-
Uverejnené: sobota, 08. január 2011, 15:25
Toto je jeden z komentárov na tému roku 2011. V nich budú jednotliví analytici spoločnosti TRIM Broker prezentovať svoje názory na potenciálny vývoj v roku 2011. Súhrnný výhľad bude k dispozícii 13. januára.
Prvé dni nového roka potvrdzujú negatívny sentiment voči EURu, ktorý bol kľúčovou udalosťou roka 2010 v dôsledku fiškálnych problémov (prehlbujúce sa deficity verejných financií a štátny dlh) krajín Eurozóny (PIGS – Portugalsko, Írsko. Grécko, Španielsko). V tomto roku by vývoj EURUSD mal byť ovplyvňovaný niekoľkými kľúčovými faktormi, ktoré vo všeobecnosti dávajú potenciál ďalšieho oslabovania spoločnej európskej meny (EUR). Skôr ako začneme s vymenovaním kľúčových faktorov pre vývoj EURUSD chceme podotknúť, že opätovne očakávame vysokú hladinu rizika na FX trhoch, čo povedie k rastúcej volatilite, ktorá by tak mala prekonať i extrémne pohyby z roku 2010.
Kľúčové faktory pre vývoj EURUSD
- Pokračujúci problém verejných dlhov v Eurozóne, aktuálne sú ohrozené bytostne dve ekonomiky Portugalsko a Španielsko, pri ktorých by mohlo prísť k ďalšiemu znižovaniu ratingu resp. aktivovaniu ďalších finančných zdrojov z Eurovalu. Už od začiatku roka sa špekuluje o potrebe finančnej pomoci pre Portugalskom, ktorá by mohla dosiahnuť úroveň 100 mld. EURo. Takýto krok by otvoril cestu k zvýšenému tlaku na španielsku ekonomiku, ktorá predstavuje už ohrozenie celistvosti samotnej Eurozóny. Vývoj výnosov na vládnych 10-ročných EURo dlhopisoch krajín PIGS naznačuje pokračujúci negatívny tlak, ktorého výsledkom by mohli byť žiadosti portugalskej a španielskej vlády o zdroje z Eurovalu (750 mld. EUR). Okrem krajín PIGS sa v nemilosti ratingových agentúr môžu ocitnúť i krajiny Eurozóny s vysokými pomermi verejných dlhov k HDP (Belgicko a Taliansko). Tento negatívny scenár by mohol tlačiť EURUSD výrazne nadol, až k silným psychologickým technickým bariéram 1,2350/00 (rok 2008 kolaps Lehman Brothers) a 1,1850/00 (rok 2010 záchrana Grécka). Problém fiškálnej stability Eurozóny by mal byť kľúčový pre tento rok a naznačiť budúcnosť EURa. Ak sa EURu podarí „prežiť“ roky 2011/2012, tak by mohli prejsť svojim očistcom. Ostatné faktory by mali mať iba čiastkový dopad na vývoj páru EURUSD.
- Rizikovou oblasťou číslo dva by mal byť vývoj komunálnych dlhopisov v USA, nie je žiadnym tajomstvom, že Eurozóna má svoje Grécko a Írsko, pričom USA majú svoje komunálne „nášľapné míny“, kde hrozí default veľkých amerických miest na čele s Detroitom, a rovnako aj samotných štátov USA. Práve toto môže byť ďalším poľom pôsobnosti FEDu v podobe prípadného nákupu komunálnych štátnych cenných papierov. Stále však komunálna hrozba v USA neohrozuje celistvosť USD, pričom na druhej starne problém krajín PIGS ohrozuje stabilitu a celistvosť samotnej Eurozóny a existenciu EURa. Práve preto stále stojí v popredí rizík pre tento rok vývoj Portugalska a Španielska.
- Sprísňovanie menovej politiky PBOC (People Bank of China), po 6-násobnom navršovaní povinných minimálnych rezerv v roku 2010 (aktuálne 18,5%) a dvojnásobnom navršovaní základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov (5,81%) je tu potenciál ďalších reštriktívnych krokov i v tomto roku. Predpokladáme tak prísnejšie kroky i pri úverových rámcoch zo strany PBOC a prípadné tlmenie inflačných rizík navŕšením sadzieb PBOC až k úrovni spred krízy (7,21%) do konca roka 2011. Dopad by mal byť rizikový primárne pre komoditné meny (AUD, NZDa CAD), stále však platí, že sprísňovaním menovej politiky PBOC narastá globálna riziková averzie, ktorá má „zelenú farbu“ USD.
- Menové politiky ECB a FEDu by v roku 2011 nemali podliehať výraznejším zmenám. Začneme FEDom, kde by rok 2011 nemal priniesť podľa aktuálnych známych faktov žiadnu zmenu, či v podobe zmeny základnej úrokovej sadzby FED Funds (aktuálne 0,00-0,25%) resp. ďalšieho kola kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky FEDu cez nákup USD aktív na svoju bilanciu (napriek tomu, že holubicu Hoeniga nahradia až dvaja jastrabi a to Plosser a Fisher). Druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky FEDu v objeme $600 mld., ktoré končí v polovici roku 2011 by pre tento rok malo byť dostačujúce. Očakávame však pokračujúce POMO (reinvestovanie USD zdrojov z exspirovaných zdrojov) operácie i po júni 2011. Výrazne ťažšiu pozíciu je možné očakávať v ECB, negatívny vývoj na dlhopisovom trhu krajín PIGS (hlavne aktuálne Portugalska a Španielska) tu stále vytvára potenciál nákupu dlhopisov týchto krajín (kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky ECB) a zároveň i nákupu dlhopisov emitovaných Eurovalom (prehlbujúce problémy krajín PIGS môžu tlmiť dopyt po týchto dlžných cenných papieroch, čo bude suplovať ECB). Zmena základnej úrokovej sadzby ECB (aktuálne 1%) sa nedá očakávať pod tlakom inflačných rizík v Eurozóne. Pri výhľadoch menových politík je ďalšie riziko oslabovania skôr na starne EURa. Pri ECB je ešte jedno riziko a to v podobe nového prezidenta ECB, ktorý by sa mal meniť tento rok.
- Ekonomický rast by mal byť v roku 2011 výrazne tlmený na oboch stranách Atlantického oceánu, kde skôr optimistickejšie výhľady smerujú k silnejšej obnove v USA ekonomike. V druhej polovici roka 2011 by však aktuálne slabé úrovne EURa mohli napomôcť k odrazu ekonomického rastu „motora“ európskej ekonomiky – Nemecka.
- Medzi ďalšie faktory vplývajúce na EURUSD by sme mohli zaradiť nasledujúce riziká:
- Rast výnosov na USD dlhopisoch, čo bude tlmiť úverový mechanizmus US ekonomiky cez rast spotrebiteľských a hypotekárnych úrokových sadzieb. Tento výhľad vytvára riziko dvojitého dna na US realitnom trhu.
- Nová írska vláda (v januári 2011 by mala končiť súčasná, čo je podmienkou Strany zelených pri schválení finančnej pomoci zo strany MMF a EU) a jej postoj k finančnej pomoci a Eurovalu.
- Vývoj komoditných trhov, ktoré pod tlakom rastúcich inflačných tlakom môžu smerovať k novým historickým maximám. Nemusí to však znamenať oslabovanie USD.
„Šedými labuťami“ roku 2011 by mohli byť:
- Tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky FEDu (negatívne pre USD)
- Uvoľnenie devízového kurzu USDCNY (negatívne pre USD)
- Hrozba výstupu niektorých krajín z Eurozóny (negatívne pre EUR)
Sumarizácia
Rok 2011 zatiaľ vychádza ako rok USD, od krachu Lehman Brothers v septembri 2011 sme však svedkami výrazných výkyvov na finančných trhoch, ktoré podporujú extrémne úrovne volatility a pohyby menových párov. Výhľad pre EURUSD v prvej polovici roka 2011 je naklonený v prospech USD s potenciálom k 1,2350/00 (rok 2008), 1,1950/00 (rok 2010) až k 5-ročnému dnu na úrovni 1,1650/00. Dôvodom je už toľkokrát naznačená fiškálna nestabilita krajín Eurozóny. Ak však EURo dokáže prežiť prvú polovicu roka 2011 bez finančnej žiadosti zo strany Portugalska a hlavne Španielska je tu potenciál korekcie, ktorá by však mala byť limitovaná pásmom 1,40/1,45 (vrchol po druhom kole kvantitatívneho uvoľňovania FEDu).
Technický výhľad
EURUSD si vytvára potenciál poklesu až k minimám na 1,1650/00, ktorých prielom by znamenal výrazné fiškálne problémy Eurozóny a prehlbujúcu nedôveru v EURo (nestabilita Portugalska, Španielska, znižovanie ratingu Belgicka a Talianska) a smerovanie k magickej parite 1,000. Udržanie pásma 1,20/1,16 však dáva potenciál prípadnej korekcie strát s potenciálom k maximám na 1,40/1,43. Pásmo pre rok 2011 na EURUSD tak vidíme medzi 1,16/1,40, pričom k prielomu týchto úrovni dopomôžu šedé, resp. neočakávané čierne labute.
Graf EURUSD s dennou periódou:
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Súvisiace články:
Turecké finančné trhy pokračujú vo svojom páde. Spúšťačom je padajúca turecká líra. Jej oslabenie môžeme prirovnať k vývoju v Argentíne v druhom štvrťroku, čo viedlo do nutnosti masívnej pomoci vo výš
Po nástupe online tradingu nás doslova zaplavila lavína ponúk od rôznych brokerov. Obchodujte euro, ropu, akcie alebo zlato za najnižšie spready! Sme najlepší broker široko - ďaleko! Pre zač
Sústreďme sa, prosím, na slovo „jednoduché“, pretože v skutočnosti nič nie je jednoduché. Témy načrtnuté vyššie už máme za sebou a všetky sme zvládli, no trh už dnes neverí FEDu, že bude v decembri po
Jednou z najočakávanejších udalostí septembra bolo minulotýždňové zasadnutie Európskej centrálnej banky. Výsledky však neboli nijako slávne. Bola to ale Bank of Canada, ktorá poskytla dôvod na oslavu
Je nesporné, že Nemecko ma neuveriteľné silné stránky. Napríklad nízka nezamestnanosť (5,6 % na národnej úrovni a 3 % v Bavrosku), úverový rating AAA a panteón domácich firiem, ktorým sa podarilo expa