Piatková aktivita bola zatienená ďalším zvýšením požadovaného pomeru rezerv zo strany čínskej centrálnej banky (PBOC) na rekordných 18 %. Snaha Číny skrotiť infláciu v blízkej budúcnosti takmer určite povedie k zvýšeniu úrokovej sadzby, hoci počiatočné reakcie na piatkové zvýšenie boli utlmené predčasným znížením cien komodít, ktoré našlo určitú krátkodobú podporu. Inak sa obchodovalo v relatívne úzkych pásmach. Ceny pri uzavretí sa príliš nelíšili od počiatočných cien, pretože vzhľadom k prázdnemu kalendáru zverejňovaných údajov nebol počet obchodov príliš veľký.
Wall Street sa spamätal z počiatočnej slabosti, ktorá nasledovala po krokoch Číny, a obchodovanie skončilo s indexom DJIA + 0,2 %, S&P + 0,25 % a Nasdaq + 0,15 %. Čo sa týka víkendového vývoja, Írsko sa podrobilo tlaku EÚ a požiadalo o záchranný balíček so všetkými súvisiacimi podmienkami. Úvodné vyhlásenie signalizuje, že sa bude jednať o sumu cca 80 - 90 mld. EUR sprevádzanú štvorročným plánom na zníženie rozpočtového deficitu do roku 2015. O konečnej sadzbe sa stále rokuje, avšak oproti sadzbám momentálne dostupným na trhoch bude určite lepšia. Reakcia od ministrov financií G7 bola pozitívna. "Koordinovaný postup európskych krajín a MMF odráža naše spoločné odhodlanie zmierňovať objavujúce sa riziká rýchlo a rozhodne, udržiavať stabilitu na trhu a zabezpečiť tak globálne oživenie". Úvodná reakcia bolo 40 až 50-bodové spevnenie EUR pri ázijskom obchodovaní oproti situácii na konci newyorskej seansy, pričom ostatné rizikové menové páry nedokázali nasadené tempo udržať.
Ázia sa zo všetkých síl snažila o zisk, ale záujem o obchodovanie miernil zajtrajší sviatok v Tokiu. Záujem o obchodovanie krotil aj Deň vďakyvzdania v USA, ktorý pripadá na tento štvrtok. Kvôli Dňu vďakyvzdania sa väčšina zverejňovaných údajov objaví v prvej polovici týždňa - nie však dnes.
V polovici seansy ratingová agentúra S&P (a tiež šesť súvisiacich agentúr) zmenila svoj ratingový výhľad Nového Zélandu späť na negatívny. Agentúra uviedla, že revízia výhľadu odráža zohľadnenie rizík vyplývajúcich z očakávaného rastu nevyrovnanosti zahraničnej obchodnej bilancie Nového Zélandu v kontexte oslabujúcej fiškálnej stability celej krajiny v situácii, keď zraniteľnosť tejto otvorenej a relatívne jednostrannej ekonomiky vonkajšími vplyvmi tiež zvyšuje riziká, ktorým je vystavené hospodárske oživenie krajiny a jej úverová kvalita. Ako však agentúra dodala, niektoré z týchto rizík zmierňuje celý rad faktorov vrátane vysokej miery zaistenie rizík spojených s úvermi v cudzích menách alebo aktívne obchodované meny. Nový Zéland presadzuje nezávislú a účinnú monetárnu politiku a disponuje aktívne obchodovanou menou s voľne plávajúcim výmenným kurzom, čo mu umožňuje prispôsobiť sa nevyrovnanému vývoju zahraničného obchodu. Aj napriek tomu sa ale NZD voči USD výrazne prepadol a oslabil aj vo väčšine ďalších menových párov.
Okrem vyššie uvedeného sme v Ázii zahájili týždeň pomalým rozjazdom a k podpore apetítu prispelo len málo dát. Taktiež európska seansa by mala byť pokojná a jediným očakávaným údajom bude švajčiarska peňažná zásoba a počas americkej seansy sa potom trhy budú vyrovnávať s indexom podnikateľské aktivity chicagského Fedu a s najnovšími údajmi o spotrebiteľskej dôvere v eurozóne.
Skutočnosť, že čínska centrálna banka zvýšila požadovaný pomer rezerv, bude nepochybne ďalej parazitovať obavy ohľadom možnosti zvýšenia úrokových sadzieb a tieto obavy sa nepochybne objavia aj ku koncu tohto týždňa. Ešte pred tým by sa mal najväčší záujem sústrediť na utorkové zasadnutie FOMC. Zaujímavé by mohli byť tiež diskusie prebiehajúce pred ohláseným ďalším nákupom aktív v hodnote 600 mld. USD (aj keď toto rozhodnutie už minulý týždeň nekompromisne obhajoval celý rad zástupcov Fedu vrátane jeho predsedu Bernankeho). Čo sa týka v utorok zverejnených revidovaných údajov o HDP za 3. štvrťrok, podľa posledných prieskumov sa očakáva mierna revízia smerom nahor.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7865 | 12.67 % |