Starý dobrý biznis z 2010
Počas noci sme videli pošramotenú náladu pre obnovu rizika súvisiaceho s dlhovou krízou v Európe (nielen pre fiškálne horiaci juh Európy, ale aj pre názory, že Írsko je napriek záchrane v zložitejšej situácii ako sa počítalo aj pre ďalší prepad cien nehnuteľnosti). Skepsu vytvárali obavy o ďalšie sprísňovanie menovej politiky v Čine a strach z jej následného pomalšieho rastu. "Risk off" tak pokračoval počas noci a dolár obnovoval svoju silu. Zelená bankovka však profitovala aj s o niečo konštruktívnejšej zápisnice FOMC (aj keď od širokého optimizmus mala ďaleko). Švajčiarsky frank sa rovnako spamätal, jenové krosy sa dostali pod tlak a euro strácalo svoju krehkú karmu zo začiatku roka, najmä keď dnes sa s napätím očakávajú výsledky emisie portugalských pokladničných poukážok (výsledky po 11:30).
Nič špeciálneho
Celkovo pri pohľade smerom do eurozóny nevidíme nič špeciálneho a nového, čo by mohlo vzbudzovať veľké prekvapenia. S dlhovou krízou je potrebné počítať permanentne (politici to vedia- a aj preto skonštruovali permanentný euroval), a to aj vtedy, keď sa o nej pár dní na trhoch nediskutuje. Dlhodobo ju jednoducho nemožno obísť mlčaním, keďže existuje presvedčenie, že situácia sa bude ešte viac zhoršovať (práve pre nesystémové riešenia, ktoré len sem-tam dokážu krátkodobo upokojiť situáciu). Pri pohľade na dolár je však nálada o niečo menej negativistická. Aj keď zrejme tlačenie peňazí bude pokračovať (to naznačila aj včerajšia zápisnica FOMC), tak existujú len malé pochybnosti o tom, že US ekonomike sa tento rok nebude dariť. Pri pohľade do dlhšej budúcnosti je to však pochopiteľne sporné. No devízový trh žije tu a teraz a reaguje na dnešný skutkový stav.
Kúpa dolára- starý dobrý základ
A ten je vnímaný ako viac naklonený v prospech dolára z fundamentálneho hľadiska, ale aj z hľadiska úrokového diferenciálu, keď rastie trhový dopyt po dolároch pre potreby veľkého refincovania v nich. To zároveň vytvára aj tlaky na rast US výnosovej krivky, čo robí dolár atraktívnejší. Naopak sadzby Euriboru postupne klesajú, a opadáva to nadšenie z toho, že ECB bude skôr ako FED sprísňovať menovú politiku a to už v 1Q 2011. Omnoho pravdepodobnejšie sa zdá, že ECB v tomto roku so sadzbami nepohne a bude mať pre dlhovú krízu skôr pokušenie ešte viac tlačiť peniaze. Tento mix tak vyvára priestor pre pokračovanie „starého dobrého biznisu“ z roku 2010- predaju eura a kúpi dolára. Najmä keď včera natvrdo bez servítky na ústach povedal známy profesor Rogoff z Harvard University, že európska menová únia bude mať pred sebou niekoľkoročné problémy, a periféria eurozóny na čele s Gréckom môže de facto zbankrotovať (reštrukturalizovať dlhy).
Intradenný výhľad
Každý pár-dňový eurový odraz bol doteraz vypredávaný a vnímaný skôr ako technická korekcia a nie ako obnova dôvery trhu voči tejto spoločnej mene mostov, ktorá by mala spájať (teraz skôr čoraz viac oddeľuje). Technicky sa EURUSD dostal pod rastovú krátkodobú supportnú líniu a zároveň v európske ráno vidíme ponor pod včerajšie minimá, čo vytvára priestor pre ďalší pád smerom pod 1,32 s výhľadom k 1,31/1,3080. Rezistencie na 1,3250/60 (včerajšie minimá) a následne 1,3300/20. Predaj do prípadnej krátkodobej rely je preferovaný.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |