Opäť vám prinášame prehľad očakávaných udalostí aktuálneho týždňa. Pripomíname, že tento a budúci týždeň sa kvôli prechodu USA na letný čas otvárajú americké akciové burzy o hodinu skôr, t.j. o 14:30. Upozorňujeme tiež, že tento piatok je tzv. „quadruple witching day“, t.j. expirujú počas neho futures na jednotlivé akcie, futures na akciové indexy, opcie na jednotlivé akcie a aj opcie na akciové indexy.
Dôsledky tragédie v Japonsku
Tento týždeň budú dianiu na trhoch z veľkej časti dominovať správy o následkoch piatkového zemetrasenia v Japonsku. Pozornosť sa sústredí hlavne na jadrové reaktory v provincii Fukushima, ktorých chladiace systémy boli pri piatkovom zemetrasení poškodené a personál sa stále snaží zabrániť prehriatiu reaktora. Prípadný únik radiácie by mohol mať negatívny vplyv nielen na japonský akciový trh.
Arabský svet: Kaddáfího ofenzíva pokračuje
Kaddáfího vojská v Líbyi pokračujú v ofenzíve smerom na západ krajiny, pričom dobíjajú stále nové mestá. Svetoví lídri sa stále nedohodli na vojenskej intervencii ani na zavedení bezletovej zóny nad krajinou, čo nahráva Kaddáfímu, pretože proti jeho letectvu nemajú revolucionári účinnú protizbraň. Kaddáfího pozícia sa preto opäť upevňuje a koniec bojov je stále ďaleko. Odstávka líbyjskej ropy má negatívny dopad hlavne na rafinérie v Taliansku, ktoré inú ropu nevedia spracovať. Situáciou v Líbyi by sa od pondelka do stredy mali zaoberať aj lídri krajín G8 na stretnutí v Paríži.
V Saudskej Arábii sa obavy z násilností v piatok nenaplnili, keď na demonštrácie prišlo iba okolo 200 ľudí. Ropa na túto správu reagovala poklesom. Problémy však stále má susedný štát Bahrajn, ktorý dnes požiadal Saudskú Arábiu o vojenskú pomoc. Hranice Bahrajnu prekročilo zatiaľ okolo 1000 vojakov. Opoziční lídri na príchod vojakov reagujú vyhlásením, že okupácia znamená vyhlásenie vojny. V prípade, že by príchod vojsk bol sprevádzaný ďalšími násilnosťami, predstavovalo by to impulz pre rast ropy.
FOMC
V utorok bude o 19:15 oznámený výsledok zasadania FOMC o úrokových sadzbách. Analytici očakávajú, že úrokové sadzby zostanú na nezmenenej úrovni 0,25%. Členovia FOMC zrejme ocenia mierne zlepšenie na trhu zamestnanosti a tiež asi spomenú zvýšenie inflačných očakávaní v dlhodobom horizonte. Zmena objemu QE sa tiež neočakáva.
Európa: Priemyselná produkcia, ZEW, zamestnanosť, obchodná bilancia, Britská nezamestnanosť
Pondelkové dáta priemyselnej produkcie v Eurozóne dopadli mierne lepšie než očakávania a pozitívnou správou bola aj revízia predchádzajúcich výsledkov nahor. Tento týždeň však bude najdôležitejším indikátorom ekonomický sentiment ZEW pre Nemecko a Eurozónu v utorok o 11:00. Očakáva sa mierne zlepšenie nálady. Tento týždeň z Eurozóny ešte očakávame údaje z trhu zamestnanosti a výsledky obchodnej bilancie. Z Británie sú najdôležitejšie výsledky z trhu zamestnanosti. Podľa odhadov by sa mala nezamestnanosť udržať na 7,9%.
V pondelok sa koná stretnutie ministrov financií členských krajín EU, ktoré nadviaže na piatkové mimoriadne rokovanie o otázkach spojených s dlhovou krízou. Okrem toho uvidíme výsledky talianskych firiem Enel, Intesa Sanpaolo a Generali. Letecký prepravca Lufthansa oznámi detaily svojho hospodárenia a Royal Dutch Shell predstaví novú stratégiu. Zaujímavé impulzy pre euro môže priniesť aj vystúpenie kandidáta na nového šéfa ECB Bini Smaghiho vo Florencii v pondelok večer. Zaujímavé bude aj štvrtkové zasadnutie švajčiarskej centrálnej banky, ktoré by nemalo priniesť zmenu úrokových sadzieb, avšak môže obsahovať silnejší jastrabí slovník.
V rámci krajín V4 uvidíme tento týždeň údaje o priemyselnej produkcii z Maďarska, bežnom účte platobnej bilancie, rozpočte a zamestnanosti z Poľska a bežnom účte a maloobchodných tržbách v Čechách.
USA: FOMC, priemyselná produkcia, Philly FED, Empire Manufacturing, TIC
V Amerike budú tento štvrtok zaujímavé údaje o priemyselnej produkcii za február. Očakáva sa, že priemyselná produkcia mierne vzrástla. Priemyselné spoločnosti ako Texas Instruments pritom hodnotia množstvo nových objednávok pozitívne. Ďalšími dôležitými údajmi budú výsledky prieskumu Empire manufacturing (očakáva sa mierne zlepšenie), prieskumu Philadelphského FEDu (očakáva sa zhoršenie) a vplyv môžu mať aj výsledky štatistiky TIC a inflačné dáta vo forme CPI.
V pondelok poobede sa pred média po prvý krát postaví nový CEO firmy Hewlett-Packard, nemec Leo Apotheker. Bude odpovedať na otázky analytikov a tiež predstaví svoju novú víziu rozvoja spoločnosti. Okrem toho sa v pondelok sa do distribúcie dostane nový Ipad 2 od Apple.
Ázia: Čínske nové pôžičky, menové agregáty, priame zahraničné investície
V Ázii budú tento týždeň popri správach o následkoch zemetrasenia v Japonsku pútať pozornosť dáta z Číny. Počet nových pôžičiek v ekonomike sa mierne znížil, avšak peňažná zásoba stále rastie vysokým tempom. V priebehu týždňa by mali byť zverejnený aj objem priamych zahraničných investícií a tiež Leading economic index.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |