Na začiatku nového mesiaca sa po celom svete presúva pozornosť na výsledky indexov nákupných manažérov. Svojim vzostupom zo 60,2 na 64,0 (oproti očakávaným 61,0) udával včera tón chicagský index nákupných manažérov, Ázia sa však tomuto hviezdnemu výsledku nedokázala tak úplne vyrovnať. Austrálsky PMI v spracovateľskom sektore mierne klesol z 51,6 na 51,3 (tretí mesiac po sebe nad hranicou 50, čo sa mu podarilo po prvýkrát od augusta 2010). Komentáre sprevádzajúce túto správu naznačujú, že austrálsky spracovateľský sektor vykazuje napriek silnému AUD určitú pružnosť, aj keď v zložkách mzdy, zásoby, dodávky a zamestnanosť došlo k poklesu.
Oficiálny čínsky index nákupných manažérov v spracovateľskom sektore znovu vzrástol, tentoraz z 50,5 na 51,0, a tiež vykázal zlepšenie už tretí mesiac po sebe. Samostatná správa HSBC vykázala tiež zlepšenie tretí mesiac v rade, aj keď s nižšími úrovňami. Vo februári vzrástol tento index na 49,6, čo značí najvyššiu úroveň od vlaňajšieho októbra. Čiastkový index nových exportných zákaziek sa zvýšil na 51,1, čo je najvyššia hodnota od minulého mája. Pravdepodobne sa tu však objavujú známky rastúcej inflácie, pretože čiastkový index vstupných cien vyskočil o 4 body z 50 na 54.
Pokiaľ ide o ďalšie zverejnené údaje, austrálske kapitálové výdavky v súkromnom sektore priniesli mierne sklamanie. Celkový údaj poklesol v mezikvartálnom porovnaní neočakávane o 0,3%, pričom konsenzuálne prognózy počítali s nárastom o +3,2%. Túto negatívnu správu však trochu vylepšila revízia robustného nárastu o 12,3% z minulého štvrťroka smerom hore na 14,6% (čo je najväčší nárast za 15 rokov).
Reakcia trhu na tieto údaje však bola celkovo pomerne slabá, zdalo sa, že rizikové meny našli po počiatočnom výpredaji pevnú pôdu pod nohami.
Akákoľvek volatilita mien v dôsledku druhej emisie trojročných pôžičiek DRO zo strany ECB veľmi rýchlo pominula, pretože vyčlenené prostriedky sa takmer presne zhodovali s očakávanými 529 miliardami EUR. Trhom, ako sa ukázalo, zahýbala skôr polročná správa predsedu Fedu B. Bernankeho. B. Bernanke vo svojej pripravovanej správe pre americký Kongres uvádza, že americká ekonomika zaznamenala mierne zlepšenie predovšetkým na trhu práce, avšak expanzia je stále “nerovnomerná a z historického hľadiska skromná”.
V správe však nezaznela žiadna zmienka o ďalšom kvantitatívnom uvoľňovaní, čo trhy zobrali ako signál k odklonu od rizika a, ako poukázal náš hlavný ekonóm Steen Jakobsen, ukazuje to, ako závislí sa investori stali na “nevysychajúcom prísune lacných peňazí”.
Najviac sa to prejavilo na zlate, ktoré si z nedávnych ziskov muselo odpísať takmer 80 USD, pretože dolárový index oproti dennému minimu posilnil o takmer 0,9%. GBP sa darilo dobre a po nedávnom prelomení 200 denného kĺzavého priemeru sa jej nad touto hranicou podarilo udržať, na čo mali svoj vplyv slová M. Wealeho z BoE, ktorý spochybnil potrebu ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania po dobehnutí súčasného programu.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7164 | 20.69 % |