Z času na čas sa človek zastaví. Načo sa obávať budúcnosti, veď mnoho problémov sa naozaj dá vyriešiť za veľmi krátku dobu? A celkom bezbolestne. Stačí pár zasadaní Fedu a vlády a prijať pár zákonov a mnoho neriešiteľných problémov zmizne. Nemáme sa čoho obávať. Práve preto nám neuškodí, ak si zrekapitulujeme, aké úspechy majú vlády a monetárne autority za sebou za posledné tri roky.
Napríklad kedysi si ľudia mysleli, že ceny domov môžu len rásť. Banky si to mysleli tiež. Preto požičiavali každému, napríklad jednému zberačovi jahôd dali 700-tisícovú hypotéku. Ročne však zarobil iba okolo 14-tisíc dolárov. Pár ľuďom to bolo čudné, ale to boli všetko čudáci, alebo akýsi teoretickí ekonómovia. A my sa predsa z teoretických rečí nikdy nenajeme. Banky potom spravili z týchto hypoték balíčky. Nikto nevedel čo v nich je, ale koho by to trápilo, veď ceny domov mali iba rásť. Zrazu padli. Všetci spanikárili. Prepadli sme sa do depresie a všetci si zrazu mysleli, že ceny domov už asi nikdy nebudú ako predtým. Ľudia vyberali peniaze z bánk. Všetko vyzeralo na krach.
Ale potom z ničoho nič, FED vymyslel doteraz neidentifikovaný mechanizmus, ako pomocou počítačov a čísiel všetko zvrátiť. A ľudia mu okamžite sadli na lep, však sme v tisícročí počítačov a moderných technológií. Veď predsa keď to rastie, tak to rastie. Nemôžeme predsa spochybňovať štatistiky a nie to ešte ľudí, ktorí rozhodujú o tom, koľko peňazí bude behať v obehu. Vlády si vydýchli. Pár bankrotov im predsa aj tak narobilo dosť problémov. Ale podarilo sa im predať všetko znárodnené so „ziskom“. Tak čo im ešte vytýkať?
Všetko sa zabezpečilo. Banky boli zabezpečené vládnymi financiami. A fungovalo to dokonca aj vtedy, ak boli vládne financie takmer v bankrote. Každý si totiž vymenil pár čísiel medzi národnými centrálnymi bankami. Swap sem - swap tam, aký problém s likviditou? Banky predsa nemôžu bankrotovať, snáď nie sme v stredoveku?
Ľudia síce už pár rokov nevedia nájsť prácu, ale tak to už dnes tiež netreba. Sociálny systém predsa nie je pre zábavu, takže kto má problém, dávku určite dostane. Okrem niekoľkých ľudí, ale to sú asociáli a tí si už za svoj osud môžu sami. Nevadí, že už pracuje v pomere k staršej populácií iba zopár ľudí. To nevadí. Zo štatistík a demografie sa predsa ešte nikdy nikto nenajedol. Proste ak treba, peniaze sa nájdu.
To, že tieto magické postupy vraj vyvolávajú infláciu, je inak tiež už otrepané. Ja žiadnu infláciu nevidím. Veď Bernanke povedal, že za 15 minút dokáže zvýšiť úrokové sadzby. A tým pádom aj rozhodnutia investorov na niekoľko rokov... on na to má. Veď kto iný, ak nie on, môže lepšie vedieť čo robiť? Jeho akademický výskum sa sústreďoval práve na Veľkú hospodársku depresiu minulého storočia. Dokonca sú niektoré záujmové skupiny také škodné, že žiadajú od Fedu aby vykonal audit. Ja sa tomu čudujem. Veď nestačil jeden audit pred 50 rokmi? Netreba predsa mrhať časom.
Aj tak po tom volajú hlavne blázni nakupujúci zlato, ako keby sa blížila nejaká pohroma. Tí ľudia určite zaspali dobu. Snáď si nemyslia, že budeme chodiť znova s mešcami na boku? Ale nevadí, aj keď im vôbec nerozumiem, tak je potrebné ich trošku poučiť. Práve preto sa sem tam dejú veci, v priebehu pár dní prudko padá cena zlata aj striebra, niekedy práve vtedy keď Fed skupuje dlhopisy vydávané vládou vlastnej krajiny. Ale čo tam po zlate? Hlavne, že rastú akcie, sú nezastaviteľné. Od dna krízy sa zhodnotili už o 100%. Zase sa ľudia strašili a nič sa nestalo.
Trošku nás síce znepokojuje, že škodcovia začali hovoriť o možnom bankrote niektorých krajín. A dokonca niektorí aj o rozpade mien. Vraj máme prepúšťať vo verejnom sektore a šetriť. Verejnom, ten čo jediný chráni to, aby bolo všetko v poriadku. A práve preto, že sa neprepúšťa vo verejnom sektore, tak je všetko v poriadku. Ešteže pár ľudí má súdnosť a nepanikári. Pre istotu sme vymysleli aj nejaký val. Val proti tomu, aby špekulanti neohrozovali našu výbornú finančnú situáciu. Napríklad sa vytvorí val krajinami, ktoré nemajú peniaze na financovanie svojich deficitov. Chvalabohu, nie sme v stredoveku, finančný systém je už tak sofistikovaný, že peniaze sa musia predsa niekde nájsť. Snáď nedostávajú tí bankári tie stovky miliónov dolárov len tak pre nič za nič. Musia vedieť čo robia a ešte pritom dokážu myslieť aj na bežných ľudí. A aj na politikov a ich kampaň.
Inak pamätáte si, že ratingové agentúry boli problém? Už nie sú. A okrem týchto vecí je všetko ostatné tiež v poriadku. Long zdravý rozum.
Autor: Michal Maťovčík | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |