Hlavnou udalosťou ovplyvňujúcou dnešné obchodovanie na ázijských trhoch bolo zverejnenie zápisnice zo zasadania RBA zo 4. septembra. Mierne holubičie vyhlásenie, ktoré bolo urobené bezprostredne po ukončení stretnutia, bolo potvrdené jednoznačne holubičím tónom, v ktorom sa niesla zápisnica.
Kým domáca austrálska ekonomika zrejme vykazuje rastúci trend, ku ktorému prispievajú predchádzajúce opatrenia týkajúce sa uvoľňovania menovej politiky, ktorých vplyv na širšiu austrálsku ekonomiku stále ešte doznieva, RBA bola oveľa rezervovanejšia a opatrnejšia, pokiaľ ide o situáciu mimo Austráliu. Hlavné úrokové sadzby ponechala na úrovni 3,5% a vyhlásila, že nastal čas prispôsobiť menovú politiku (tj znížiť sadzby), ak by malo dôjsť k akémukoľvek výraznému zhoršeniu rastového výhľadu. RBA ďalej poznamenala, že globálna ekonomika zostáva "vystavená výraznému riziku poklesu", čo sa medzitým už ukázalo na ostrom prepade cien niektorých hlavných komodít. Predstavenstvo čínskej centrálnej banky potvrdilo, že nedávne dáta týkajúce sa vývoja čínskej ekonomiky boli slabšie a že môžu pochovať nádeje, že sa čínska ekonomika stabilizuje. Pochmúrny pohľad trhov na výhľad vývoja globálnej ekonomiky sa podľa Saxo Bank jednoznačne prejavil na trhoch s úrokovými sadzbami austrálskeho dolára, ktoré výrazne posilnili v očakávaní, že RBA pripravuje ďalšie znižovanie úrokových sadzieb. AUD oproti USD prudko oslabil o 20 bodov, pričom cestou zmazal niektoré stop-loss, ale vzápätí zase začal výrazne posilňovať, čo aspoň v priebehu ázijskej seansy frustrovalo tých, ktorí novo vsádzali na medvedí trh.
Jediným z ďalších zverejnených údajov bol augustový pokles cien nehnuteľností v Číne, ktorý ukázal, že neočakávané vysoké čísla z predchádzajúceho mesiaca boli len márnou nádejou. Ceny nových bytov vzrástli v 35 z celkovo 70 sledovaných miest, čo je v porovnaní so 49 mestami v júli pokles, a medzimesačne vzrástli o obyčajné 0,1%. V celoštátnom meradle poklesli ceny medziročne o 1,4% a v porovnaní s júlom medzimesačne o 1,5%. Jedná sa o už šiesty medzimesačný pokles za sebou.
Riziku sa príliš nedarilo v priebehu celej ázijskej seansy kvôli napätiu medzi Japonskom a Čínou, kde sa v dôsledku stupňujúcich nepokojov zastavila dočasne výroba radov významných japonských tovární po tom, čo Japonsko oznámilo svoj zámer odkúpiť ostrovy, o ktoré vedú obe krajiny spor (oznámenie urobilo Japonsko už v apríli, ale parlament ho schválil 11. septembra). Rad spoločností zaznamenal v dôsledku nepokojov prevádzkové straty (medzi Toyota, Honda a Panasonic). List Hong Kong Economic Journal uviedol, že Čína chystá ekonomické sankcie proti Japonsku, čo neveští svetovému obchodu nič dobrého.
Riziku sa včera darilo len čiastočne a po prepade čínskych akcií a obavách z eskalácie napätia medzi Japonskom a Čínou začína obchodovanie v Európe v miernej neistote. Mnoho obchodníkov však bolo ochotných nakupovať pri poklese EURUSD k 1,31 a slabé makroekonomické dáta z USA zasadili doláru ďalšiu miernu ranu.
Čo sa týka amerických makrodát, index výrobnej aktivity v New Yorku za august sa prepadol z -5,85 na -10,41, čo je najnižšia hodnota od apríla 2009. Nové objednávky klesli na hodnotu 14 bodov, najhlbšie od novembra 2010, zatiaľ čo dodávky oslabili z 4,1 na 2,8. Čiastkový index nezamestnanosti sa dostal na najnižšiu hodnotu od začiatku roka (z 16,5 na 4,3). Jedinou dobrou správou bol ukazovateľ vyhliadok na ďalší polrok, ktorý posilnil z 15,2 na 27,2.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |