Dnes ráno celá rada expertov tvrdí, že cez noc slávilo riziko návrat, lenže veľa záleží na tom, koho počúvate alebo ako si to vysvetľujete… Mne sa to totiž nezdá, keď sa pozriete na realitu, vrátane toho, že štyrom veľkým francúzskym bankám hrozí zníženie ratingu, celkovo majú akciové trhy tendenciu skôr oslabovať (alebo sa pohybujú do strany), zvláštnu silu nevykazujú ani ropa, ani iné komodity, atď. Ale na druhú stranu za to sú títo stratégovia a ekonómovia predsa platení, nie? Nikdy sa predsa nemýlia (aj keď to môže niekedy trvať tri roky, kým sa ukáže, že mali vtedy pravdu…)
Čo sa týka ostatných správ, za zmienku stojí vyhlásenie guvernéra austrálskej centrálnej banky, ktorý v podstate priznal, že môže naozaj vzniknúť potreba zdvihnúť sadzby – a to radšej skôr ako neskoro – vďaka čomu začali trhy vsádzať na zvýšenie sadzieb v auguste. Nie je prekvapením, že dopyt po AUDUSD stúpol a dnes ráno to vyzerá, že prvotná hladina (slabého) odporu je niekde okolo 1,0730. Na druhom konci sveta dali európski predstavitelia najavo, že dohoda o novej tranže/záchrannom balíčku pre Grécko je stále v nedohľadne a ďalšie stretnutie na túto tému prebehne 23. alebo 24. júna… A Ben Bernanke samozrejme zase s pokorou hovoril o naliehavej potrebe zvýšiť dlhový strop, pretože v opačnom prípade nastane… Armagedon… veľa šťastia, Bene…
Pokiaľ ide o to, čo nás dnes čaká, tak kalendár je pomerne nabitý, dopoludnia údaje o zamestnanosti vo Veľkej Británii a popoludní index spotrebiteľských cien v USA.
Čo sa týka menových párov, EURUSD je dnes dopoludnia naďalej trochu zraniteľný a pre tých, ktorí majú otvorené krátke pozície, zostáva scenár bez zmeny. Cieľová úroveň je stále okolo 1,4250 / 80, kde by malo dôjsť ku konsolidácii posledného smiešneho výpadu nahor. Aktivácia stop príkazov pod 1,4380 z dnešného rána otvorila priestor pre ďalší výpredaj.
GBPUSD otvoril na zdravých úrovniach, ale na druhej strane aj toto všetko je relatívne v tom zmysle, že zostávame uväznení v pásme a stropom pre ďalšie posilňovanie bude (zatiaľ) hladina 1,6530 / 50, zatiaľ čo pri hlbšom poklese sa nájdu kupci v oblasti okolo 1,6200.
AUDUSD nám zatiaľ vykresľuje podobne býčí obrázok s prirodzenou (a impozantnou) rezistenciou na úrovni 1,0780. Riziko pre dnešný deň však spočíva v rýchlej likvidácii slabých stopov, ktoré umiestnili tí, ktorí pri včerajšom posilňovaní vstúpili do dlhých pozícií.
V prípade USDJPY je v súčasnej dobe v smere nahor čiarou v piesku hranica 80,70, zatiaľ čo stále pretrváva slušný záujem o nákup pri poklesoch k 80,00, takže skrátka a dobre… nezostáva len čakať…
EURGBP je jednoznačne funkciou vyššie uvedeného, ale teraz je tento pár podľa všetkého odhodlaný prelomiť hranicu 0,8830 a znovu vystúpiť až k 0,9000. V tejto chvíli ma to však nijako nevyvádza z miery, pretože v tejto fáze je oveľa pravdepodobnejší pokles, pri ktorom je najprv potrebné zdolať úroveň 0,8750.
Autor: Ken Veksler | Senior Manager, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8656 | 3.89 % |