Skraja ázijskej seansy prispel k oživeniu AUD, ktoré nasledoval v priebehu obchodovania G. Debelle z RBA svojím vyhlásením, že AUD sa nachádza v “správnej rovnováhe” voči (takmer rekordne vysokej) obchodnej bilancii. Dodal, že austrálske hypotekárne sadzby sú približne tam, kde ich centrálna banka chce mať. Pokiaľ ide o miestnu likviditu, dodal, že austrálske banky disponujú viac než dostatočným objemom zabezpečenia, aby boli schopné vyrovnať sa s akoukoľvek situáciou ohľadom likvidity – na to môžu niektoré európske banky pozerať len so závisťou!
Pokiaľ ide o vyhlásenie ďalších predstaviteľov centrálnych bánk, D. Miles z Bank of England si aj naďalej uchováva holubičí tón (D. Miles spoločne s A. Posen na marcovom zasadnutí BoE hlasovali za ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie vo výške 25 miliárd GBP) so zdôvodnením, že nie príliš živá ekonomika vzhľadom k hospodárskemu rastu, ktorý zostáva posledných šesť mesiacov takmer na nule, pravdepodobne udrží infláciu na uzde. Pokiaľ ide o výhľad do budúcnosti, D. Miles uviedol, že sprísnenie menovej politiky začne zvýšením úrokových sadzieb, po ktorom bude nasledovať “usporiadaný” predaj britských štátnych dlhopisov, ku ktorému bude dochádzať postupne. Súvaha BoE by však mala zostať “trvalo na vyššej úrovni”.
Údaje zverejnené počas ázijskej seansy boli, čo sa týka dôležitosti, druhoradé a na obchodovanie mali prakticky nulový vplyv. Japonské ceny korporátnych služieb zostali aj vo februári na nízkych úrovniach a medziročne poklesli o 0,6%. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom ale aj tak nepatrne vzrástli o 0,1%. Trhy zatiaľ nijako nereagovali na posledné kroky BoJ, ktoré sa niesli v duchu uvoľňovania menovej politiky, a cieľová inflácia vo výške 1% bude behom na dlhú trať.
Na včerajšej seanse sme boli svedkami pozoruhodnej jazdy EUR na horskej dráhe: po zverejnení nemeckých prieskumov IFO spočiatku došlo k razantnému výpredaju, to sa ale po prekvapivom holubičom prejave šéfa amerického Fedu B. Bernankeho zmenilo. Vzhľadom na to, že prieskumy IFO boli viac-menej v súlade s prognózami a navyše o niečo lepšie ako v predchádzajúcom mesiaci, bol výpredaj trochu prekvapivý. EURUSD sa aj tak držal nad 100 denným pohyblivým priemerom a na základe komentára B. Bernankeho posilnil o 150 bodov.
B. Bernanke sa vyjadril, že si nie je istý, či je súčasný rast zamestnanosti udržateľný, a zopakoval, že podmienky na trhu práce sú “ďaleko od normálu”. Komentár pôsobil dojmom, akoby sa pokúšal znížiť váhu nedávneho prelomu vo výnosoch amerických dlhopisov a posilniť záväzok Fedu “ponechať dlhšiu dobu nižšie sadzby”. Reakcia na trhoch s dlhopismi však bola takmer nulová: výnosy dvojročných dlhopisov klesli do uzávierky o 1 bázický bod a výnosy 10-ročných dlhopisov dokonca o 1 bázický bod stúpli. Reakcia na menových trhoch bola výraznejšia a USD spadol z denných maxím o 1%.
Čo sa týka makro údajov, oba indexy výrobnej aktivity vykázali ďalšie spomalenie, pričom index chicagského Fedu z hore revidovaných 0,33 klesol na -0,09 bodov a jeho dallaský ekvivalent sa prepadol zo 17,8 na 10,8 bodu. Rozpracované predaje domov predĺžili existujúci rad korekčných úrovní, ktorý tento mesiac zažíva trh s bývaním, a medzimesačne poklesli o 0,5%. Wall Street sa po holubičích slovách B. Bernankeho vzchopila a začala týždeň vzostupom: DJIA vzrástol o 1,23% na 13 241 bodov, S & P o 1,39% na 1 416 bodov a Nasdaq o 1,78% na 3 122 bodov.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |