Na trhoch panovala v noci pokojná a sebaistá nálada. USD sa v dôsledku toho stiahol zo svojich pozícií a mierneho povzbudenia sa dostalo rizikovým menám. A to napriek zvýšeniu amerických výnosov, pretože údaje z USA boli všeobecne lepšie, než sa predpokladalo. K žiadnemu zásadnému pokroku v otázke finančnej pomoci Írsku nedošlo, aj keď sa intenzívne hovorilo o tom, že oznámenie o poskytnutí pomoci je na spadnutie. Ak pridáme k tomu ďalšie špekulácie o tom, že Čína nemusí zvyšovanie úrokových sadzieb spustiť tak skoro, a úspešnú aukciu španielskych dlhopisov, nie je divu, že EUR sa po krátkom stredajšom výlete k 1,3450 znovu dostalo na hladinu 1,36. Nad očakávania sa darilo GBP, keďže zmiešaný súbor údajov o verejných financiách a maloobchodných tržbách (prvý vykázal vyššie čisté výpožičky, zatiaľ čo druhý prekonal očakávania) nedokázal pokaziť vplyv lepších výsledkov prieskumu podnikových objednávok vykonaného CBI.
Pokiaľ ide o údaje uverejnené v USA, týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti bol o niečo lepší, než sa očakávalo, a to 439 tis. (oproti očakávaným 441 tis. a predchádzajúcim 437 tis.), predstihové ukazovatele skončili v októbri podľa predpokladov (+0,5%), ale vynikajúca správa filadelfského Fedu poslala nabudila riziko. Index výrobnej aktivity vzrástol z predchádzajúcich 1,0 na 22,5, čo je dosť nad očakávanými 5,0, a to je v úplnom rozpore s indexom podnikateľskej nálady NY Fedu, ktorý bol zverejnený na začiatku týždňa (prepadol sa z +15,7 na -11,1). Podrobné údaje ukázali veľké zlepšenie u hlavných zložiek - nových objednávok, dodávok a zamestnanosti, pričom druhá z nich je teraz na svojej najvyššej úrovni od nástupu recesie. Wall Street povzbudila silné dáta a podporou bol aj solídny návrat spoločnosti General Motors na trh. DJIA uzatváral na +1,57 %, S&P na +1,54 % a Nasdaq na +1,55 %.
Z Ázie dnes mnoho údajov neprichádzalo, jediným svetlým bodom v inak jednotvárnej seanse boli hneď spočiatku správy týkajúce sa dnešného Bernankeho večerného prejavu. Tón jeho poznámok naznačuje agresívnu obranu nedávno Fedom vyhláseného druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania, na ktoré sa zniesol príval kritiky, pretože bolo ohlásené 3. novembra s tým, že táto politika má za cieľ poskytnúť silné ekonomické fundamentálne faktory, ktoré podporia hodnotu USD i globálne oživenie. V implicitnej kritike Číny napomínal, že krajiny, ktoré podhodnocujú svoju menu, môžu v konečnom dôsledku spomaliť globálny rast a riskovať domácu finančnú nestabilitu. V komentároch nebolo nič obzvlášť nového, reakcia trhov bola tlmená, aj keď americké štátne pokladničné poukážky posilnili a USDJPY skĺzol na ranné minimá.
Obvyklé dohady o tom, že Čína by cez víkend mohla zvýšiť úrokové sadzby, riziku uškodilo viac ako Bernankeho vyjadrenie. Tiež sa objavili zvesti, že po dnešnom uzavretí burzy oznámia úrady v Hong Kongu opatrenia zamerané na obmedzenie špekulácie s nehnuteľnosťami, čo znamenalo ďalší tlak na rizikové obchody.
Európskych dát tiež veľa nie je, všetky správy sa budú točiť okolo prejavov členov ECB a B. Bernankeho z Fedu na konferencii ECB vo Frankfurte. Jediným očakávaným zverejnením je nemecký index výrobných cien. Americký kalendár je úplne prázdny.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8721 | 3.45 % |