, ku skutočným škodám dôjde na politickej úrovni. Vo všetkých krajinách nastanú vďaka voľbám veľké politické zmeny, pretože ľudia / voliči si začínajú uvedomovať, že odkaz, v ktorom im politici a verejní činitelia oznamujú, že je všetko v poriadku, je v najlepšom prípade zavádzajúci a v tom najhoršom odvážne drzým klamstvom.
Vysoká miera nezamestnanosti, rastúce finančné náklady a neochota vysporiadať sa s de facto platobnou neschopnosťou je, nanešťastie pre úradujúcich politikov, teraz pre ich voličov realitou. Čoskoro uvidíme, ako sa oba paralelné svety - normálnej ulice a Wall Streetu zlejú do jedného, a to je, ironicky povedané, dobrá správa.
Skutočná kríza je jediným spôsobom, ako zmeniť správanie sa verejných činiteľov a politikov, ktorí sa nakoniec budú musieť zodpovedať svojim voličom. Hra ešte neskončila, ale pravidlá a stávky sa menia a rastú, a to na trhoch spôsobí po zvyšok roka 2011 a v ďalšom období značnú volatilitu.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |