EUR cez noc zaznamenalo ďalšiu fázu uzatvárania krátkych pozícií, pretože priaznivé výsledky aukcie portugalských dlhopisov, solídne nemecké HDP a údaje o priemyselnej výrobe eurozóny následne poslali trhy nahor a aktivovali tým veľké množstvo stop-lossov. K posilňovaniu EUR ešte prispeli komentáre nemeckého ministra financií W. Schaeubleho, ktorý vyhlásil, že krajiny eurozóny pracujú na strednodobom riešení dlhovej krízy eurozóny. Obchodná aktivita sa však netýkala iba EUR, pretože americký dolár plošne oslaboval, čo poslalo USD index dole na týždenné minimá. GBP sa stretla so silným dopytom aj napriek príšerným výsledkom obchodnej bilancie a dokonca i AUS si našiel istú oneskorenú podporu pred zverejnením dnešnej správy o zamestnanosti (viď nižšie).
Kanadský minister financií J. Flaherty uviedol, že nedávne posilňovanie CAD je odrazom kanadskej rozpočtovej stability a je nepravdepodobné, že by sa CAD vrátil na podhodnotené úrovne. K posilňovaniu CAD prispeli takisto rastúce ceny ropy, ktorá sa po prvýkrát od októbra 2008 dostala cez hodnotu 92 USD za barel. Zverejnené americké údaje nejako výrazne zaujímavé neboli – týždenný počet žiadostí o hypotéku zostal bezo zmeny, zatiaľ čo decembrové ceny dovozov oproti predošlému mesiacu mierne poklesli. Wall Street prežívala silný deň, ktorého hlavným ťahúňom bol finančný sektor povzbudený zmiernenými obavami ohľadne dlhov krajín EU.
Najdôležitejšou udalosťou počas ázijskej seansy bolo zverejnenie austrálskych dát týkajúcich sa decembrovej zamestnanosti, ktoré po prvý raz od februára 2010 sklamali. Austrálii sa v tomto mesiaci podarilo vytvoriť iba 2 300 pracovných miest a našťastie išlo väčšinou o zamestnanie na plný úväzok, no aj tak je to výrazne pod trhom očakávanými 25 tis. a novembrovým masívnym nárastom o 54,6 tis. Vzhľadom na takmer 500 tis. pracovných miest vytvorených za posledných 15 mesiacov bola určitá korekcia asi nevyhnutná. Miera nezamestnanosti klesla z predošlých 5,2 % na 5,0 % a predčila očakávania na úrovni 5,1 %; to je však možné vysvetliť nižšou mierou účasti na trhu práce, ktorá spadla z predchádzajúcej revidovanej hodnoty 66 % na 65,8 %. AUD bol po rozporuplných zverejnených údajoch pochopiteľne volatilný a obchodovaniu sa do konca ázijskej seansy nepodarilo nabrať jasný smer.
V Ázii si dnes zaslúži pozornosť i dnešný kurz USDCNY, ku ktorému pristúpila čínska centrálna banka (PBoC). S ohľadom na pád dolára cez noc sa USDCNY usadil na úrovni 6,5997, čo je najnižšie od prehodnotenia kurzu v júli 2005, pričom toto zníženie pricháda vhodne načasované pred návštevou čínského prezidenta Hua v USA v dňoch 19.-21. januára. Bank of Korea zvýšila sazby o 25 bazických bodov na 2,75 %, čo vzhľadom k jej prvým „detským krôčikom“ ku zmierneniu inflácie (citácia guvernéra BoK Kima Choong-sooa) trhy prekvapilo. Ide o krok, ktorý bude mať podľa našeho názoru odozvu vo väčšine ázijských ekonomík. Takisto si všimnite, že Thajsko včera zdvihlo sadzby o 25 bazických bodov.
Európa sa zameria na nemecké veľkoobchodné ceny, švédský index spotrebiteľských cien a britskú priemyselnú výrobu, zatiaľ čo aukcie španielskych a talianskych dluhopisov budú ďalším významným testom podpory EUR. BoE a ECB oznámia výšku sadzieb a na trhoch sa šepká, že BoE možno sadzby zdvihne (nepochybne kvôli stále vysokému indexu spotrebiteľských cien). Kalendár severoamerickej obchodnej seansy prekypuje udalosťami – očakávame kanadskú obchodnú bilanciu, americké týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, index výrobných cien a obchodnú bilanciu.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |