Prekvapivo pozitívne marcová čísla ohľadom austrálskych pracovných miest viedli mnohých k očakávaniam, že sa v apríli mierne zvrátia a oslabia, ale nestalo sa tak.
V kľúčovom ukazovateli pribudlo v Austrálii v minulom mesiaci 15,5 tisíca pracovných miest, čo ďaleko prekonalo konsenzuálny údaj -5,0 tisíc, pričom miera nezamestnanosti klesla najnižšie v tomto roku na 4,9%. Druhý pohľad hlbšie pod povrch však už tak presvedčivo nevyzerá. Všetky nové pracovné miesta sú na čiastočný úväzok (v skutočnosti za uplynulý mesiac ubudlo 10,5 tisíca pracovných miest na plný úväzok) a pokles nezamestnanosti je daný poklesom celkovej pracovnej sily, pretože účasť na pracovnom trhu tiež klesla na 65,2% z už aj tak dole revidovaných 65,3%. Trh na tieto údaje však automaticky zareagoval paušálnym rastom AUD – o 50 bodov voči USD, o 40 bodov voči NZD a 50 voči JPY, zatiaľ čo medzibankové úrokové miery klesli o 8 bázických bodov. Po dosiahnutí týchto vyšších hladín sa trh po zvyšok dopoludnia konsolidoval, až kým sa neobjavili obchodné údaje z Číny (pozri nižšie). Zostáva otázkou, či včerajšie minimum 1,0020, na ktorom trh uzavrel, je dostatočne blízko parity, aby to trhy v krátkodobom výhľade uspokojilo. Zostaňte na príjme.
Skoršie údaje z Nového Zélandu načrtli celkom iný obrázok – ceny domov v apríli medzimesačne klesli o 0,3%, predaja domov z predchádzajúcich +25,3% medziročne pribrzdili na +13,8% a index aktivity v spracovateľskom priemysle za apríl zaznamenal unáhlený prepad na 48,0 bodov z dole revidovaných marcových 53,8. To predstavuje prvý pokles pod hranicu medzi kontrakciou a expanziou na úrovni 50 bodov od minulého novembra. NZD však vykázal voči takto slabým dátam obdivuhodnú odolnosť a zviezol sa s AUD na vlne austrálskych údajov.
Zverejnené boli aj údaje o čínskej obchodnej bilancii, ktorá sa vrátila späť k rastovým tendenciám s rastom prebytku na 18,42 miliardy USD (z marcových 5,35 miliardy USD). To prekonalo konsenzus trhu, ktorý predstavoval 9,9 miliardy USD. Toto zlepšenie však bolo dôsledkom oveľa nižších dovozov s medziročným rastom o slabých 0,3%, čo je pre austrálsku ekonomiku všeobecne vnímané negatívne. Rast vývozu medziročne spomalil oproti minulým 8,9% na 4,9%. Ako sa dalo čakať, AUD impulzívne reagoval poklesom a oproti USD prepadol späť pod hranicu 1,01.
Pokiaľ ide o dianie na ostatných trhoch, úverovanie zo strany japonských bánk v apríli spomalilo; výška nesplatených úverov vzrástla medziročne o 0,3% (z marcových 0,8%). Bilancia bežného účtu za marec prekonal a už druhý mesiac za sebou všetky prognózy a vykázal a oproti februárovým 1177,8 miliardy JPY ešte vyšší prebytok 1589,40 miliardy JPY. Zlepšenie nastalo vďaka japonskému príjmovému prebytku, ktorý oproti 1636 miliardám JPY (údaj z predchádzajúceho roka) sa zvýšil na 1800 miliárd JPY. Menový pár USDJPY zostal počas seansy stabilný v pásme 65-75.
Včerajšie obchodovanie prebiehalo v znamení sledovania správ z Grécka (čo sa už pár mesiacov nestalo!), pričom eurové obchodovanie malo – vzhľadom na absenciu pokroku v rokovaniach o gréckej koalícii – zostupnú tendenciu (cesta najmenšieho odporu). Po správe, že Európsky nástroj finančnej stability (EFSF) schválil výplatu dnešnej tranže pomoci vo výške 4,2 miliardy EUR (pôvodne 5,2 miliardy EUR), čo očividne kryje splátky dlhopisov a platby úrokov za nadchádzajúci mesiac, došlo k odrazu od miním.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |