Ázijská seansa sa dnes sústredila predovšetkým na sériu čínskych makroúdajov za máj.
V prognózach panovala zhoda ohľadne vyššej inflácie a nižšej výroby, čo sa v zásade potvrdilo.
Podľa Saxo Bank, inflácia po aprílovom poklese vystúpila na najvyššiu úroveň od augusta 2008, ale oznámených 5,5% nie je až tak zlý výsledok, ako sa niektorí experti v špekuláciách pred vlastným uverejnením tohto údaja obávali. Index cien výrobcov vyšiel mierne nad očakávaných 6,8% rr, kým maloobchodné tržby a priemyselná výroba sa navzájom vyrušili, keď prvý ukazovateľ skončil mierne pod odhadom a druhý mierne nad ním. Reakcia trhu naznačila, že absencia zlých správ je vlastne dobrá správa, a tak sa po zverejnení dát zdvihol dopyt po rizikových aktívach.
Okrem údajov z Číny boli v Austrálii zverejnené výsledky prieskumov podnikateľských podmienok a podnikateľskej dôvery NAB, ktoré vykázali v oboch prípadoch mierne zhoršenie. Prieskumy medzi veľkými japonskými podnikmi v spracovateľskom sektore a vo všetkých priemyselných odvetviach vykázali za 2. štvrťrok dramatické zhoršenie. BoJ však naproti tomu prvýkrát od marcového zničujúceho zemetrasenia zvýšila svoj ekonomický odhad. BoJ potvrdila, že ekonomika čelí “tlaku, ale vykazuje známky oživenia”. Problémy s dodávkami začínajú miznúť a banka rozšírila svoj program pôžičiek zameraných na rastové odvetvia.
Európska seansa prinesie švédsky index spotrebiteľských cien, britské indexy spotrebiteľských cien, maloobchodných cien a cien domov DCLG a vystúpenie Ewald Nowotného z ECB, zatiaľ čo počas amerického obchodovania bude zverejnený optimizmus malých podnikov NFIB, ceny výrobcov, maloobchodné tržby a podnikové zásoby spolu s kanadskou mierou využitia kapacít.
„Cez noc sa toho veľa nedialo, aj keď napriek stupňujúcej sa záťaže negatívnych správ (vrátane zníženia gréckeho ratingu agentúrou S & P na stupeň CCC) začalo EUR posilňovať, keď zostupnej momentum počas seansy vyprchalo. Vzhľadom na nedostatok údajov, ktoré by mohli zahýbať sentimentom na trhu, aktivovalo EUR na konci seansy stopy a zase prelomilo hranicu 1,44 voči doláru. J.-C. Trichet z ECB zopakoval, že najlepším riešením situácie v Grécku by bol “dobrovoľný plán”. CHF zase oslňovalo a EURCHF sa dostal na historické minimá. Známy jastrab z Bank of England M. Weale sa znovu nechal počuť, že existujú pádne dôvody pre skoré preventívne zvýšenie sadzieb, čo poskytlo GBP určitú oporu,“ komentuje situáciu Andrew Robinson, analytik Saxo Bank.
Stabilné boli aj americké trhy. Wall Street uzatvárala bezo zmeny a výnosy z amerických dlhopisov znovu klesali (pri 10-ročných dlhopisov späť pod 3%) a stlačili USDJPY späť k 80,0. J. Lacker z richmondského Fedu poznamenal, že posledné slabé makrodáta môžu vyvolať potrebu prehodnotiť výhľad americkej ekonomiky v 2. polroku vzhľadom na riziko toho, že tento podtrendový rast môže ešte nejakú dobu trvať. Potom dodal, že USA nesmú zabudnúť na infláciu. Na začiatku ázijskej seansy potom R. Fisher z dallaského Fedu oznámil, že nebude naďalej podporovať kvantitatívne uvoľňovanie a varoval, že by Fed nemal pokračovať v politike monetizácia dlhu.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8656 | 3.89 % |