V ázijskej seanse je to stále rovnaké: počiatočný výpredaj amerických dlhopisov vyniesol USD na vyššie úrovne. Keďže však nenasledovala žiadna akcia, ktorá by tento vývoj dotiahla do konca, menové páry sa v druhej polovici seansy skonsolidovali a vďaka miernemu vyberaniu ziskov zamierili o trochu vyššie. USDJPY sa v rámci cyklu podarilo dosiahnuť nové maximum vo výške 84,16.
Čo sa týka makroúdajov, väčšina údajov bola druhoradého významu. Boli však zverejnené údaje týkajúce sa čínskych priamych zahraničných investícií za február, ktoré priniesli sklamanie, pretože príliv investícií sa oproti minulému roku prepadol o 0,9% na iba 7,73 miliardy USD. Ide už o štvrtý mesiac poklesu za sebou, pretože zahraniční investori sa kvôli spomaľujúcej globálnej ekonomike, sprísneným podmienkam na trhu práce v Číne a s tým súvisiacim rastúcim nákladom stavajú k investíciám v Číne obozretnejšie.
Keď sa už zmieňujeme o Číne, čínske ministerstvo obchodu sa vraj nechalo počuť, že februárový obchodný deficit by mohol byť len dočasný, a ubezpečoval, že Čína tento rok vykáže obchodný prebytok, aj keď bude nižší ako predtým.
Po dvoch po sebe idúcich mesiacoch neuspokojivého nárastu objemu úverov čínsky bankový regulačný úrad (podľa miestnej tlače citujúcej nemenované zdroje) v snahe podporiť úverovanie údajne zvýšil dvom hlavným štátnym bankám cieľový pomer úverov k depozitom. Čínska komisia pre bankovú reguláciu (CBRC) používa úpravy cieľového pomeru ako nástroj realizácie tzv. dynamického systému riadenia rizík CARPALS, ktorý bol zavedený roku 2010. Vzhľadom na to, že viac ako 50% celkovej výšky vkladov v bankovom systéme držia štyri najväčšie banky, môžu mať aj malé úpravy veľký dopad na úverovanie všeobecne.
Výnosy amerických dlhopisov pokračovali v stredu počas neázijskej seansy na svojej ceste smerom nahor. S tým, ako vyhliadky Fedu na tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania miznú v nedohľadne, rástli po zasadnutí FOMC zisky a práve táto skutočnosť ovplyvnila vývoj meny najsilnejšie.
Menový pár USDJPY sa dostal na vyššiu úroveň; EURUSD sa priblížil k hranici 1,30. Britská nezamestnanosť sa v mesačnom porovnaní zhoršila, mierne, ale v súlade s očakávaniami pre trojmesačné obdobie končiace januárom. Britskú libru čiastočne ovplyvnila skutočnosť, že agentúra Fitch zmenila výhľad britského ratingu na negatívny, napriek tomu však existoval po tejto mene určitý dopyt podložený údajne fúziami a akvizíciami. Norges Bank prekvapila trh znížením sadzby o 25 bázických bodov, pričom silnejšiu NOK označila za bremeno pre zamestnanosť. NOK v dôsledku toho naprieč trhmi oslabila. Meny rozvíjajúcich sa trhov a komoditné meny boli slabé, pretože ázijské zisky zvrátilo zlato.
Makrodáta mali včera tendenciu stáť v pozadí, pretože smer bol určovaný výnosmi. Ceny amerického dovozu boli mierne horšie, než sa očakávalo (+0,4% medzimesačne a +5,5% medziročne oproti očakávaným hodnotám 0,6%, resp. 5,8%), a bilancia bežného účtu sa v 4. štvrťroku dostala do hlbšieho deficitu (-124,1 miliardy USD oproti -107,6 miliardy USD v 3. štvrťroku). Wall Street priniesla zmiešané výsledky: DJIA išiel hore o 0,12%, Nasdaq o 0,03%, S & P poklesol o 0,12%. Ázijské burzy začínali v čiernych číslach, svoje zisky si však nedokázali udržať.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7164 | 20.69 % |