Náznaky oslabujúceho globálneho rastu sa odrazili aj vo štvrtkových bleskových odhadoch marcového čínskeho indexu PMI aktivity v spracovateľskom sektore, ktoré oproti predchádzajúcemu výsledku 49,6 poklesli na 48,1 bodu. Všimnime si, že v tomto roku ide o prvé “reálne” mesačná dáta, nakoľko už pominuli skreslenia spôsobené oslavami nového lunárneho roka a žiadna ružová budúcnosť sa nekoná. Kontrakcie zaznamenali všetky zahrnuté kategórie, pričom nové objednávky svojim prepadom na 46,2 predstavujú minimum od začiatku roka 2011. Takéto makrodáta pochopiteľne mali vplyv na postoj k riziku, pričom výpredaj rizika si ako obvykle odniesol AUD.
Ďalší doklad o spomaľovaní v ázijskom regióne prišiel z Nového Zélandu v podobe správy o raste za 4. štvrťrok. Vykázané čísla nedosiahli očakávania – oproti očakávaným 0,6% a dole revidovaným 0,7% v 3. štvrťroku dosiahol medzikvartálny rast len 0,3%. Spracovateľský sektor v priebehu štvrťroka zjavne kopíroval vývoj rastu, hoci istú kompenzáciu našiel vo výkonnejším poľnohospodárstve, službách i jednorazovej injekcii Svetového pohára v ragby. V porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom bol rast namiesto predpokladaných 2,2% vyšší o 1,8%, pričom v 3. štvrťroku to bolo takisto 1,8%. Po zverejnení týchto údajov zaznamenal NZD rýchly prepad o 50 bodov, aby sa potom na chvíľu konsolidoval, než dáta z Číny vyvolali výpredaj rizika, ktorý NZD stiahol ešte nižšie. Tieto dáta naznačujú, že Novozélandská rezervná banka pravdepodobne v krátkodobom horizonte podrží sadzby na mimoriadne nízkych úrovniach s možnosťou ďalšieho znižovania, pokiaľ sa podmienky zhoršia.
Čo sa týka ostatných makrodát, japonské saldo obchodnej bilancie bolo vo februári mierne pozitívne, čo kontrastuje s januárovým rekordným deficitom vo výške 1 476,9 miliardy JPY a očakávaniami ďalšieho deficitu vo výške približne 120 miliárd JPY. Išlo o prvý prebytok obchodnej bilancie za päť mesiacov, hoci malý, a to aj napriek medziročnému nárastu dovozných nákladov o 9,2% zapríčineného zvýšením cien energií.
Meny sú od včerajška relatívne stabilné, hovorí sa o tom, že eurozóna otupí euru hrany. Komentáre, že Španielsko sa môže stať ďalším Gréckom a že je vlastne v horšej situácii ako predtým, vrátili dlhovú krízu do centra pozornosti; výnosy španielskych dlhopisov išli zatiaľ hore. Zníženie požiadaviek výšky povinných rezerv pre poľnohospodárstvo zo strany Číny zhoršovanie pozície AUD nezastavilo, menový pár AUDUSD sa prepadol na dvojmesačné minimá a dokonca usiloval o minimá 200 – a 100denného kĺzavého priemeru. Čo sa týka makroúdajov, predaj existujúcich domov v USA vykázal vo februári oproti očakávaným +0,9% pokles o 0,9% medzimesačne, hoci januárové čísla boli v medzimesačnom vyjadrení revidované smerom nahor zo +4,3% na +5,7%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |