Zúbožené euro už nežije. Len živorí.
Dolár bol počas noci pod tlakom, hlavne pre "risk on" sentiment na trhoch a názory na to, že práve averzia voči riziku/chuť podstupovať riziko by mohli mať na túto menu stále väčší vplyv v budúcnosti ako dobré fundamenty US ekonomiky. Rast cien komodít privodil obnovu sily komoditných mien vrátane austrálskeho dolára (a to napriek pomerne skeptickému slovníku centrálnej banky RBA, ktorá odhaduje, že záplavy by mohli znížiť rast HDP až o 1%). Euru sa darilo nielen pre všeobecné oslabovanie dolára, ale aj pre správy, že euroval by mal byť údajne ešte viac rozšírený a mal by poskytovať úvery s nižším úrokom a zároveň pomoc Írsku bude ešte rozšírená a navyše aj za „rozumnejšiu cenu.“ Okrem toho sme tu videli už v minulých dňoch sériu správ ohľadne toho, že Číne a Japonsku veľmi leží "na srdci" osud eurozóny a sú pripravení jej pomôcť, čo tak vytvára dočasne lepší obraz stavu fiškálne krízy.
Peniaze nerastú na stromoch
Nadmerným optimistom, čo sa týka pohľadu smerom do Európy, však rozhodne nemožno byť. Skutočnosť, že sa stále vážnejšie koketuje z rozširovaním eurovalu je sám o sebe negatívny signál , ktorý naznačuje, že „dlhová obezita“ a „štrukturálna nekonkurencieschopnosť“ mnohých ekonomík so spoločnou menou (aj pre spoločnú menu, ktoré neumožňuje flexibilitu voči zahraničiu) sú oveľa závažnejšie problémy ako sa čakalo. Je preto tak potrebné si zachovať chladnú hlavu, najmä vo vzťahu k tomu, že záchrana pripomína pyramídovú hru , „peniaze nerastú na stromoch“ a pre všetkých ich rozhodne nebude dosť. V tomto duchu sa nechal počuť aj nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu a profesor na London School of Economics Christopher Pissarides: „Ak Španielsko skolabuje takým spôsobom ako Grécko, nemyslím si, že EU bude mať dostatok zdrojov na jeho záchranu. To by mohlo znamenať aj koniec eura ako spoločnej meny.“ A ja si stále viac začínam myslieť, že už teraz zúbožené euro už nežije. Len živorí.
Intradennný výhľad
Makrokalendár obsahuje len nepodstatné čísla. Hlavnú pozornosť trhu na sebe zoberie emisia dlhopisov portugalskej vlády so splatnosťami v rokoch 2014 a 2020 (výsledky okolo 11:45). Trh bude zaujímať hlavne aký výnos budú žiadať investori a aký veľký dopyt bude po týchto rizikových papieroch. Čím vyšší výnos a čím nižší dopyt (cez tzv. Bid-to-cover pomer) hlavne vzhľadom k predchádzajúcim emisiám Lisabonu, tým viac nepokoju by to mohlo priniesť na trhy. No na druhej strane zákulisné politicko-ekonomické dohody by mohli priniesť upísanie plného objemu s tým, že ECB to nakoniec o pár dní zo sekundárneho trhu skúpi. Takže nech dnešná hlavná udalosť znie akokoľvek dôležito, z intradenného (nie však strategického) hľadiska nakoniec môže dokonca vyznieť pre euro mierne optimisticky.
Technické oko
Dnes preferujeme nákupy do dipov pod 1,30 s cieľmi retestu 200-dňového kĺzavého priemeru v okolí 1,3070/75. Z krátkodobého hľadiska sa nám vytvoril rastový kanál, navyše aj keď je situácia v eurozóne napätá, predsa len časť trhu si myslí, že to nie je až tak zlé, ako sa pri rapídnom prepade minulý týždeň započítavalo a podstatná časť negatív je už teraz započítaná v cene. Na druhej strane stále upozorňujeme, že rast vnímame len ako dočasnú korekciu.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |