Austrália v priebehu obchodovania na ázijských burzách zverejnila pomerne ohromujúcu správu o vývoji zamestnanosti, ktorá vyvolala sentiment viac naklonený riziku a ten pretrval až do konca obchodovania.
V Austrálii vzniklo v marci približne 44 tisíc pracovných miest a tento výsledok zďaleka prekonal konsenzom pôvodne očakávaný nárast o 6,5 tisíca. Skutočné čísla zďaleka prekonali aj najoptimistickejšie prognózy a predstavujú voči februárovému prepadu o 15,4 tisíca zásadný obrat. Nové pracovné miesta vznikli u pozícií na plný úväzok aj u pozícií na čiastočný úväzok, pričom príspevok prvej skupiny k celkovému výsledku bol 15,8 tisíca. A u pracovných miest na čiastočný úväzok to bolo 28,2 tisíca. Miera nezamestnanosti však zostala aj cez prudký nárast počtu pracovných miest bez zmeny na úrovni 5,2%, hoci miera účasti na trhu práce sa zvýšila z 65,2% na 65,4%. Vo štvrťročnom porovnaní austrálska ekonomika vytvorila 27 tisíc nových pracovných miest, čo je najlepší štvrťročný výsledok od 1. štvrťroku minulého roka.
Priaznivé dáta samozrejme oživili debatu týkajúcu sa ďalších krokov RBA a toho, či je potrebné pokračovať v stimulačných opatreniach. Aj keď RBA vyhlásila, že rozhodnutie o ďalšom nastavení úrokových sadzieb sa bude odvíjať predovšetkým od najbližších zverejnených údajov o vývoji spotrebiteľských cien (24. apríla), silný trh práce nemožno ponechať bez povšimnutia. Trhy swapových sadzieb OIS už teraz do ceny započítavajú 79% pravdepodobnosť, že RBA na svojom ďalšom zasadnutí oznámi zníženie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov, pričom pred zverejnením vyššie uvedených údajov to bolo 90%. AUD zaznamenal cenovú medzeru smerom nahor a priebežne posilňovať až na úroveň deväťdenného maxima.
Japonská veľkoobchodná inflácia meraná cenami domáceho tovaru nakupovaného firmami v marci vzrástla a medzimesačne zrýchlila o 0,6%, čo predstavuje dvojnásobok pôvodných očakávaní trhu a v porovnaní s 0,2% zaznamenanými v minulom mesiaci ide o nárast. Tento vzostup bol žiaľ skôr dôsledkom vyšších cien energií a prudkého prepadu JPY než rastu domáceho dopytu. Guvernér Bank of Japan M. Širakawa medzitým uviedol, že hoci sa jej výkon nemení, vykazuje japonská ekonomika známky oživenia. Zdôraznil, že BoJ bude aj naďalej presadzovať “výrazné” uvoľňovanie menovej politiky. Tieto komentáre s USDJPY nijako nepohli.
Na začiatku obchodnej seansy vystúpila viceprezidentka Fedu J. Yellenová, aby podporila súčasnú “vysoko akomodatívnu” politiku Fedu, keď sa ukázalo, že sa Fedu nedarí dosiahnuť maximálny cieľ zamestnanosti s infláciou na úrovni 2% cieľovej hodnoty Fedu alebo nižšie. Ďalej dodala, že ďalšie uvoľňovanie “by mohlo byť opodstatnené, ak by oživenie postupovalo pomalšie, než sa očakáva, pričom výrazné zrýchlenie oživenia by si mohlo vyžiadať skoršie začatie procesu posilňovania menovej politiky, ako FOMC v súčasnosti predpokladá.” Na základe tohto komentára došlo v priebehu seansy k ústupu od rizika.
Včerajšiu obchodnú seansu charakterizovala určitá nerozhodnosť; menové páry sa pohybovali sem a tam, avšak obchodovanie zakončili väčšinou bez zmeny. Čo sa týka Španielska, výnosy španielskych dlhopisov najprv prekročili 6%, ale potom predsa len trochu klesli, hoci španielska priemyselná výroba bola najslabšia od novembra roku 2009. EURUSD však dokázal nájsť podporu a počas dňa zamieril o niečo vyššie. Taktiež GBPUSD našiel podporu a vyšvihol sa na osemdňové maximum. CAD sa napriek nárastu kanadskej začatej výstavby skôr predával.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |