Japonský minister financií J. Noda oznámil vytvorenie núdzového fondu vo výške 100 mld USD na dobu jedného roka, ktorý má firmám pomôcť vyrovnať sa s posilňujúcim JPY. Reakcia trhu na tieto nevýrazné informácie však bola len mierna.
Tento fond využíva USD z devízových rezerv na podporu zahraničných akvizícií zo strany japonských firiem, najmä v oblasti dodávok energií a surovín. Nebola zaznamenaná žiadna explicitná zmienka o intervencii, hoci J. Noda oznámil, že vláda intenzívnejšie sleduje špekulatívne pozície na trhu.
Ázijská seansa prebiehala inak znovu vo vymedzených pásmach, pretože bolo zverejnené len veľmi málo makrodát, ktoré by mohli obchodovanie ovplyvniť. Zaznamenali sme postupný ústup od rizikových mien, pretože zmiešané výsledky na ázijských burzách viedli k určitému poklesu ochoty riskovať.
Washington Post tiež uverejnil článok o tom, že túžba Fedu po QE3 je nízka a že jeho predseda B. Bernanke na konferencii v Jackson Hole so všetkou pravdepodobnosťou neoznámi žiadne nové veľké plány.
V priebehu dnešného obchodovania na európskych trhoch budú zverejnené nemecké prieskumy IFO, nové priemyselné objednávky v eurozóne a nezamestnanosť v Nórsku. Počas americkej seansy bude oznámený týždenný index žiadostí o hypotéku MBA, objednávky tovarov dlhodobej spotreby a index cien domov.
Včerajšia americká a európska seansa boli pre riziko priaznivejšie, pretože investori žili v nádeji na ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie zo strany Fedu, ktoré vyplynie z piatkovej konferencie v Jackson Hole. Rozruch nálada panovala napriek sérii negatívnych správ počnúc informáciami o americkej banke postihnutej problémami a znížením limitu akcií talianskych bánk až po nepriaznivé dáta z Európy i USA. USD bol všeobecne slabší, a tak EURUSD opäť vystúpil k 1,45, GBPUSD znovu dosiahol hladiny 1,65 a AUDUSD prekonal 1,05. Zlato vzhľadom na rastúcu chuť na riziko a tiež po včerajšom zvýšení marží v Šanghaji (a šepotom, že CME sa čoskoro môže vydať rovnakým smerom) ďalej ustúpilo z pôvodnej hodnoty 1 900.
Čo sa týka zverejňovaných údajov, európske indexy nákupných manažérov, a to najmä ich výhľadové zložky, boli všeobecne slabšie, prieskumy ZEW vykázali ďalšie zhoršenie, ale britskej predajnej ceny CBI Trends boli prekvapivo lepšie. V USA boli predaje nových domov slabé a index richmondského Fedu ukázal slabé výsledky podobné ďalším indexom výrobnej aktivity. Nádeje na ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie pod taktovkou Fedu prispeli na Wall Street k rastu, čo je oproti minulému týždňu prudký obrat. DJIA si pripísal 2,97%, S & P 3,43% a Nasdaq 4,29%, načo oslabili americké dlhopisy, pretože sa peniaze presunuli späť do akcií.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7885 | 12.45 % |