Minulý rok patril na devízovom trhu hlavne švajčiarskemu franku a japonskému jenu, naopak jednou z najslabších mien bolo euro. To dokonca oslabilo aj voči doláru, najviac za posledných päť rokov. Dôvodom bola európska dlhová kríza.
Vymení CINN skupinu PIIGS?
Prichádzajúci rok bude náročný pre všetky meny, nakoľko euro stále bojuje o dôveru v svoju životaschopnosť , dolár zápasí s hyperinflacionistami a obavami o útek investorov a japonský jen zas zo stálym dopytom investorov kvôli atraktívnym reálnym úrokovým sadzbám. Nový rok by ale mohol priniesť zaujímavý vývoj: miesto skupiny PIIGS by sa do pozornosti mohla dostať skupina CINN: teda US štáty Kalifornia, Illinois, New York a New Jersey. Tie totiž majú veľké problémy s fiškálnou pozíciou a ak budú potrebovať záchranu zo strany federálnej vlády, bude to pre dolár negatívna správa. Na druhej strane, výmena stráží vo FEDe, kedy jastraba Hoeniga nahradia až dvaja jastrabi a to Plosser a Fisher. Už januárové zasadnutie by tak mohlo ukázať, ako sa títo dvaja prezidenti zapracovali v FOMC.
Portugalsko možno bude potrebovať záchranu
Jednotná mena od rána výrazne prepadáva, kedy jej neprajú hlavne ďalšie negatívne správy na adresu Portugalska. Podľa denník London Times totiž prebiehajú prípravy na pomoc pre Portugalsko v objeme 100 mld. EUR a zároveň vzhľadom na obrovské požiadavky na refinancovanie európskych vlád a finančných inštitúcií počas roka rastú obavy, že príde v najbližších mesiacoch k novej kríze. banky potrebujú refinancovať 400 mld. EUR, štáty až 500 mld. EUR a okrem toho je splatných niekoľko stoviek miliárd cenných papierov založených hypotékami. Tieto správy dnes posielajú euro do kolien. Aktuálne sa pohybujeme v okolí silného supportu na 1,3260. Ak bude level prelomený, otvára sa priestor na pokles k hladine 1,3210.
Čína nakupuje španielske dlhopisy
Euru nepomáha ani vyjadrenie zo strany Číny, že krajina bude pokračovať v nákupoch španielskych dlhopisov a ani celkovo lepšie revízie decembrových indexov nákupných manažérov z Európy. Rovnako sa nedarí ani káblu GBPUSD, ktorý sa nedokázal udržať nad hladinou 1,5520
ISM pravdepodobne s lepším výsledkom
Makroekonomický kalendár je pre dnešný deň takmer prázdny, kedy obsahuje len výsledok ISM výrobného sektora za december. Očakáva sa, že index nákupných manažérov vzrastie na 57,0 z 56,6. Nakoľko ale jednotlivé regionálne prieskumy výroby skončili nad očakávaniami, rastie pravdepodobnosť silnejšieho údaju. Lepší bol Newyorský prieskum výroby, index výroby Philadelphského a Richmondského FEDu, Chicago PMI ako aj priemyselná produkcia. Na pláne dnes nie sú žiadne prejavy centrálnych bankárov.
Gap ako magnet
Takýto vývoj by mal ďalej favorizovať dolár, no ak US akciové trhy začnú výraznejšie rásť a prístup risk on na trhu preváži, otvára sa po prelomení rezistencie 1,3320 priestor na rast k úrovni 1,3390 a zatvoreniu nočného gapu. Ten bude určite silným magnetom pre obchodníkov. Gapy na FX trhu totiž nie sú časte a bývajú pravidelne zatvárané.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |