Vo štvrtok nás čaká koniec mesiaca, v piatok americké údaje o počte pracovných miest mimo poľnohospodárstva – trhy by mohli mať veľmi naponáhlo!
Vstup do týždňa, ktorým uzavrieme mesiac (a japonský finančný rok), a v ktorom nás v piatok čakajú údaje o počte pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA, prebehol v Ázii relatívne pokojne. GBP sa ocitla pod miernym tlakom po tom, čo A. Posen z BoE v rozhovore pre denník Guardian vyhlásil, že britská inflácia do polovice roka 2012 poklesne na úroveň 1,5% (inflácia pritom vo februári 2011 rástla a dosahovala ročnej miery 4,4% ), pretože je presvedčený, že úsporné opatrenia britskej vlády spomalia ekonomiku a znížia chuť spotrebiteľov nakupovať. A. Posen tiež vyzval na rozšírenie programu QE o ďalších 50 mld. GBP.
Financial Times vo svojej správe uviedli, že Írsko sa v snahe o prekonanie svojej bankovej krízy pokúša o dosiahnutie dohody s ECB, ktorá by mu mala poskytnúť až 60 mld. EUR na strednodobé financovanie, ktoré by malo nahradiť záchrannú likviditu poskytovanú írsku centrálnou bankou. ECB na oplátku požaduje, aby Írsko splnilo svoj záväzok rekapitalizovať svojej banky, pričom sa očakáva, že záťažové testy, ktoré sú naplánované na tento týždeň, ukážu, že bude potrebných ďalších 15-25 mld. EUR.
Pokiaľ ide o vývoj na nemeckej politickej scéne, v nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko prišla podľa predbežných volebných výsledkov CDU kancelárky Merkelovej o moc, čo môže oslabiť autoritu kancelárky Merkelovej a pravdepodobne to tiež obmedzí manévrovací priestor vlády, predovšetkým pokiaľ ide o širšie celoeurópske otázky a nemeckú finančnú pomoc zadlženým krajinám eurozóny. Menové trhy na tieto udalosti reagovali len nevýrazne.
V Európe je dnešný kalendár zverejňovaných údajov tiež takmer prázdny. Jedinými údajmi, ktoré budú oznámené, sú švédske maloobchodné tržby a obchodná bilancia. V priebehu obchodovania v Severnej Amerike budú v USA zverejnené osobné príjmy / spotreba, výdavkov na osobnú spotrebu za február, predaje domov v rokovaní a index výrobnej aktivity dallaského Fedu za marec.
V piatok nakoniec prevládla chuť na riziko, pričom EUR po znížení dlhového ratingu Portugalska spočiatku oslabovalo, než našlo oporu. Nad očakávania dobré výsledky nemeckého prieskumu IFO (aj keď horšie ako predchádzajúci mesiac) mu poskytli ďalšiu podporu. AUD sa vďaka ziskom hnaným ochotou riskovať a rastom cien komodít priblížil svojim 28-ročným maximám, aj keď prelomenie hranice 1,03 voči doláru bude z krátkodobého hľadiska náročnou úlohou.
Pokiaľ ide o obchodovanie v USA, na pozadí skôr jastrabovitej rétoriky z úst súčasných hlasujúcich členov FOMC Ch. Plossera a R. Fishera, ktorí vyzývajú na obmedzenie nadmernej likvidity a komentárov umiernenejších členov D. Lockharta a Ch Evansa, podľa ktorých po júni už žiadne ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie nebude potrebné, pretože k oživeniu skutočne dochádza, sa dolárový index dostal znovu na úroveň 76. Pokiaľ ide o makrodáta, konečný výsledok spotrebiteľskej dôvery podľa Unversity of Michigan bol o niečo horší, než sa predpokladalo (67,5 oproti očakávaným 68,0 a predchádzajúcim 68,2), ale údaje o HDP za 4. štvrťroku boli po predbežnej revízii na 2,8% revidované znovu smerom nahor na mezikvartálnych 3,2% (v ročnom vyjadrení).
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |