Stredobodom pozornosti trhov bol dnes ráno rast v Ázii, keď Japonsko i Singapur oznámili lepšie výsledky, než naznačovali prognózy. Ich vplyv na celý región však utlmil pochmúrny krátkodobý výhľad a pokračujúce tlaky v súvislosti so situáciou v Grécku. Viac informácií najmä o výhľade pre Japonsko v nadchádzajúcich štvrťrokoch sa dozviete v mojom najnovšom videu: Zaostrené na Áziu: Ponurý výhľad pre Japonsko – obnova po zemetrasení je na konci.
Po hore revidovaných 0% za 4. štvrťrok 2011 vzrástlo podľa predbežných odhadov japonské HDP v prvom štvrťroku tohto roka medzi kvartálne o 1,0%. Výrazne k tomu prispela súkromná spotreba a výdavky domácností, zatiaľ čo príspevok čistého obchodu s tovarom bola skromná 0,1%. USDJPY na to nijak nereagoval a počas seansy sa obchodoval v pásme 80,20-40.
Taktiež Singapur prišiel s miernou revíziou predchádzajúcich odhadov HDP za 1. štvrťrok, a to smerom hore na 10,0% mezikvartálneho rastu (prvý odhad 9,9%), pričom mierne nadol bol upravený príspevok spracovateľského sektora a stavebníctva (-2,0% z -1,0%, resp. +6,2% z +7,2%). Ten bol naopak kompenzovaný revíziou sektoru služieb smerom nahor (+2,9% z +2,2%). Tieto mierne lepšie čísla pomohli na rozdiel od indexov Nikkei a ASX pozdvihnúť miestne burzy, ale mali len malý vplyv na menu.
V dnes zverejnenej Nilsonovej správe sa hovorí o tom, že čínski spotrebitelia mali v 1. štvrťroku napriek nárastu spotrebiteľskej dôvery v tomto období na najvyššiu úroveň od roku 2005 menšiu tendenciu míňať na spotrebný tovar. Táto správa zodpovedá posledným údajom, ktoré ukazujú, že rast maloobchodných tržieb v apríli klesol na 14mesačné minimum. V mestských a vidieckych oblastiach sa však výsledky líšili: dôvera spotrebiteľov a ekonomický výhľad boli na vidieku vyššie ako v meste.
Zo zápisnice zo zasadania FOMC z 24.-25. apríla vyplýva, že členovia výboru očakávajú, že rast zostane v krátkodobom až strednodobom horizonte umiernený, ale neskôr zrýchli. Aj podľa tohto scenára sú inflačné tlaky vnímané ako “zhruba vyvážené”, zatiaľ čo možnosť ďalšieho kola stimulačných opatrení závisí od toho, “či ekonomika stagnuje, alebo či je pravdepodobné, že inflácia zostane v strednodobom horizonte v súlade s plánom pod úrovňou 2%.” Tie isté témy / tie isté slová zazneli aj na predchádzajúcom zasadnutí.
V zápisnici zo zasadnutia toho bolo o možných stimulačných opatreniach práve toľko, aby to americkému doláru zrazilo hrebienok potom, čo si na dolárovom indexe počas predchádzajúcich štyroch seáns pripísal čisté zisky. Na GBP sa negatívne podpísala štvrťročná správa o inflácii z pera Bank of England, ktorá sa niesla skôr v holubičom duchu a priniesla nižšie prognózy rastu a vývoja inflácie. Čo sa týka EUR, trhy boli rozkolísané. EUR spočiatku v dôsledku špekulácií, že ECB odrezala grécke banky od krízového financovania, oslabilo na nové 4mesačné minimum, avšak akonáhle ECB situáciu objasnila, došlo čoskoro k oživeniu.
Americké dáta boli všeobecne lepšie, než sa čakalo. Priemyselná výroba sa oproti konsenzu 0,6% medzimesačne zdvihla o 1,1% a využitie kapacít stúplo zo 78,4% na 79,2%. Začatá výstavba sa z -2,6% vyšplhala medzimesačne na +2,6%, ale počet vydaných stavebných povolení priniesol s medzimesačnom údajom -7,0% sklamanie.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |