Už včera zverejnené dáta z Európy i USA boli sklamaním, ktoré poslalo chuť k riziku do hlbín, a ranné údaje z Nového Zélandu a Austrálie to nijako nezlepšili.
Nezamestnanosť na Novom Zélande dosiahla v prvom štvrťroku najvyššiu úroveň od roku 2010. Podiel ľudí bez práce vzrástol na 6,7% z revidovaných 6,4% za posledný štvrťrok roku 2011, čo ďaleko prekonalo očakávané číslo 6,3%. Miera účasti na trhu sa skokom z predchádzajúcich 68,2% na 68,8% dostala na najvyššiu úroveň od roku 2008, pričom celkový počet nezamestnaných dosiahol 160 000. V reakcii na tieto údaje sa NZD prepadol a po zvyšok seansy sa obchodoval s tendenciou k poklesu, pretože akékoľvek zvyšovanie sadzieb RBNZ je zjavne v nedohľadne.
Pokiaľ ide o ďalšie údaje, sektor služieb austrálskej ekonomiky zažíva rovnaký boj ako sektor spracovateľský. AIG index nákupných manažérov v službách spadol na najnižšiu úroveň od marca 2009, keď po marcových 47,0 za apríl zapísal skromných 39,6 bodu. Index v spracovateľskom sektore poklesol zo 49,5 na 43,9 bodu a naznačil tak, že s výnimkou sektoru ťažby a prírodných zdrojov je austrálska ekonomika v horšom stave, než sa doteraz myslelo. Ako veľmi oprávnené sa potom javí zníženie úrokovej sadzby o 50 bázických bodov, ku ktorému RBA pristúpila na začiatku týždňa.
Čínsky index nákupných manažérov mimo spracovateľský sektor bol tiež slabší, avšak pokles z 58,0 na 56,1 nebol zďaleka tak depresívny. Spolu so slabými austrálskymi dátami zabránil akémukoľvek posilňovaniu AUD. Pripomíname, že zajtra má byť zverejnený index nákupných manažérov HSBC mimo spracovateľský sektor.
Zhoršujúce sa výsledky mimoeurópskych indexov nákupných manažérov v spracovateľskom sektore dostali EUR na začiatku včerajšej obchodnej seansy pod tlak a tento sentiment ešte posilnil nové rekordné maximum miery nezamestnanosti v eurozóne. Jediným svetlým bodom bol britský index nákupných manažérov v stavebníctve, ktorý s hodnotou 55,8 bodu predstihol pôvodne očakávaných 54,0 bodov a poskytol tak GBP určitú podporu. Pár EURGBP následne klesol na dvojročné minimá tesne nad úrovňou 0,81.
Ani americké dáta neboli príliš inšpirujúce. Zmena počtu pracovných miest podľa správy spoločnosti ADP priniesla so 119 tis. nových pracovných miest oproti očakávaným 170 tis. a naposledy zaznamenaných 201 tis. sklamanie. Táto správa zrejme schladila očakávania ohľadom piatkovej správy o počte pracovných miest mimo poľnohospodárstva a viedla k plošnému výpredaju rizika. Údaj ISM za New York s hodnotou 61,2 bodu oproti naposledy zaznamenaným 67,4 bodu priniesol aj sklamanie a podnikové objednávky po dole revidovanom náraste o 1,1% vo februári medzimesačne zoštíhlil o 1,5%, čo je najväčší prepad za posledné tri roky. Obavy Wall Streetu týkajúce sa správy ADP viedli k poklesu DJIA o 0,08% a S & P o 0,25%, avšak Nasdaq dokázal vďaka slušnému výkonu akcií spoločnosti Intel pridať 0,31%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |