Úzke pásma zo včerajška zaistili stabilný začiatok ázijskej seansy, ale postupom času bol cítiť výrazný príklon k averzii voči riziku. Neobjavili sa žiadne konkrétne správy alebo údaje, ktoré by spôsobili zmenu, ale pozitívny začiatok pre akcie sa čoskoro zmenil na prepad do červených čísel a meny reagovali rovnako.
Hneď na začiatku utrpel tvrdú ranu NZD, keď novozélandská Fonterra znížila predpokladané výplaty svojim akcionárom z radov farmárov za sezónu 2012/13 oproti svojej predchádzajúcej predpovede z mája o 30 centov, čo znamená pokles o 5,5%. Mliekarenské družstvo zvaľuje vinu na tvrdohlavo silnú menu, ktorej nedávne zisky zmazali akékoľvek zlepšenie v celosvetových cenách mliečnych výrobkov. NZD zaznamenal voči USD výpredaj až na denné minimá, než sa mierne zotavil.
Japonská vláda po prvýkrát od októbra 2011 znížila svoje hodnotenie ekonomiky. Celkovo sa ekonomika "pozvoľna" zotavuje, stále ešte prevažne vďaka pokračujúcemu úsiliu o obnovu po zemetrasení. Dlhová kríza EÚ a ďalšie možné spomalenie v USA a v Číne však prinútili vládu znížiť hodnotenie v oblasti vývozu, dovozu, priemyselnej výroby, osobnej spotreby a bytovej výstavby. Na menové trhy to nemalo žiadny vplyv.
Pokiaľ ide o makrodáta, predaj nových domov v Austrálii bol v júli slabší, keď oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 5,6%, a prišiel tak o väčšinu ziskov dosiahnutých za posledné tri mesiace. Oslabenie bolo viditeľné ako u samostatne stojacich domov, tak u viacbytových domov, a to aj napriek nedávnemu zníženiu sadzieb zo strany RBA, a posilňuje možnosť všeobecnejšieho spomalenia ekonomiky s výnimkou ťažby surovín a bude pravdepodobne držať AUD pod tlakom.
So svojimi komentármi vystúpil aj austrálsky minister financií W. Swan. Uviedol, že vláda dovedie rozpočet znovu do prebytku "včas, ako bolo sľúbené". Pokiaľ ide o ceny komodít, poznamenal, že s nedávnym poklesom sa v rozpočte viacmenej počítalo, hoci prepad v prípade spotových cien železnej rudy a uhlia bol trochu prudší, než sa očakávalo. Ďalej dodal, že rozpočtové prognózy budú aktualizované v rámci polročnej revízie rozpočtu ku koncu tohto roka. V májovom rozpočte predpovedal W. Swan prebytok vo výške 1,5 mld AUD čiže 0,1% HDP počas roka do júna 2013.
Včerajší pohyb cien naprieč menové páry bol vzhľadom k sviatku vo Veľkej Británii pochopiteľne utlmený. Reakcia na slabšie nemecké prieskumy IFO bola takmer nulová. Ukazovateľ podnikateľskej klímy klesol z 103,2 na 102,3 (pokles štvrtý mesiac v rade), ukazovateľ súčasnej situácie oslabil z 111,5 na 111,2 a ukazovateľ očakávaní spadol z 95,5 na 94,2.
V USA index výrobnej aktivity dallaského Fedu vykázal v auguste určité zlepšenie, hoci už druhý mesiac po sebe zostal v negatívnej zóne. Index dosiahol hodnotu -1,6, čo je lepší výsledok než -13,2 v júli, pričom zlepšeniu napomohol najmä strmý rast ukazovateľa stavu zásob. Všetky ostatné podkategórie (výroba, využitie kapacít, nové objednávky, objem dodávok) zaznamenali oproti predchádzajúcemu mesiacu zhoršenie.
Obaja predstavitelia Fedu, Ch Evans i S. Pianaltová, vystúpili na podporu ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania, pričom tým zhovorčivejším bol zrejme Ch Evans. Spochybnil, že miera nezamestnanosti klesne pod 7% skôr ako pred rokom 2015, a prihováral sa za okamžité ďalšie uvoľňovanie slovami "ekonomika je už dávno za hranicou, ktorá si vyžaduje ďalšiu akciu". Obhajoval nákup ďalších dlhopisov, pokiaľ nebude pokles miery nezamestnanosti zjavný (v 2. alebo 3. štvrťroku), a kurz by sa mal zmeniť len vtedy, ak by sa preukázal vzostup inflácie nad 3%. V budúcom roku bude mať Ch Evans v paneli FOMC hlasovacie právo.
S. Pianaltová hovorila vyváženejšie, keď uviedla, že podporuje akcie, ktoré budú pre ekonomiku prínosné a budú znamenať zvládnuteľné rizika. Ďalej dodala: "Ďalšie akcie menovej politiky majú svoje výhody, ale musíme byť realistami ohľadom toho, čo tými prínosmi bude, ako veľké budú a aké ďalšie faktory môžu účinnosti týchto prínosov pomôcť či zamedziť."
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |