Španielsko požiadalo euroval o pomoc pri refinancovaní svojich bánk vo výške 100 mld. eur. Tento bailout nebol ničím neočakávaným, avšak záchrana španielskych bánk otvára niekoľko nepríjemných otázok.
1. Ako budú reagovať držitelia španielskych dlhopisov na pomoc z ESM (trvalý euroval)?
Prípadná pôžička 100 mld. eur pre Španielsko od ESM by znamenala, že sa z ESM stane "prednostný veriteľ" španielskeho dlhu. Trvalý euroval má vždy prednosť, dokonca aj pred MMF. Tým pádom, ak by došlo teoreticky k defaultu krajiny, prednosť pri vyplácaní by mal ESM. To znamená, že súčasná pozícia veriteľov krajiny sa výrazne zhorší. Ak si Španielsko požičia v budúcnosti prostriedky z trhu, veritelia budú môcť požadovať podobné postavenie "senior creditor" ako má ESM, alebo môže dôjsť k výraznému rastu CDS na dlhopisoch krajiny. Ako budú reagovať veritelia krajiny v strednodobom horizonte nie je jasné.
2. Ak si Španielsko požičia z ESM, bude naďalej garantovať svoj podiel?
Môže teda krajina odstúpiť od rekapitalizácie ESM, keď sama potrebuje pomoc? Španielsko nemôže v súčasnosti odstúpiť od prefinancovania ESM (podľa zmluvy). Dokonca by sa nemali meniť ani záruky v EFSF (dočasný euroval).
Trvalý euroval ale ešte nie je funkčný, a preto budú prostriedky čerpané z EFSF. Zatiaľ nie je vôbec jasné, ako to bude so zárukami Španielska. Jedno je jasné, ak by naozaj došlo k zrušeniu garancií Španielska, museli by ostatné štáty tieto garancie prebrať. To by mohlo znamenať zníženie ratingu niektorých krajín eurozóny a aj samotného eurovalu.
3. Ako budú rekapitalizované španielske banky?
Bude možné použiť súčasný model FROB (španielsky fond na záchranu bánk), cez ktorý sa rekapitalizujú banky, alebo bude použitý iný model? Na obrázku máte tri spôsoby prefinancovania španielskych bánk.
4. Aký bude dopad na španielsku ekonomiku?
Španielsko si požičia 10% svojho HDP a jeho pomer dlhu k HDP sa môže do konca roka 2013 navýšiť až na 90% HDP. Očakávania boli na úrovni 80,5% HDP, čo je veľmi výrazný rozdiel. Tento rast dlhu neráta s výraznejší poklesom HDP v krajine a dokonca na budúci rok očakáva rast ekonomiky. Samozrejme, ak sa španielske banky rekapitalizujú, môže to znamenať, že budú ochotné viac požičiavať. To ale nemusí byť správna úvaha, peniaze budú totiž použité na prefinancovanie dlhu bánk a na čiastočné absorbovanie zlých úverov, ktoré tvoria takmer 15% HDP. Španielska ekonomika z pomoci pre banky nemusí vidieť ani cent.
Otázok o súčasnej rekapitalizácii španielskych bánk je oveľa viac. Nie je totiž úplne isté, že s ňou budú všetci súhlasiť bez nejakej formy kolaterálu (zábezpeky). Otázne je aj, kedy dostanú banky peniaze a či to naozaj bude znamenať "koniec problémov v Španielsku". Dlhová kríza má ďalšiu obeť, Španielsko. Napriek stovkám vyhlásení politikov o solventnosti španielskych bánk došlo k tomu, čo predpovedal finančný sektor. Bude ale naozaj Španielsko poslednou obeťou súčasnej krízy?
Autor: www.forexpro.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |