Zúfalé euro je viac bité, ako chleba sýte.
Euro je stále viac bité, ako chleba sýte. Najmä pre to, že začiatok nového roka prináša so sebou znova renesanciu napätia z „dlhovej obezity“ niektorých štátov eurozóny. A opodstatnené obavy, z toho, že svoje dlhy pre nízku a stále upadajúcu konkurencieschopnosť ekonomiky a možnú ďalšiu hospodársku stagnáciu nebudú schopné splácať. Existuje tak strach, že investori úplne stratia nádej v tieto ekonomiky. A za riziko požičiavania takýmto vládam si budú pýtať masívne rizikové prirážky, čo dostane tieto krajiny do ešte nevýhodnejšieho postavenia. Mať živoriacu ekonomiku a zároveň draho si požičiavať je dlhodobo neudržateľná pozícia. Preto, aj keď nakoniec dopadnú emisie portugalských, španielskych či talianskych dlhopisov (zajtra a pozajtra) úspešne, najmä v prípade Portugalska sú dlhové náklady prevyšujúce 7% z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Otázka tak neznie, "Či", ale "Kedy", bude musieť Portugalsko ponížene kľaknúť na kolená a požiadať o externú záchranu cez euroval.
Zúfale defenzívne postavenie eura
Toto samo o sebe neznie pozitívne pre euro, ktoré je tak stále v „zúfale“ defenzívnom postavení voči doláru. Ten pociťuje „nekonečnú“ ľahkosť bytia nielen pre náchylnosť trhu na „risk off“ prístup, ale aj pre posledné pomerne skvelé makrofundamenty z USA. Navyše na trhu pokračuje ťaženie rôznych ekonomických odborníkov proti euru, ktoré je kazajkou najmä pre štáty na periférii Európy. Za všetkých spomeniem Joseph Stiglitza (Columbia Univerzity, Nobelova cena za ekonómiu 2001): „Keď bolo vytvorené euro, veľa z nás ekonómov si uvedomovalo, že ide o projekt nedotiahnutý do konca. Ubral dva z dôležitých nástrojov prispôsobovania - mechanizmus výmenných kurzov a úrokových sadzieb, ale ničím späť neprispel.“ Nie je tak potrebné sa čudovať názorom, že euro bude v krajinách PIGS vytvárať permanentné makroekonomické nerovnováhy, ktoré sa môžu len stupňovať a viesť do stále väčšej záhuby.
Intradenný výhľad
Aj keď tu máme zákernú manipuláciu sekundárneho dlhopisového trhu zo strany ECB a jej výkup rizikových dlhopisov PIGS krajín, aj keď sme počuli sériu výrokov z čínskej a najnovšie aj z japonskej strany o tom, že sú ochotní nakupovať dlhopisy eurozóny, toto euru nemusí z dlhodobého hľadiska pomôcť. „ Európsky nekonkurenčný dlhový tlsťoch bez reformného úsilia,“ jednoducho nie je ihla v kope sena, ktorú možno z dlhodobého hľadiska prehliadnuť. Nervozita sa pred zajtrajšou emisiou Portugalských dlhopisov stupňuje, pričom trh špekuluje, že investori už pri prvej možnej príležitosti môžu minimálne Portugalcom ukázať "červenú kartu" a požadovať výnosy, ktoré budú pre vládu neakceptovateľné, čo by znamenalo, že záchrana cez euroval bude nevyhnutná. Stále tak vnímame pokračovanie pádu EURUSD ako najpravdepodobnejší scenár, ktorý môže byť popretkávaný len krátkodobými korekciami. Predaje do prípadnej rely medzi 1,30-1,31 by sa tak mohli vyplatiť s primárnym cieľom pádu pod 1,28 s výhľadom k 1,27. Najmä vzhľadom k tomu, že EURUSD sa vymanil z krátkodobého decembrového rastového kanála, zároveň prepadol pod 200-dňový kĺzavý priemer a vidíme aj „Mŕtve prekríženie“ v podobe ponoru 50-dňového kĺzavého priemeru pod 100-dňový.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |