Len či to bude stačiť...
Rast optimizmu z včerajšieho popoludnia na celom finančnom trhu (očakávania dobrej výsledkovej sezóny v USA), či klebety o tom, že peniaze v objeme okolo 65 mld. EUR na záchranu Portugalska sú už pripravené (čo viedlo, aj pre pokračovanie údajných intervencií ECB na sekundárnom dlhopisovom trhu k pomerne, v rámci možností a očakávaní,k úspešnej emisii lisabonského dlhu) a náznaky toho, že euroval by mohol byť rozšírený a mohol by mať aj právomoci na nákup dlhopisov zo sekundárneho trhu, viedol k oslabovaniu dolára. Chuť podstupovať väčšie riziko sa udržala a euro nebolo odmietané. Najmä preto, že kroky lídrov EU z krátkodobého hľadiska znamenajú, že dlhový problém bude znova zamietnutý pod koberec. A na čas by sa na neho mohlo zabudnúť (aj keď z dlhodobého hľadiska je to nesystémové riešenie). Na čas. Otázne je, či to bude stačiť na to, aby sa Európa spamätala a pozrela sa problémom priamo do očí a začala ich riešiť (nielen zmierňovať ich následky).
Stúpnutie na brzdu
Počas ázijskej obrátky však začali prevažovať nálady, že silný US rast by mal robiť US aktíva atraktívnejšie (aj po reporte Béžovej knihy FEDu) a navyše report z austrálskeho trhu práce skončil hlbšie pod očakávaniami, čo spôsobovalo mazanie časti dolárových ziskov a "stúpnutie" na brzdu optimizmu. Prudký rast EURUSD a short squeeze tak boli zastavené a býkov pribrzdili aj silné technické úrovne odporu nad 1,31.
Urobíme čokoľvek!
Na podporu eura v čase vyostreného napätia sa vyjadrujú často mnohí poprední lídri či úradníci z Bruselu. Aby včera takéto slová mali váhu, sa nechala samotná nemecká kancelárka Merkelová počuť : „Urobíme čokoľvek, aby sme zachránili euro.“ Hoci to môže pôsobiť ako výzva do boja, je to skôr smutné svedectvo toho, že bez ohľady na náklady/prínosy eura sa bude paušálne zachraňovať všetko choré, nevýkonné, či nezodpovedné. Pyramídová hra na euroval, kde menej zadlžené, ešte ako tak dôveryhodné krajiny idú pomáhať viac zadlženým, nedôveryhodným a nekonkurencieschopným, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou bez tlačenia peňazí nebudú schopné svoje záväzky splácať, sa bude hrať až do úplného konca. Len či to bude stačiť aspoň na krátkodobú ochranu eura od pádu. Trhy jednoducho už zlomili palicu a krátkozrakému „politickému folklóru“ zachraňovania už veľ mi neveria. A vnímajú čoraz väčšiu pravdepodobnosť toho, že Hospodárska a menová únia Európy sa vlastne pravým menom volá Titanic. Hoci je celkom možné a ja som o tom presvedčený, že Titanicom je aj US hospodárstvo. A to možno ešte väčším ako samotná menovú únia. Ktovie... Každopádne na trhoch platí nie to, čo je pravda, ale to, čo si väčšina trhu myslí, že je pravda. A v tomto ponímaní trh vníma európske problémy ako akútnejšie, väčšie a naliehavejšie v porovnaní s US problémami.
Intradenný výhľad EURUSD
Pár v rámci pomerne široko založeného optimizmu na trhu dokázal včera retestnúť 200-dňový kĺzavý priemer (1,3085). Vidíme dokonca ešte predĺženie nad tieto úrovne smerom k spodnej hranici už dávnejšie narušeného rastového kanála okolo 1,3120/25. To by mohlo pôsobiť ako silná rezistencia, kde by "nemali na seba" dlho čakať veľké predajné príkazy. Navyše, aj keď napätie na trhoch pokleslo, aj keď portugalská emisia bola úspešná, hlavne zrejme pre aktivitu ECB, ktorá by mohla pomôcť v hladkom priebehu dnešnej španielskej a talianskej emisii dlhu, v princípe sa nič nezmenilo. V eurozóne a problémy sa riešia len nesystémovo- teda neriešia sa, len sa zmierňujú následky. Navyše stále platí, že US ekonomike sa bude dariť lepšie ako európskej v nasledujúcich rokoch a dnes je aj zasadnutie ECB, čo je pre euro rizikom samo o sebe. Preto očakávam, že korekcia EURUSD z levelov pod 1,29 by mohla byť na konci a priestor pre rast nahor by mohol byť pomerne limitovaný. Rezistencie okolo 1,3150/60. Zdolanie však otvára priestor smerom k 1,32. Naopak, najmä popoludní vidím riziko obnovy pádu páru smerom pod 1,3085 s výhľadom smerom k 1,30. Hlavne keď na US akciách budeme vidieť „sell the news“ výsledkovej sezóny.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |