Napriek dramatickým výsledkom správy o zamestnanosti v Austrálii sa väčšina mien obchodovala v Ázii bez zásadných výkyvov.
Kľúčové čísla správy o zamestnanosti v Austrálii naznačila, že “ukážková” ekonomika dostala v decembri riadnu sprchu reality. Konsenzuálne odhady predpokladali nárast počtu pracovných miest za daný mesiac o 10 tis., avšak hlavný údaj vyšiel ďaleko horšie – naopak ubudlo 29,3 tis. miest, čo spôsobilo rýchly pád páru AUDUSD o 30-40 bodov. Podrobnejší pohľad pod povrch hlavných údajov však ukázal, že v sledovanom období pribudlo 24,5 tis. plných úväzkov, čo na druhú stranu prevážil masívny úbytok 53,7 tis. miest na čiastočný úväzok. Vďaka tomu sa prepad AUD zastavil, hoci do momentu zverejnenia článku sa akýkoľvek pokus o odraz stretol s neúspechom. Miera nezamestnanosti sa z dole revidovaného údaju 5,2% za minulý mesiac nezmenila, pričom miera účasti na trhu práce klesla z 65,5% na 65,2%.
Pokiaľ ide o správy odinakiaľ, novozélandská miera inflácie za 4. štvrťrok neočakávane klesla, k čomu prispeli nižšie ceny potravín. Index spotrebiteľských cien klesol štvrťročne o 0,3% a medziročne o 1,8%, teda menej, než ukazovali prognózy, čím sa zároveň bez problémov udržal v 1-3% pásme stanovenom Reserve Bank of New Zealand. Značnú časť medziročného poklesu indexu spotrebiteľských cien možno tiež pripísať výraznému zvýšeniu DPH z októbra 2010, ktoré z tejto rovnice trochu vypadlo. Aj tak však dáva priaznivejšia klíma RBNZ viac priestoru na zachovanie nízkych úrokových sadzieb alebo môže dokonca podnecovať k snahám o ich ďalšie znižovanie.
EUR sa pomaly, ale iste šplhal späť na včerajšie maximá, pretože trhy mali v pamäti správu zverejnenú vo Financial Times, podľa ktorej sa rokovania o zapojenie súkromného sektora do pomoci Grécku blížia k uzavretiu dohody, ktorá by zabránila bankrotu. Podrobnosti sú stále nejasné. Niektorí navrhujú, aby variabilná kupónová sadzba začínala na 3% a s blížiacou sa splatnosťou stúpla na 4,5%. Iní prichádzajú s návrhom, aby priemerná úroková miera bola 4,25% a pravdepodobné zníženie dlhu sa pohybovalo okolo 68%.
Z hľadiska rizika a súvisiacich mien sme včera boli svedkami zmiešanej obchodnej seansy, v ktorej mali nakoniec navrch býky. EUR išlo spočiatku dolu po tom, čo agentúra Fitch oznámila zníženie ratingu Talianska o dva stupne. Prepad bol len krátkodobý a správa, že Medzinárodný menový fond chce zvýšiť svoju úverovú kapacitu o 500 miliárd USD, vyniesla EUR proti doláru pomerne rýchlo nad hladinu 1,28. Rast sa nakrátko zastavil po tom, čo USA a Kanada oznámili, že ďalšie zapojenie do financovania MMF nemajú v pláne. Zotrvačnosť a priaznivejšie americké dáta však priali rizikovému obchodovaniu a newyorská seansa uzavrela obchodovanie na maximách. GBP sa dokázala odpútať od nezmenenej miery nezamestnanosti vo Veľkej Británii, ktorá stále ešte dosahuje 17 ročné maximá, pretože zmena počtu žiadostí o podporu v nezamestnanosti dosiahla len 1,2 tisícový nárast.
Čo sa týka USA, ceny výrobcov boli v decembri nižšie (-0,1% m-m z posledne uvádzaných +0,3%), ale úrovne jadrových údajov boli vyššie (o 0,3% m-m z +0,1%). Priemyselná výroba priniesla mierne sklamanie, keď oproti všeobecne očakávaným +0,5% vzrástla len o 0,4%, pričom využitie kapacít z posledne uvádzaných 77,8% v súlade s prognózami stúplo na 78,1%. Dobré správy priniesol index trhu nehnuteľností NAHB, ktorý sa z 21 bodov vyšplhal na 25 bodov (oproti očakávaným 22 bodom), a vykázal tak najlepšie výsledky od júna 2007, čím podal ďalší dôkaz toho, že sa americký trh s nehnuteľnosťami zrejme odráža od dna. Wall Street na základe týchto dát zamieril vyššie, S & P eskaloval a prvýkrát od 28. júla minulého roku uzavrel nad úrovňou 1 300.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |