Vo svetlách reflektorov sa včera ocitla GBP, keď úplné sklamanie ohľadom vývoja HDP spôsobilo prepad tejto meny voči americkému doláru o približne 250 bodov. Veľká Británia vykázala v 4. štvrťroku medzikvartálny prepad HDP o 0,5%, čo je výrazne pod očakávaným rastom +0,5% a pod +0,7% dosiahnutými v predchádzajúcom štvrťroku. Aj keď prihliadneme k veľkým mrazom, ktoré sa na ekonomike podpísali v závere štvrťroku, je to žalostný výsledok. Jedinou útechou môže byť miera ročného rastu, ktorá stále medziročne dosahuje +1,7%. Trhy rýchlo schladili očakávania na zvýšenie úrokových sadzieb BoE, ktoré sa už po prejave A. Posen pred pár dňami niesli prevažne v holubičom duchu.
Posun GBP mal vplyv aj na iné menové páry a aj obchodovania EURUSD sa vyznačovalo zvratmi, pričom k počiatočnému oslabovaniu tohto páru prispel svojím vyhlásením E. Nowotny z ECB, ktorý uviedol, že v prvej polovici roka 2011 ECB nebude uvažovať o žiadnych zmenách úrokových sadzieb; no pár nakoniec našiel pevnú pôdu pod nohami blízkosti úrovne 1,3570 a vyhnal krátkodobé stop-loss až k 1,37. Rovnakým vývojom prechádzal aj AUD, ktorý spočiatku oslaboval za prispenia klesajúcich cien zlata, avšak neskôr si našiel zase cestu späť a posilnil až na úroveň okolo 0,99. Medzitým známy analytik sledujúci správanie RBA Terry McCrann údajne uviedol, že ďalším krokom RBA "by možno mohlo byť" zníženie úrokových sadzieb ... .. hmmmm.
Pokiaľ ide o dátumy, dôvera spotrebiteľov v USA zdravo posilnila z 60,6 bodu oproti 53,3 bodu vykázaným minule, avšak týždenný index spotrebiteľskej dôvery ABC sa vydal opačným smerom a skĺzol späť na -44 bodov z predchádzajúcich -43 bodov. Indexy cien domov sa stretávali s menšími problémami - ceny podľa S & P / CaseShiller medzimesačne klesli o 0,54%, zatiaľ čo index cien domov FHFA zostal bezo zmeny. Tiež index výrobnej aktivity richmondského Fedu spadol z naposledy uvedenej hodnoty 25 na 18, a nedosiahol tak ani na predpokladanú úroveň 22.
Austrálske trhy dnes boli kvôli austrálskemu dni, čo je štátny sviatok, uzavreté, takže aktivita na ázijských trhoch bola opäť utlmená. Zverejnené údaje sa obmedzili na dáta druhého rádu z Japonska a Nového Zélandu. Americký prezident Barack Obama vo svojej správe o stave únie požiadal pre nasledujúcich päť rokov o zmrazenie ročných nemandatórnych domácich výdavkov, čo by počas jednej dekády malo znížiť deficit štátneho rozpočtu o 400 mld. USD. Ďalej tiež navrhol zjednodušenie daňového systému pre firmy, vyriešenie všetkých medzier v daňových predpisoch a vytvorenie spravodlivých pravidiel pre všetkých, vďaka čomu by v dôsledku dosiahnutých úspor bolo nakoniec možné znížiť daňové sadzby. Okrem vyššie uvedeného nedošlo k žiadnym udalostiam, ktoré by trhmi zahýbali.
Keď obrátime pozornosť na Európu, máme tu nemecké dovozné ceny a švédsku obchodnú bilanciu. Čo sa týka centrálnych bánk, na programe dňa je zápisnica zo zasadnutia BoE (že by ďalšie holubičie hrkútanie?), Zatiaľ čo nórska centrálna banka zasadne, aby prediskutovala menovú politiku (nečaká sa žiadna zmena od súčasných 2%, ale že by bol výhľad optimistickejší? ). V rámci americkej obchodnej seansy očakávame, že v strede pozornosti budú predaja nových domov a kanadský index cien domov. Fed organizuje svoje prvé tohtoročné zasadnutie a my sa tu môžeme zoznámiť s Johnovými očakávaniami a sledovať / vypočuť si ich.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |