Americkému doláru sa bude v druhom štvrťroku 2013 naďalej dariť, výhľadovo mu nestojí nič v ceste.
U japonského jenu môžeme očakávať veľmi divokú jazdu. Výhľad pre euro je asi najmenej istý, ale pesimizmus sa do ceny jednotnej meny už premietol.
Makroekonomické podmienky hrajú silne v prospech dolára, ktorý je v pozícii víťaza pri akomkoľvek vývoji. V optimistickom scenári dolár porastie vďaka zlepšujúcej sa kondícii americkej ekonomiky. To by len zvýšilo očakávania kladené na Fed. Ten by mohol začať uťahovať kohútiky, napríklad formou zníženia sadzby na cenných papieroch krytých hypotekárnymi úvermi a nákupom štátnych dlhopisov za 85 miliárd dolárov mesačne, ktoré oznámil v decembri. Predseda Fedu Bernanke sám tento scenár naznačil. Tým by sa Fed stal prvou najdôležitejšou centrálnou bankou, ktorá prešla k uťahovaniu. Doláru hrá do kariet aj veľké oživenie v oblasti produkcie elektriny, prebiehajúca redukcia deficitu bežného účtu USA a návrat časti produkcie späť na pôdu USA. Čiernym koňom by mohol byť aj návrat amerického firemného kapitálu v cudzine späť do USA, ak sa vláde podarí presadiť repatriačnú schému zákona o národných investíciách (homeland investment act).
Doláru by pomohol aj pesimistický scenár
Aj pesimistický scenár by ale americkej mene pomohol. Aspoň v krátkodobom horizonte. V tomto scenári nedôjde k oživeniu americkej ekonomiky, napríklad v dôsledku uplynutia platnosti zliav na daniach alebo v dôsledku úsporných opatrení či vlne nútenej správy. Hoci by tým nedošlo k zmene politiky Fedu, horšia kondícia ekonomiky by sa určite premietla do pádu cien aktív. A to je vždy pre dolár dobrý signál, pretože bude považovaný za bezpečný prístav. V inom scenári by americká ekonomika pokračovala v nevalnom oživení, a ak by to trhy nezrazilo dole, bol by Fed nútený opäť čiastočne ustúpiť od expanzívnej politiky.
Euro - napätie opäť rastie
Pri eure si musíme počkať na výsledky nemeckých volieb. Ďalšou neznámou je Taliansko a jeho cesta, po ktorej sa po voľbách vydá. Ekonomická situácia vo Francúzsku sa tiež zhoršuje, zatiaľ čo malé Slovinsko bude možno potrebovať pomoc vo forme Bailout. A nezabúdajme na Španielsko. Zlá správa od nejakej banky tu môže prísť každú chvíľu a sociálna kohézia je tu napätá ako struna. Najzaujímavejšou udalosťou ale budú ešte konečné dôsledky cyperského Bailout / bail inu. Bude priame "zhabanie majetku" spoločným menovateľom ďalších reštrukturalizáciou zadlžených ekonomík, alebo ide len o výnimku a skôr pôjdeme na vlne tlačenia peňazí? Ak sa nestane nejaká kľúčová udalosť, tak očakávame, že sa osud Európy, nech už je akýkoľvek, vyjasní do mesiaca po septembrových nemeckých voľbách.
Divoká jazda jenu
V druhom kvartáli môže dôjsť k prudkému pohybu jenu vďaka tomu, že sa budú predávať reči (špekulácie) a nakupovať fakty. Oslabovanie jenu by sa mohlo zastaviť. Objaviť by sa totiž mohli obavy, že kroky japonskej centrálnej banky môžu viesť k destabilizácii - či už na trhu s dlhopismi alebo obchodných vzťahov. Môže nastať aj situácia, kedy dôjde k oddeleniu rastúcej chute riskovať a oslabovanie jenu. Potom bude trh hľadať nové paradigmy a mohol by dôjsť k veľkým osciláciám jenu, a to v oboch smeroch. Podobne by mohlo s jenom otriasť aj rastúce politické napätie v regióne, kde by Japonsko mohlo byť obviňované z protekcionizmu.
Libra - dole ale ....
Pokiaľ ide o libru, očakávam ju výhľadovo proti euru v oblasti 0,8500 až 0,9000. Znížil som tiež svoje odhady pre pár libra / dolár. To odráža rozdiely v potenciálnych politikách centrálnych bánk spolu so stagnáciou deficitu ako rozpočtového, tak bežného účtu.
Autor: John J Hardy | Head of FX Strategy | Saxo Bank
Britská libra | 0.7164 | 20.69 % |