Z hľadiska makroekonomických údajov bol štvrtok v Ázii rušnejším dňom, a hoci sa objavili argumenty ako pre ochotu riskovať, tak pre averziu voči riziku, meny zotrvali na horných hraniciach svojich pásiem.
Pokiaľ ide o faktory v prospech chuti k riziku, boli uverejnené fantastické údaje o zamestnanosti v Austrálii, kde v septembri pribudlo 20,4 tis. pracovných miest, teda viac než očakávaných 10,0 tis., čo bohato kompenzuje revidovanú augustovú stratu 10,5 tis. miest a znamená zastavenie dvojmesačného poklesu. Nové pracovné miesta sú takmer rovnomerne rozdelené medzi plné a čiastočné úväzky a nezmenená miera účasti na pracovnom trhu na úrovni 65,6% stačila, aby sa miera nezamestnanosti o niečo znížila z 5,3% na 5,2%. To bolo vnímané ako solídne číslo a AUD v dôsledku toho voči ostatným menám prudko posilnil, pričom AUDUSD dosiahol trojtýždňové maximum.
Potom, čo sa AUD zabýval na vyšších úrovniach, boli zverejnené údaje o čínskej obchodnej bilancii, ktoré priniesli určité sklamanie. Prebytok obchodnej bilancie sa už druhý mesiac po sebe znížil, tentoraz z +17,76 mld. USD na +14,51 mld. USD, pričom na vine je predovšetkým pokles exportu. Vývoz vzrástol medziročne “len” o 17,1%. Snáď ešte väčším sklamaním je, že rast dovozu sa z augustových medziročných 30,2% prepadol na 20,9%. Táto skutočnosť trochu ubrala ziskom AUD na kráse a menový pár AUDUSD sa znovu vrátil pod 1,02.
V priebehu obchodovania sme zaznamenali ďalšie holubičie komentáre od Ch. Beana z BoE, ktorý má dojem, že výhľad britskej ekonomiky sa za uplynulé tri až štyri mesiace zhoršil. Ak by tento trend pokračoval, vyžadovalo by to ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Charles Bean je toho názoru, že v roku 2012 dôjde k ochladeniu inflácie, čo vychádza presne na Olympiádu! Jeho komentáre ohľadom hospodárskej situácie odrážajú postoje S. Dalea z BoE, ktorý vyjadril obavy ohľadom perspektív rastu Veľkej Británie po zvyšok roka. Britská libra však stála po väčšinu ázijskej seansy na vedľajšej koľaji.
Cez noc prevládala pri obchodovaní všeobecná ochota riskovať, čo uškodilo americkému doláru. Odohralo sa však veľa vecí, ktoré naopak prispeli k rastu EUR. Predstavitelia Slovenska sa nechali počuť, že druhé hlasovanie o rozšírení EFSF prebehne pravdepodobne do víkendu a očakáva sa pozitívny výsledok. Európska komisia zatiaľ predstavila rámcový plán rekapitalizácie európskych bánk. Dáta z eurozóny boli tiež impozantné. Priemyselná výroba vzrástla medzimesačne o 1,2%, t. j. medziročne o 5,3%, čo je oveľa viac, než sa predpokladalo, aj v porovnaní s číslom za predchádzajúci mesiac. Menový pár EURUSD sa dostal až nad 1,3830, čo je mesačné maximum. Až potom narazil na určitý odpor.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |