Toto je jeden z komentárov na tému roku 2011. V nich budú jednotliví analytici spoločnosti TRIM Broker prezentovať svoje názory na potenciálny vývoj v roku 2011. Súhrnný výhľad bude k dispozícii 13. januára.
Makrovýhľad
Fundamenty z Prahy ukazujú, že po ťažkom roku 2009 sa ekonomika v roku 2010 postavila na vlastné a pomerne stabilné nohy. Rast by mal dosiahnuť úrovne nad 2% na ročnej báze, čo je viac ako v prípade EU, ktorej rast by sa mal pohybovať okolo úrovní 1,5%. Vidíme tak, že reálna konvergencia opäť raz pokračuje. Česko profitovalo hlavne z vysokej expozície ekonomiky v Nemecku a zo silného oživenia v ňom (rast v 3Q najsilnejší od zjednotenia Nemecka od roku 1990). Rástol hlavne sektor výroby. Vďaka tomuto sa začalo dariť aj domácemu dopytu, aj keď je jasné, že tak zázračný rast ekonomiky ako sme videli v 3Q (2,8% q/q) sa pre spomalenie v eurozóne, v dôsledku už uskutočnených a ďalších plánovaných fiškálnych úspor a pre stále pretrvávajúcu nevyriešenú otázku dlhovej krízy, neudrží. Stále však predpokladáme, že by mala reálna konvergencia pokračovať, a rast by mal byť aj v roku 2011 vyšší ako tempo rastu HDP v eurozóne. Očakávame tak rast ekonomiky okolo 2%, pričom aj v tomto roku by mal byť ťahúňom ekonomiky predovšetkým čistý export a jasnejšie by mali, po pomerne slabom predchádzajúcom roku, „svietiť“ fixné investície s rastom okolo 5%. Naopak podiel vplyvu zásob na rast by sa mal znižovať, čo je však typické pre pokrízové obdobie. Jednoducho cyklus obnovy zásob je už za nami. Celkovo sa očakáva ďalší pokles nezamestnanosti, čo by aj domáci dopyt a spotrebu (ktorá už dosiahla predkrízovú úroveň) mohlo udržiavať relatívne silnú, aj keď by mohla byť sčasti utlmená fiškálnou konsolidáciou.
Celkový mix konzervatívnej proreformnej vlády s chuťou bojovať proti rastu zadlženia (aj keď to je stále v „európskych normách“ na nízkych úrovniach) tak vytvára svetlý pohľad na českú ekonomiku (a mal by byť aj lákadlom aj pre zahraničný kapitál). Aj keď očakávame, že zopár „luxov“ môže stratiť, no bude to skôr vplyvom všeobecného spomalenia v zahraničí. Napriek tomu, že fiškálna konsolidácia v zahraničí predstavuje reálny problém aj pre Česko, predsa len sa bude týkať hlavne periférie Európy a už menej hlavného obchodného partnera - Nemecka. Teda nie je potrebné byť prehnaným pesimistom a dopady týchto krokov nemusia byť na ČR až tak desivé. Jedine skutočne výrazné zhoršenie zo zahraničia, čo sa týka dlhovej krízy, a jej väčšiemu, ako všeobecne očakávanému, dopadu na ekonomiku eurozóny by mohlo opäť raz zasiahnuť negatívne aj českú ekonomiku. Aj na tento negatívny scenár je tak potrebné byť pripravený.
Výhľad na menovú politiku
Aj keď je aktuálna úroveň inflácie mierne nad mierou základnej úrokovej sadzby Českej národnej banky, je vysoko sporné a otázne, či centrálna banka prikročí k sprísňovaniu menovej politiky v najbližšom čase a vôbec počas celého roka 2011. Vedie nás k tomu niekoľko dôvodov.
Prvým je pomerne pesimistický výhľad ČNB, čo sa týka obnovy ekonomiky. Jej prognózy rastu HDP ležia značne pod konsenzom trhu. Zároveň tu existuje značné riziko neistoty a negatívneho dopadu dlhovej krízy v eurozóne, čo sú podľa centrálnych bankárov rázne dôvody, prečo by sadzby mohli byť držané na historických minimách 0,75% pravdepodobne počas celého roka 2011. Svedčia o tom aj posledné pomerne holubičie prejavy značnej časti ČNB. Tá si síce uvedomuje, že z dlhodobého hľadiska nízke úrokové sadzby nie sú dobré pre ekonomiku, no zatiaľ pre očakávané spomalenie inflačných tlakov a vyváženosti proinflačných a antiinflačných faktorov nie je dôvod pre sprísňovanie menovej politiky. Aj vzhľadom k tomu, že ECB má tendenciu skôr ďalej uvoľňovať menovú politiku, ako ju sprísňovať (aj keď smelé plány tu už boli, no dlhová “nadváha“ ich zahatala). Okrem toho existuje tu obava, že predčasné zvyšovanie sadzieb by mohlo mať negatívny dopad na ekonomiku a navyše by mohlo posunúť korunu na silnejšie úrovne ako by to zodpovedalo fundamentom.
Celkovo, keď si to zosumarizujeme, ČNB je pomerne opatrná a konzervatívna čo sa týka vývoja ekonomiky, zatiaľ nevníma infláciu ako problém (radšej o niečo vyššia ako priškrtenie rastu ekonomiky) a koruna je podľa nej na úrovniach, ktoré sú v súlade s fundamentmi. Bude tak zrejme udržiavať menovú politiku uvoľnenú pomerne dlho, možno dlhšie ako čaká trh, čo by mohlo znamenať, najmä v 1Q 2011 stratu atraktivity koruny. Celkovo však, ak si ekonomika udrží rast, aj inflácia začne (najmä pre uvoľnenú menovú politiku v zahraničí a rast cien komodít) byť problémom a ČNB by sa tak predsa len mohla dostať v tomto roku k sprísneniu menových podmienok. Najskôr však zrejme až v druhom polroku.
Výhľad pre kurz EURCZK
História nám v prípade Českej republiky ukazuje, že ani menej reformná vláda, alebo bezvládie nezvykli ekonomike, a ani korune, veľmi vadiť. Samozrejme, o čo viac proreformejšia vláda prišla, o to viac to vyvolalo úsmevy v prípade zahraničného kapitálu smerujúceho do lokálnej ekonomiky. V kontexte menovej politiky očakávame, že bude to práve ona, ktorá bude mať tak v budúcom roku jeden z hlavných vplyvov na kurz koruny.
Celkovo, ak si situáciu zoberieme z „gruntu“ z fundamentálneho pohľadu, nemal by existovať dôvod, prečo by koruna postupne aj v tomto roku nemala pokračovať v posilňovaní voči euru. Očakávame tak na konci 2011 silnejší kurz koruny ako v tomto roku, kdesi okolo úrovní 24,40-24,10. Schodok bežného účtu by mal byť s rezervou vykrytý prebytkom finančného účtu a teda celkovo negatívny bežný účet nepredstavuje až tak signifikantný negatívny efekt na korunu. Silu českého exportu, prílev priamych zahraničných investícii a dopad týchto dvoch faktorov na kurz rovnako nemožno nikdy zanedbávať a už vôbec nie podceňovať.
V prvom polroku pre negatívny carry-trades efekt (nízke úrokové sadzby a pokles očakávaní ich skorého zvyšovania a koruna v pozícii refinančnej meny regiónu) a aj rastový technický obraz EURCK, s možným rizikom návratu všeobecného „risk-off“ na globálnych trhoch, však máme pomerne skeptický výhľad na korunu. Očakávame tak kurz EURCZK, ktorý by mohol stagnovať nad úrovňami 25,00 a mať priestor pre oslabenie smerom k 25,50 a s rizikom predĺženia až k 25,80. V prípade, že tieto levely budú dosiahnuté, bude to atraktívna možnosť pre stávky na opätovné posilnenie koruny (pokles nervozity na trhoch, pevnejší rast a jeho istejšie vyhliadky do budúcna a potreba sprísnenia menovej politiky) a prepad pod 25,00.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |