Štvrtkové obchodovanie na ázijských trhoch bolo v znamení prechodu do druhej, na dáta bohatšej polovice týždňa, počnúc japonskou priemyselnou výrobou za júl, ktorá naznačuje, že výrobnému sektoru ekonomiky možno dochádza dych – výroba vzrástla medzimesačne iba o 0,6% oproti očakávanému rastu 1, 4% a silným 3,8% za jún. Hospodárska aktivita Nového Zélandu v auguste tiež stratila pôdu pod nohami, výhľad aktivity skĺzol o 0,4 bodov a podnikateľská dôvera dokonca o 13,2 bodov.
V Austrálii klesli mediánové ceny domov v mestách medzimesačne o 0,9%, v minulom mesiaci dosiahol pokles 0,8%, zatiaľ čo zadlženosť súkromného sektora zodpovedala prognózam.
Aj napriek väčšiemu prísunu dát zostávali menové trhy v úzkom pásme, sentiment trhu sa zmietal medzi lepšou uzávierkou na Wall Street a zmiešanými výsledkami na ázijských burzách.
Ázijská seansa uzavrela japonskými objednávkami v stavebníctve a začatou výstavbou, európsku seansu odštartovali nemecké maloobchodné tržby nasledované švédskou bilanciou bežného účtu, nemeckou nezamestnanosťou, nórskymi maloobchodnými tržbami a ďalej indexom spotrebiteľských cien a nezamestnanosťou v eurozóne.
Už teraz nastávajú očakávania piatkovej správy o zamestnanosti v USA spolu s počtom prepustených zamestnancov podľa správy spoločnosti Challenger a počtom pracovných miest v súkromnom sektore podľa ADP. Z Kanady prichádzajú údaje o júnovom HDP a index cien domov Teranet/National Bank. Dnešný deň uzavrú chicagský index nákupných manažérov, podnikové objednávky v USA a index NAPM – Milwaukee. S komentárom o ekonomike tiež vystúpi D. Lockhart (Fed).
V európskom a americkom obchodovaní v utorok kombinácia tém bankového sektora a dlhov v eurozóne zabránila páru EURUSD, aby prekonal svoje jednomesačné maximum. Na vine boli slabé údaje z eurozóny, vlažný vývoj u talianskych dlhopisov a komentáre talianskej centrálnej banky ohľadom slabých vyhliadok na rast, čo poskytlo ďalší podnet k zostupnému momentu. Všetky ukazovatele dôvery v eurozóne zostali pod prognózou, keď dôvera v ekonomický vývoj dosiahla osemnásťmesačného a spotrebiteľská dôvera štrnásťmesačného minima. Nepriaznivé údaje sa však netýkali len eurozóny, správa CBI o vývoji služieb vo Veľkej Británii v treťom štvrťroku zaznamenala extrémne slabú tendenciu.
V USA sa spotrebiteľská dôvera v auguste prepadla na najnižšiu hodnotu od apríla 2009 (čo vzhľadom na výsledky Wall Street nijako neprekvapí) a nižšie než teraz bola v nedávnej histórii len dvakrát – raz v roku 1974 a druhýkrát v období „Veľkej recesie“. Index cien domov S&P CaseShiller dosiahnutou hodnotou – 4,5% aj naďalej naznačuje, že americký trh s bývaním sa nikam príliš neženie.
Vyhlásená holubica Fedu Charles Evans zopakoval, že je naklonený zotrvačnej, agresívne prispôsobivej pozície centrálnej banky, a vyhlásil, že situáciu na pracovnom trhu možno len ťažko považovať za niečo iné ako recesiu. Naproti tomu Narayana Kocherlakota, ktorý na poslednom zasadnutí Fedu hlasoval proti väčšine, naznačil, že možno zvážia ústup zo svojej opozície voči augustovému rozhodnutiu o dlhodobejšom zachovaní nízkych sadzieb, avšak k odklonu od jastrabieho tábora sa neodhodlal.
Práve zverejnený zápis z augustového zasadania výboru FOMC o niečo posilnil riziko, pretože zjavne prebehla rozsiahla diskusia o ďalších opatreniach kvantitatívneho uvoľňovania, pričom niekoľko členov výboru vyjadrilo pocit, že „ekonomický vývoj v poslednej dobe neopodstatňuje zásadnejšie kroky“. Tým nepochybne ešte viac naberá na dôležitosti stretnutie 20.-21. septembra. Po zverejnení zápisu vystúpil Wall Street v závere obchodovania do čiernych čísel, takže DJIA uzavrel o 0,18%, S&P o 0,23% a Nasdaq o 0,55% vyššie.
Viac informácií na www.saxobank.sk
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |