Pri ázijskej obchodnej seanse došlo po zverejnení zápisnice zo zasadania RBA, ktorá sa niesla v holubičom duchu viac, než sa čakalo, k 20bodovému poklesu AUD. Austrálsky dolár sa potom síce vydal nahor, no potom, čo zverejnené údaje o čínskom HDP priniesli sklamanie, šiel opäť dole, tentoraz o 40 bodov. Čína sa však nechala počuť, že pravdepodobnosť druhého poklesu ekonomiky je nepatrná.
Začiatok ázijskej obchodnej seansy ovplyvnil zápisnicu z októbrového zasadnutia RBA, ktorá sa všeobecne niesla v holubičom duchu a sústredila sa na zlepšujúci sa výhľad v oblasti vývoja inflácie. V zápise bolo uvedené, že ak tento zlepšujúci sa výhľad bude potvrdený ďalšími údajmi, “rozšíri to záber menovej politiky na podporu dopytu”, ak to bude nevyhnutné. Tým sa index spotrebiteľských cien za tretí štvrťrok, ktorý má byť zverejnený 26. októbra, dostáva oproti minulosti väčšiu váhu, čo by mohlo viesť k prehodnoteniu “vhodnej” aktuálnej menovej politiky na ďalšom zasadnutí RBA 1. novembra.
Objavili sa aj ďalšie známky spomaľovania čínskej ekonomiky, na ktorej si vyberá svoju daň prísna menová politika a klesajúci dopyt v zahraničí. HDP za tretí štvrťrok v medziročnom porovnaní dosiahol úroveň 9,1%, čo oproti 9,5% v druhom štvrťroku predstavuje pokles a je to tiež o niečo menej než 9,3% rast, ktorý očakával trh. Až doteraz bolo spomaľovanie čínskej ekonomiky umiernené, odráža však skutočnosť, že ani táto ekonomika závislá na exporte nie je voči globálnemu spomaľovaniu imúnna.
Po zverejnení údajov vydal čínsky Národný štatistický úrad mnohé vyhlásenia v tom zmysle, že Čína si napriek zahraničnému spomaľovaniu zachováva relatívne rýchle tempo rastu a pravdepodobnosť druhého poklesu je malá. Ďalej uviedol, že čínske opatrenia na skrotenie inflácie sa stretli s výrazným úspechom, vývoj inflácie je stabilizovaný a pravdepodobne vo štvrtom štvrťroku ešte spomalí. Potvrdili to aktuálne údaje o cenách domov, ktoré ukázali, že celkovo ceny nehnuteľností v rámci celej krajiny v medziročnom porovnaní v septembri vzrástli o 3,5%, čo je však podľa výpočtov agentúry Reuters menej ako augustových 4,1%.
Ďalšie septembrové dáta predbehli očakávania: priemyselná výroba v medziročnom porovnaní vzrástla o 13,8% (očakávalo sa 13,4%) a maloobchodné tržby išli v medziročnom porovnaní nahor o 17,7% (očakávalo sa 17,0%).
Jeden z vládnych výskumníkov, člen Štátnej komisie pre rozvoj a reformy a špičkový čínsky ekonomický plánovač sa dnes ráno nechal počuť, že Čína by do konca roka mohla uvoľniť svoju hospodársku politiku, pravdepodobne prostredníctvom zvýšenia úverových kvót, ak sa ukáže ekonomické spomalenie ako závažnejší problém.
Reakcia trhu na dáta nebola príliš agresívna. AUD po zverejnení zápisu z rokovania klesol o nejakých 20 bodov, potom sa ale odrazil späť, aby následne po zverejnení údajov o čínskom HDP spadol o celých 40 bodov. Potom už sa AUD po zvyšok seansy pohyboval v strede pásma.
Nemeckí predstavitelia sa v pondelok zo všetkých síl snažili zmierniť očakávania trhu, že summit EÚ tento víkend prinesie konečné riešenie úverovej krízy v Únii, pričom varovali, že možno bude potrebná ďalšia reštrukturalizácia. Pred zverejnením týchto komentárov vykazovali trhy ochotu pokračovať v honbe za pozitívnym rizikom, ktorá začala minulý týždeň, avšak čoskoro im v tomto závode došli sily a našťastie zaradili spiatočku. Článok v nemeckom týždenníku Der Spiegel, ktorý hovoril o prípadnom ohrození francúzskeho ratingu AAA, potvrdil krátkodobé maximum úverového hodnotenia (dnes ráno však agentúra Moody ‘s potvrdila existujúci rating so stabilným výhľadom, a to s odkazom na nemennú stabilitu francúzskej ekonomiky).
Makroekonomické údaje z USA boli tiež sklamaním, čo ešte prispelo k skôr deprimujúcemu výhľadu: index podnikateľskej nálady NY Fedu (Empire State) sa takmer nezmenil (-8,48 oproti -8,82 z minula, pričom trhy očakávali zlepšenie na -4,0 ), a to už po piatykrát za sebou. Optimisti by možno povedali, že došlo k stabilizácii objednávok a že sme zaznamenali mierne zlepšenie hrubého odbytu a zamestnanosti. Aj tak to ale nie je dobrý začiatok pre celý rad informácií o regionálnej priemyselnej výrobe, ktoré budú zverejnené za október.
Septembrová priemyselná výroba a údaje o využití kapacít zodpovedali predpovediam (aj keď oblasť priemyselnej výroby bola oproti augustovým údajom revidovaná smerom nadol). Čo sa týka obchodovania na Wall Street, zisky finančného sektora za tretí štvrťrok boli mierne povedané nepovzbudivé a v kombinácii s ubúdajúcimi európskymi nádejami prišli akcie o všetky výnosy za predchádzajúci deň – DJIA šiel dole o 2,13%, S & P o 1,94% a Nasdaq o 1,98%.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |