Írsko zostalo cez noc v popredí záujmu kvôli neistote, či záchranný balík prijme alebo nie. Pozornosť sa sústredila aj na Grécko, kde tento týždeň prebieha návšteva predstaviteľov EÚ a MMF, keďže rozpočtový deficit Grécka za rok 2009 bol prehodnotený na vyššiu úroveň 15,45 % HDP. Euro bolo preto vystavené ďalšiemu tlaku a oproti doláru oslabilo na šesťtýždňové minimum. Dolár všeobecne posilnil, keď stúpli výnosy amerických dlhopisov čiastočne v dôsledku lepších zverejnených údajov a tiež v súvislosti s otáznikmi, ktoré visia nad úplnou realizáciou Fedom nedávno spusteného druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania. USDJPY znovu dosiahol úroveň 83,0, pričom GBP napriek cenám domov, ktoré už predtým zverejnil britský portál Rightmove, oslabila po tom, čo Bank of England ustúpila od niektorých dodatočných opatrení.
Čo sa týka údajov z USA, americké maloobchodné tržby na prvý pohľad vyzerali pôsobivo (+1,2 % medzimesačne), ale po odpočítaní tržieb z predaja automobilov a benzínu až tak slávne neboli (iba +0,4 % medzimesačne). Za predchádzajúce dva mesiace došlo k revíziám smerom nahor a ročné tempo rastu ziskov je najvyššie za posledné štyri roky. Oproti tomu index podnikateľskej nálady NY Fedu oslabil na -11,14, čo je prudká zmena oproti silným +15,73 za predchádzajúci mesiac. Nové objednávky zaznamenali katastrofálny prepad zo solídnych +12,1 na výrazne negatívnych -24,7, čo je tretia najnižšia hodnota vôbec. Tiež priemerný pracovný týždeň sa z októbrových +3,3 prepadol na silne záporných -13. Situácia na Wall Street bola nejednoznačná a vyznačovala sa neschopnosťou udržať si počiatočné zisky. DJIA vzrástol o 0,08 %, S&P prepadol o 0,12 % a Nasdaq prišiel o 0,17 %.
Zástupcovia Fedu robili všetko pre to, aby obhájili nedávne druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania, pričom J. Yellen aj W. Dudley uviedli, že prijaté opatrenia nemali v žiadnom prípade viesť k oslabeniu dolára. W. Dudley vyhlásil, že Fed si kládol jednoduchý cieľ - zmierniť finančnú situáciu (tým, že z rovnice odstráni dlhopisy) a vyhnúť sa recesii v tvare písmena W. Vyslovil názor, že výstup zo súčasnej menovej politiky je "na roky vzdialený". To dolár neskôr pri ázijskej seanse zrazilo späť nadol.
Čo sa týka Európy, pozornosť budeme venovať správam z Írska, ktorého kabinet dnes zasadá, a pokiaľ ide o zverejňované údaje, čaká nás britský index spotrebiteľských cien, maloobchodných cien a údaje o cenách domov DCLG. V eurozóne to budú index spotrebiteľských cien a výsledky prieskumu ZEW. Severoamerická seansa prinesie kanadské dodávky spracovateľského priemyslu a americký index výrobných cien, čistý prílev kapitálu TIC, údaje o priemyselnej výrobe a využitie kapacít a tiež index trhu rezidenčných nehnuteľností NAHB.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8721 | 3.45 % |