Londýn, 14. december 2016: Je veľmi pravdepodobné, že Federálny rezervný systém na svojom najbližšom zasadnutí v decembri pristúpi k zvýšeniu úrokových sadzieb USA. Ale ako tento krok ovplyvní investorov v oblasti aktív USA?
Analýza Multi Asset tímu spoločnosti Fidelity International ukazuje, že päť predchádzajúcich prípadov, keď FED sadzby zvyšoval, boli povzbudivé pre investorov aktív s vyšším rizikom.
Index S&P 500 zaznamenal priemerný nárast vo výške 13.5%, pričom dlhopis USA s vysokými výnosmi vykázali priemerné výnosy o 7.3%. Investori v oblasti amerických štátnych dlhopisov (Treasuries) dosahujú pozitívne výnosy v priemere na úrovni 2.1%. Avšak toto klesne na 0.1%, ak vyjmeme cyklus sprísnenej politiky z roku 1997, ktorý je v mnohých ohľadoch anomálny, keďže priniesol len jedno zvýšenie o 25 bázických bodov.
Kým zvyšovanie úrokových sadzieb je pre dlhopisy jasným negatívnym javom, ak bude program sprísňovania dostatočne pomalý, môže to poskytnúť čas komponentu príjmov, aby započítal akékoľvek kapitálové straty a zabezpečil miernejšie prispôsobovanie sa.
Zdroj: Fidelity, Bloomberg, december 2016. Údaje sú za obdobie troch mesiacov pred začatím zvyšovania sadzieb a deväť mesiacov od začatia cyklu, nie za celý cyklus. September 2015 – výnimka.
Avšak, Nick Peters, Správca portfólia Fondov Fidelity, varuje, že v dnešnom prostredí existujú kľúčové rozdiely, ktoré investori v dnešnej dobe musia brať do úvahy.
Dodáva: “K zvýšeniu o 31% v indexe S&P 500 počas roka 1997 došlo v čase, keď ekonomika USA zaznamenávala silný rast a vznikla vlna eufórie z nových technológií, ako napr. z internetu. Federálny rezervný systém tiež zastavil svoj program sprísňovania už po jednom zvýšení sadzieb, vďaka čomu je to v mnohých ohľadoch slabé porovnanie. Podobne, údaje z aktuálneho cyklu sprísňovania vylepšuje predaj na trhoch, ktorý nasledoval po znehodnotení čínskej meny v auguste 2015.
“V súčasnosti tiež čelíme veľmi ťažkému prostrediu. Ceny aktív navýšila ultra uvoľnená monetárna politika, takže jej zmiernenie by mohlo byť bolestivejšie ako v predchádzajúcich prípadoch. S príchodom roka 2017 sa finančné podmienky USA už sprísňujú, US dolár sa zhodnotil a 10-ročné výnosy amerických štátnych dlhopisov sa vracajú na úroveň zo začiatku roka 2016. Aj keď ekonomika USA stále zažíva výrazný rast, nedosahuje úrovne z 90-tych rokov, keď načas dosiahli 4% p.a. a deficit štátneho rozpočtu klesal - technicky pozitívne smerovanie pre americké štátne dlhopisy.
“Pre amerických investorov je kľúčovou témou uplynulých mesiacov reflácia, pričom objavujúce sa náznaky rozbiehajúcej sa inflácie a zvolenie Donalda Trumpa sa všeobecne vnímajú ako inflačné faktory, nakoľko sľubuje nárast fiškálnych výdavkov a výraznejšie protekcionistickú obchodnú politiku. Avšak rozsah krokov bol za uplynulé týždne dramatický, pričom americké štátne dlhopisy zvrátili všetky zisky, ktoré počas roka dosiahli.
“Uprostred výhľadu na obdobie volatility by investori mali zvažovať kontrárne pozície, predaj v obdobiach rely a nákup pri oslabení. Vo svojich portfóliách taktických celkových výnosov počas uplynulých týždňov postupne pridávam americké štátne dlhopisy, keďže výnosy rastú a ako defenzívne aktíva sa stávajú lepšou hodnotou. Investori by tiež mali premýšľať o tom, ako môžu dosiahnuť expozíciu svojho kapitálu. Zabezpečenie vyrovnaného portfólia môže pomôcť prekonať akúkoľvek volatilitu akcií, keďže trh preskakuje medzi uprednostňovaním rastu a štýlmi hodnotových investícií, zatiaľ čo zachováva výhody aktívneho manažmentu.”
Autor: Nick Peters | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.7196 | 20.34 % |