V piatok sa menové trhy sústredili predovšetkým na koordinovanú intervenciu krajín skupiny G-7, v dôsledku ktorej USDJPY posilnil späť nad úroveň 80 a podobne posilňovali aj ďalšie menové páry s JPY. Tiež EUR posilnilo v dôsledku intervencie u menových párov s JPY a na základe nádejí, že vedúci predstavitelia EÚ sa na schôdzke plánovanej na 24.-25. marca dohodnú na komplexnejšom Európskom mechanizme finančnej stability. GBP sa v priebehu dňa príliš nedarilo, pretože sa na nej nepriaznivo podpísal rekordne zlý výsledok celoštátneho indexu spotrebiteľskej dôvery za mesiac február, pričom k oslabeniu CAD prispel mierny pokles v cenách ropy, ktorý nastal potom, čo Líbya vyhlásila prímerie, a nízke hodnoty jadrového indexu spotrebiteľských cien, ktorý medziročne vzrástol iba o 0,9%, čo je pod cieľovým pásmom BoC.
Pokiaľ ide o víkendové udalosti, vyhlásenie bezletovej zóny nad Líbyou a spoločné nálety jednotiek OSN si vynútili, že obchodovanie na trhoch s ropou otvorilo s cenovou medzerou smerom nahor. Správy prichádzajúce z jadrovej elektrárne Fukushima sa počas víkendu zdali byť menej nepriaznivé, aj keď situácia stále zostáva vážna, a ázijské trhy vstúpili do nového týždňa pomerne pokojne.
Reakcia na posledné zvýšenie požadovaného pomeru rezerv v Číne bola slabá (PBOC v piatok zvýšila požiadavky o 50 bázických bodov, tento rok už tretíkrát). Šanghajský referenčný akciový index otvoril o 0,2% vyššie a počas celého obchodovania postupne posilňoval.
Voľný deň v Tokiu a takmer prázdny kalendár makroúdajov boli dôvodom utlmenej aktivity počas ázijskej seansy. Pokiaľ ide o uverejnené dáta, ceny domov vo Veľkej Británii podľa prieskumu spoločnosti Rightmove vykázali v medziročnom vyjadrení lepší výsledok (+0,9% r-r oproti očakávaným 0,3%), ale medzimesačne len +0,8% (oproti očakávaným +3, 1%) trochu sklamali. Tieto údaje doplnil alebo k nim možno prispel prieskum spoločnosti Markit, ktorý ukázal, že britské domácnosti zaznamenali vo februári najprudší pokles financií za posledné dva roky.
Európsky kalendár je takmer prázdny, jediným zverejňovaným údajom bude švajčiarska peňažná zásoba. Severoamerická seansa prinesie výsledky indexu výrobnej aktivity chicagského Fedu za február a údaje o predaji existujúcich domov v USA. S prejavom by mala tiež vystúpiť G. Tumpell-Gugurell z ECB.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |