Austrálska ekonomika je po ďalšej várke makrodát dnes na vzostupe, až sa tomu takmer nechce veriť.
Po včerajšom ohromujúcim výsledku HDP prišli na rad údaje z trhu práce, ktoré výrazne predčili konsenzuálne odhady. Austrálska ekonomika vytvorila v máji ďalších 38,9 tisíca pracovných miest, čo je podstatne viac než očakávaná nula, a v správe bolo ťažké nájsť nejaké negatíva. Všetky nové pracovné miesta boli vytvorené v kategórii plných úväzkov, celkom 46,1 tisíca, pričom v kategórii čiastočných úväzkov došlo k poklesu o 7,2 tisíca miest. Miera nezamestnanosti vzrástla podľa očakávania z revidovaných 5,0% z minulého mesiaca na 5,1%. Hlavným faktorom bola miera účasti na trhu práce, ktorá vzrástla zo 65,2% na 65,5%. AUD pochopiteľne skokovo posilnil, pričom krátkodobé úrokové futures sa obrátili smerom nadol a na trhoch OIS poklesli očakávania ohľadom zníženia úrokových sadzieb na ďalšom zasadnutí centrálnej banky. Aj napriek tomu tu však stále existuje takmer 90% šanca, že dôjde k zníženiu sadzieb o 25 bázických bodov, očividne vzhľadom na zhoršenie vonkajšej situácie.
V súlade so včerajšími komentármi členov Fedu J. Williamsa a D. Lockharta vyhlásila na začiatku ázijskej seansy známa zástankyňa umiernenej menovej politiky Janet Yellenová, že pokiaľ ide o ekonomické vyhliadky, vidí značné riziko poklesu, a dodala, že by bolo rozumné poistiť sa proti nežiaducim otrasom. Konkrétne povedala, že Fed má priestor pre ďalšie úpravy buď prostredníctvom smerníc budúceho vývoja alebo prostredníctvom iných súvahových operácií, akými sú napríklad nákupy aktív alebo ďalšie predĺženie lehoty splatnosti jej programu.
Všetky zraky sa včera upierali k ECB. Niektorí pozorovatelia sa nechali počuť, že pre ECB nadišiel “prime time”, čo sa týka zmien sadzieb. Banka nakoniec žiadne opatrenia neprijala, ale šéf ECB M. Draghi na svojej tlačovej konferencii poznamenal, že niektorí členovia (nebolo ich veľa) dávali prednosť zníženiu. Z tónu vyhlásenia (použitia slov / väzieb ako napríklad “slabý” a “riziko poklesu”) možno usudzovať, že ECB nie je v túto chvíľu vzdialená uvažovaniu o znížení sadzieb, najmä ak sa ukáže, že sa recesia prehlbuje. Menový pár EURUSD zaznamenal mierny pokles, avšak len veľmi plytký, a rýchlo sa odrazil smerom nahor, ako sa zdvihla chuť k riziku v nádeji, že Fed pristúpi k ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu. Čo sa týka tejto témy, členovia Fedu J. Williams a D. Lockhart hovorili v prípade nutnosti o ďalších úpravách a všetci teraz visia na perách šéfa americkej centrálnej banky B. Bernankeho, ktorý dnes vystúpi pred ekonomickým výborom amerického Kongresu (JEC).
Americké makrodáta boli väčšinou druhoradé. Produktivita v nepoľnohospodárskom sektore poklesla v prvom štvrťroku o niečo viac, než sa očakávalo (-0,9% medzikvartálne oproti -0,8%). Jednotkové náklady na prácu boli oproti očakávaným 2,1% na +1,3% medzikvartálne). V súvislosti s nádejami na kvantitatívne uvoľňovanie prežila Wall Street deň ako na horskej dráhe, index DJIA si počítalo 2,37%, S&P 2,3% a Nasdaq 2,4%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |