Prvýkrát za viac ako tri roky poklesla v marci menová báza Japonska. USDJPY to na začiatku ázijskej seansy spôsobilo isté problémy s volatilitou. Prvou reakciou bolo USDJPY predávať, pretože sa zvýšila možnosť, že BoJ už nepristúpi na ďalšie uvoľňovanie, a tento menový pár sa prepadol na minimum 81,55. Potom sa obchodovalo v úzkom pásme 81,70-90.
V Číne bol dnes ráno zverejnený ďalší “neuveriteľný” výsledok indexu nákupných manažérov – oproti minulej hodnote 48,4 posilnil PMI mimo spracovateľský sektor v marci na 58,0. Dostal sa tak na najvyššiu úroveň od septembra 2011 a za posledných 12 mesiacov sa iba dva mesiace pohyboval pod kľúčovou hladinou 50 bodov. Toľko čo sa týka spomalenia čínskej ekonomiky ….
Ďalšie zverejnené makrodáta už toľko vzrušenia nepriniesli: maloobchodné tržby v Austrálii mierne spomalili, presne v súlade s prognózou +0,2% medzimesačne. Vysoké tržby reštaurácií v minulom mesiaci nebolo možné zopakovať, najviac však posilnila kategória “ostatný maloobchod”. Údaje podľa jednotlivých štátov dokazujú rozvrstvenie miestnej ekonomiky. Kým v Queenslande a Západnej Austrálii predstavoval rast tržieb v uvedenom poradí +1,5% a 1,0%, v Novom južnom Walese naopak o 0,6% poklesli. Po zverejnení týchto údajov zaznamenal AUD krátky pokles, ale nakoniec pred vyhlásením RBA skončil v hornej časti denného pásma.
Austrálska centrálna banka RBA ponechala základnú sadzbu cash target bez zmeny na 4,25% a v sprievodnom vyhlásení uviedla, že pred uvoľňovaním je nutné si počkať na analýzu údajov o vývoji inflácie (bude zverejnená 24. apríla). Banka potvrdila, že rast nedosiahol očakávania, ale akékoľvek známky výrazného globálneho spomalenia poprela. RBA dodala, že trh s bývaním ďalej spomaľuje, aj keď sa objavili známky stabilizácie. Terms of Trade, rozdiel medzi cenami vývozu a dovozu, dosiahol v Austrálii zrejme svojho maxima, ale stále sa drží na vysokých úrovniach. AUD na oznámenie reagoval s oneskorením; pri písaní tohto článku pomaly klesal.
Včerajšie zverejnené makrodáta potvrdili, že Európa uviazla medzi Áziou a Spojenými štátmi – v zemepisnom i ekonomickom slova zmysle – pretože marcový index nákupných manažérov (PMI) vykázal zmiešané výsledky. Na jednej strane tu máme solídne výsledky oznámené Čínou a Spojenými štátmi (53,1, resp. 53,4, aj keď to, čo si o čínskych číslach myslíme naozaj, sme dobre zdokumentovali vo včerajšom vydaní). Na strane druhej stojí eurozóna a Nemecko s chabými výsledkami 47,7 a 48,4, pričom Španielsko sa prepadlo na iba 44,5. Táto skutočnosť prispela k zmareniu vzostupnejšej tendenciou eura po včerajšej ázijskej seanse a šupom nás poslala naspäť pod 1,33. Ďalší super výsledok PMI prišiel z Veľkej Británie (nárast z 51,5 na 52,1, tzn. už tri mesiace po sebe hodnota nad 50), čo pomohlo GBPUSD zabývať sa nad úrovňou 1,60.
Ako už sme napísali, index aktivity v spracovateľskom sektore ISM v Severnej Amerike prekonal očakávania, ale zaplatené ceny boli na hodnote len 61,0 (očakávalo sa 63,0, posledný údaj bol 61,5). Výdavky v stavebníctve v medzimesačnom vyjadrení tiež poklesli o 1,1% (januárový pokles predstavoval 0,8%), čo znovu podporilo myšlienku, že nedávne oživenie v odvetví výstavby je zrejme len veľmi opatrnou záležitosťou. Na konci obchodovania spevnil CAD, zrejme v dôsledku vcelku optimistického vyhlásenia guvernéra Carneyho ohľadom kanadskej ekonomiky, ktorá je údajne o niečo silnejšia, než centrálna banka očakávala.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |