Austrálska centrálna banka RBA ponechala v utorok úrokové sadzby bezo zmeny na 3,5% a sprievodné vyhlásenie bolo tak neutrálne, ako len mohlo byť. Politika je adekvátna, nedošlo k žiadnej zmene v inflačnom výhľade a miera inflácie je v súlade s cieľovými hodnotami. AUDUSD zaznamenal po mnohých stretnutiach jeden z najstabilnejších výsledkov, keď sa po tomto oznámení pohyboval v rozmedzí iba 10-15 bodov.
Jediným negatívom vo vyhlásení RBA bol pesimistický výhľad na medzinárodnú situáciu, ktorý počíta s tým, že Európa ostane ešte nejaký čas potenciálnym zdrojom otrasov. Očakáva sa aj pomalší rast v Číne. Banka tiež uvádza, že výmenný kurz zostáva vysoký a obchodná bilancia je stále na vysokej úrovni, hoci ustupuje zo svojho vrcholu.
Pokiaľ ide o ostatné údaje, sektor služieb v Číne aj naďalej prekonáva spracovateľský priemysel. Svedčí o tom index nákupných manažérov v službách, ktorý z májových 55,2 vzrástol v júni na 56,7. Mierne oživenie na trhu s nehnuteľnosťami a objem nových objednávok prispeli k tomu, že index vystúpil na svoju najvyššiu úroveň za posledné 3 mesiace. Zverejnenie ekvivalentného indexu HSBC je naplánované na zajtrajšok. V máji bol jeho výsledok o niečo nižší, a to 54,7.
Dnešné údaje o japonských mzdách za máj v sebe skrývajú jedno pozitívum. Okrem toho, že celkový údaj zaznamenal prvý pokles za 4 mesiace (0,8% y-y), už ôsmy mesiac po sebe došlo k rastu odmien za prácu nadčas, čo naznačuje, že japonské firmy zvyšujú svoju aktivitu. Pokles celkového údaju sa pripisuje prudkému prepadu “zvláštnych platieb” (čo sú zvyčajne bonusy) a je považovaný za jednorazový.
V USA včera z celého balíka dát priniesla najväčšie sklamanie správa ISM o vývoji v spracovateľskom sektore, ktorý sa prvýkrát po takmer troch rokoch dostal do kontrakcie, keď úroveň objednávok, produkcie i exportného dopytu dosiahli obdobných miním v dôsledku toho, ako si kríza v eurozóne vyberá svoju daň. Index spadol z 53,5 na 49,7 bodov, čím prekonal aj najpesimistickejšie prognózy agentúry Bloomberg.
Naopak čísla dokumentujúce zlepšenie na trhu bývania pomáhajú sektoru stavebníctva, stavebné výdavky totiž v máji vzrástli na najvyššiu úroveň za posledné dva roky. Oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástli o 0,9%, a to dokonca aj potom, čo bol nárast z predchádzajúceho mesiaca revidovaný smerom nahor na +0,6%. Výsledky Wall Street boli zmiešané, prevažoval však rast, aj keď za ním stáli skôr očakávania ďalších opatrení Fedu v rámci kvantitatívneho uvoľňovania v reakcii na slabé čísla zo správ ISM ako silnejšie údaje zo stavebníctva.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |