Trichetovo salto mortale
Je euro opäť dôveryhodná mena? Z večera do rána? Pri pohľade na včerajší vývoj by mohol nezainteresovaný človek povedať aj veľavravné veľké ÁNO. A nemohlo by sa mu teoreticky nič vyčítať. EURUSD urobil za necelých 24 hodín viac ako 300 bodový rast nahor a od tohtotýždenným miním viac ako 550 bodov, alebo 4,5%-tný nárast, čím sa mu podarilo vymazať všetky tohtoročné straty. Je to dych vyrážajúce, je to šialené, je to pomerne nečakané, ale je to tak. Pozrime sa tak na dôvody takejto piruety na kráľovskom páre.
Časť odrazu páru ide na vrub prirýchleho prepadu v úvode roka a manipulácii ECB na sekundárnom dlhopisovom trhu, čím dokázala dočasne uhasiť nervozitu a pomôcť relatívne hladkej emisii dlhu rizikových krajín PIIGS na čele z Portugalskom, čo rovnako samo o sebe pomohlo euru. Vyhlásenia čínskej a japonskej strany o to, že sú pripravené nakupovať dlhopisy eurozóny vrátane špeciálnych dlhopisov eurovalu, náznaky, že Čína chce diverzifikovať devízové rezervy mimo dolára rovnako zohrali čiastočný vplyv. A snahy o rozširovanie eurovalu, rozširovanie jeho činností (aj o odkup dlhopisov) a klebety, že okolo 65 mld. EUR pre Portugalsko je už „na stole“ mali tiež tendenciu dočasne pomôcť euru. No to stále nemôže vysvetliť masívny odraz nahor zo včera.
Inflačné napätie
Ten ide na vrub včerajšiemu zasadnutiu ECB. Sadzby ponechala nezmenené na 1,0% od mája 2009. A aj tlačová konferencia čoskoro končiaceho prezidenta Tricheta po väčšinu času neprekročila svoj tieň. Do úmoru znova opakoval to, že existuje neistota na trhoch, riziká rastu sú skôr nadol, je potrebné fiškálna konsolidácia a ECB nemôže do nekonečna suplovať nezodpovednú fiškálnu politiku. Nič nové pod slnkom. To čo spôsobilo obrovský šok bol však Trichetov „inflačný slovník“. Doteraz hodnotil vždy inflačné riziká ako „balanced“ teda vyvážené. Včera však pomerne prekvapujúco povedal, že sú mierne nahor, a že inflácia by mohla byť pár mesiacov nad cieľom ECB (2,0%). Zopakoval, že ECB bude pozorne dodržiavať svoju funkciu strážcu cenovej stabilility. To vyvolalo na trhu paniku a obchodníci reagovali masívnymi nákupmi EURUSD . V domnení, že ECB by nebodaj mohla zvyšovať sadzby, najmä keď Trichet zopakoval, že ECB sa nikdy nezaviazala nezvyšovať úrokové sadzby na nejaké dopredu stanovené obdobie. Na tieto vyhlásenia reagoval aj celý trh „fixed income“ a eurové výnosové krivky sa posunuli masívne nahor, čo robilo euro atraktívnejším.
Graf1: Reakcia krátkeho konca nemeckej výnosovej krivky: Masívny nárast výnosov 2-ročných nemeckých dlhopisov.
Dojímavá starostlivosť, alebo zámer?
Je pravdou, že rast inflačných tlakov (práve pre celosvetovo uvoľnenú menovú politiku) v EU badať už dlhší čas. Doteraz na to ECB v poslednom čase nijak zvlášť nereagovala. Tak prečo práve včera? Natíska sa tu tak otázka, či sa Trichet obáva o infláciu úprimne, alebo či to nebolo účelovo spomenutá veta, aby sa podporilo euro v čase stupňujúcej sa dlhovej krízy. Ťažko povedať, keďže už dlhšie tvrdíme, že ECB na čele z týmto človekom je pomerne málo transparentná a čitateľná. A už vieme, že dokáže meniť názory z večera do rána o 180 stupňov ako počas gréckej krízy pred rokom. A potom, aj v lete 2008 sa Trichet slepo držal inflačných rizík a zvyšoval sadzby, keď bolo každému jasné, že kríza je predo dvermi.
Hrozí zvyšovanie?
Každopádne nechajme tieto špekulácia a konšpirácie bokom, realita je taká ako je. Tú nezmeníme a musíme ju teraz akceptovať. Ak si však zachovám chladnú hlavu, nemyslím si, že ECB bude nejak skoro zvyšovať sadzby. Hoci by to bolo pre mnohé iné dôvody opodstatnené, ECB to neurobí, pretože by spôsobila veľké problémy PIGS krajinám. A keďže už dlhšie nemám pocit, že ECB je nezávislá, pod politickým vplyvom jej bude na periférii záležať. Istý čas však potrvá, kým sa „usadí prach“ a trh si toto uvedomí, najmä keď vieme, že peňažný trh nereaguje tak pružne a flexibilne na situáciu.
Intradenný výhľad
Aj keď sa hovorí, že „trh má vždy pravdu,“ včerajší rast považujeme za pomerne „iracionálny“- i keď v duchu Trichetovych slov tam čiastočná racionalita je. No odraz stále nepovažujeme za udržateľný, keďže už len znak toho, že eurozóna ide robiť úpravy v eurovale je signálom toho, že možno očakávať ďalšie a ďalšie dlhové problémy. Ak rezistencie januárových maxím 1,3425/35 a decembrových maxím 1,3500/10 vydržia, mohli by sme vidieť obnovu sily medvedieho smerovania s prvým cieľom na 100-dňovom kĺzavom priemer na 1,3411 a následne výhľadom nižšie smerom k 1,32. Prípadné jasné zdolanie 1,35 však otvára vráta pre pochod až k 1,37.
Graf2: EURUSD
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |