Mierny odklon od rizika, ktorý včera podstúpili trhy, sa pretiahol až do dnešnej ázijskej obchodnej seansy. Bolo uverejnené nespočetné množstvo údajov, žiadny však nebol významný a na dnešnú obchodnú aktivitu nemal výraznejší dopad.
Z Japonska prišli o niečo lepšie správy, keď štvrťročný prieskum ekonomického sentimentu BSI ukázal, že veľkovýrobcovia sa tešia najpozitívnejšej nálade od konca roku 2011, a tak sa tento index od posledného štvrťroku zdvihol z -5,7 na +2,5. Index ekonomického sentimentu tiež vykázal silný vzostup naprieč všetkými odvetviami, keď stúpol z -3,1 na 2,2. Výhľad do budúcnosti tiež podľa prieskumu vyzerá sľubnejšie: očakávania pre štvrtý štvrťrok zodpovedajú úrovni +8,8. Plánované investičné výdavky na rok 2012/13 boli tiež revidované smerom nahor, a to medziročne na +9,8% z predchádzajúcich + 8,4%.
Čo sa týka Austrálie, prieskumy podnikateľskej dôvery boli zmiešanejšie. Súčasné podnikateľské podmienky sa podľa posledného prieskumu NAB zlepšili z -3 na +1, ale podnikateľská dôvera po náraste na +3 (revidovaná úroveň) v minulom mesiaci skĺzla späť na úroveň -2.
Údaje z trhu s nehnuteľnosťami vo Veľkej Británii priniesli pomalší prepad cien domov RICS, než sa čakalo, konkrétne -19% namiesto -23% podľa konsenzu a v porovnaní s -23% v júli. Augustový pokles bol najmenší od mája a konečne sa začína prejavovať určitá stabilita, hoci je sprevádzaná značnými regionálnymi rozdielmi.
Nakoniec sme sa dočkali aj dát, ktoré trhy aspoň trochu rozhýbali - z Číny prišli údaje o nových úveroch v juanoch za august. Nové pôžičky vzrástli na 703,9 mld jüanov, čo je viac ako stredný odhad vo výške 600 mld jüanov a predstavuje to väčší nárast z júlových 540,1 mld jüanov. Celkový údaj je novým rekordom za august a naznačuje, že stimulačné opatrenia možno začínajú pôsobiť.
EURUSD vyskočila o niekoľko bodov vyššie a neskôr mu ešte pomohlo vyhlásenie predstaviteľa MMF Zhu Mina, ktorý povedal, že MMF jednoznačne podporuje nedávne rozhodnutie ECB zvýšiť stabilitu eurozóny (nákup dlhopisov). Znamenalo to však iba obmedzené zisky, pretože pokračoval a uviedol, že kríza EÚ nie je ešte zďaleka u konca a že nesmieme podceňovať, aký vplyv má európska kríza na globálnu ekonomiku. Dodal, že stále existuje riziko spomalenia globálneho hospodárskeho rastu. V zhode s ním vyhlásil George Soros, že recesia v Európe bude intenzívnejšia a do šiestich mesiacov sa rozšíri aj do Nemecka. Vyslovil názor, že by bolo zďaleka najlepšie, keby sa Nemecko a ďalšie veriteľské krajiny dohodli na vystúpení z eurozóny.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |