Devízové trhy rýchlo zaujali voči výsledkom včerajšieho summitu EÚ negatívny postoj a EUR sa voči americkému doláru prepadlo na dvojročné minimum.
Zdá sa, že “nový” plán spočíva v pokračovaní už schválenej stratégie rastu do roku 2020 a kladenie dôrazu na investície, obchod a implementáciu legislatívy v oblasti jednotného trhu. Na summite zazneli rôzne názory na súčasnú horúcu tému spoločných eurobondov – taliansky premiér Monti vyhlásil, že zavedenie eurobondov podporuje väčšina lídrov členských štátov, rozhodujúci súhlas Nemecka však chýba. Jednoducho sme tam, kde sme boli! Výpredaj na začiatku ázijskej seansy sa takmer priblížil včerajšiemu minimu na 1,2545.
Predbežné údaje o indexe nákupných manažérov v spracovateľskom sektore Číny sú pokračovaním tendencie slabých makrodát – predbežný PMI banky HSBC klesol z predchádzajúcej hodnoty 49,3 na 48,7. Ide už o siedmy mesiac za sebou, kedy sa index HSBC drží pod kľúčovou hladinou kontrakcie/expanzie na úrovni 50 bodov, a to najdlhšie od globálnej finančnej krízy, kedy sa index pod touto hladinou udržal po dobu ôsmich mesiacov. Tieto údaje nepochybne spustia nové volanie po tom, aby čínska vláda zaviedla dodatočné stimuly a zabrzdila vlnu ekonomického spomalenia, ale zároveň ponúkajú základ pre piatkové špekulácie na tému víkendového zníženia sadzby povinných rezerv. Okamžitou reakciou trhu bolo oslabenie rizikových mien, ale len nepatrne, potom nasledovala konsolidácia.
Okrajovo sme zaznamenali dobré správy o novozélandskej obchodnej bilancii. Obchodný prebytok v apríli mierne vzrástol z revidovaných marcových 186 miliónov NZD na 355 miliónov NZD. Vývoz oproti solídnym výsledkom v marci mierne poklesol, avšak kvôli ešte hlbšiemu prepadu v oblasti dovozu bol výsledkom výraznejší prebytok. Horšie ceny komodít sa negatívne odrazili na zásielkach do zahraničia a s tým, že mliekarenské družstvo Fonterra oznámilo od júna zníženie výkupných cien, je výhľad mimoriadne neistý. Menový pár NZDUSD sa obchodoval o 30 bodov nižšie, a to bez ohľadu na vyšší prebytok. Potom sa však na zvyšok seansy stabilizoval uprostred pásma.
S tým, ako sa titulky plnia informáciami o gréckom krízovom pláne na prípadný odchod z eurozóny, je od včerajška opäť hlavnou témou slabé EUR. Menový pár EURUSD sa dotkol dvojročného minima a EURJPY klesol pod hranicu 100 bodov. Komoditný index oslabil, čo dostalo komoditné meny pod ešte väčší tlak. Ako keby GBP neprechádzala už tak dosť ťažkým obdobím, zápis z rokovania Bank of England naznačil možnosť blížiaceho sa spustenia ďalšieho posledného kola kvantitatívneho uvoľňovania. V kombinácii so slabšími maloobchodnými tržbami to viedlo k ďalšiemu zvýšeniu tlaku.
Americký trh s bývaním dopadol v podstate nad očakávania, index cien domov podľa FHFA vzrástol o 1,8% medzimesačne, čo je druhý najvyšší zaznamenaný vzostup, a tiež predaje nových domov oproti predpovediam vzrástli o 3,3% medzimesačne. Wall Street si pozitívnejšie údaje moc neužila, pretože ju neustále brzdí situácia v eurozóne. Index DJIA uzavrel poklesom o 0,05%, avšak S&P a Nasdaq išli nahor o 0,17%, resp. +0,39%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |