V noci sme videli, že trhy si začali plne uvedomovať čínske sprísňovanie menovej politiky. Pochopili, že inflačné riziká sú omnoho väčšie ako sa zdá a ďalšie tvrdé stúpanie na "menovú brzdu" v krajine draka bude nevyhnutné. Na druhej strane najmä devízový trh zatiaľ veľmi nepanikáril a špeciálne US dolár mal tendenciu byť pod tlakom v dôsledku obnovy obáv, že FED by mohol zaradiť vyšší prevodový stupeň, čo sa týka tlačenia peňazí. Čaro dolárového bezpečného prístavu sa tak (pri pohľade na eurozónu a jej problémy, zrejme dočasne) stratilo.
Žiadne vzduchoprázdno
Trh akoby si začal uvedomovať, že US problémy nemožno prehliadať, najmä keď situácia sa stále viac vyostruje nielen v eurozóne, ale aj v Číne a USA sa predsa len nenachádzajú vo vzduchoprázdne. Pred koncom roka je to tak švajčiarsky frank, ktorý sa o stoličku bezpečného prístavu prestáva deliť s dolárom. Aj preto sme dnes videli tešenie sa eura voči tejto "bankovke mŕtvych prezidentov". Otázne však je koľko bude tento eurový návrat trvať. Stále tvrdím, že nech sú US problémy akékoľvek veľké a hrozivé, situácia v eurozóne je ešte horšia aj keď sa jej čelní predstavitelia EU za výdatnej pomoci ECB snažia údatne maskovať problémy a zametať čo sa dá pod koberec. No trhy tieto ich triky už poznajú a sú obohrané a stratili svoju efektivitu. Stále je viac jasné, že je len otázkou času, kedy bude musieť niektorá z krajín (a pravdepodobne nebude sama) reštrukturalizovať dlh.
Aj Mikloš to vie
V Nemecku sa o tom hovorí potichu (pri jeho kľúčovom postavení v eurozóne je to nevyhnutnosť), no napríklad na Slovensku stále viac nahlas o tom, že spoločná mena nie je vhodná pre všetky krajiny a špeciálne sa nehodí pre perifériu eurozóny, ako to povedal napríklad slovenský minister financií Mikloš pre české Hospodárske noviny. Vytvára len makroekonomické nerovnováhy , neflexibilitu voči zahraničiu čo vedie nevyhnutne k rastu zadlženia , vysokej nezamestnanosti a k strate konkurencieschopnosti. Zároveň štrukturálne reformy stále nie sú na programe dňa a existuje tu tlak posunu smerom k fiškálne únii, čo bude viesť len k ďalšej strate slobôd a ekonomickému zaostávaniu, ako povedal český prezident Václav Klaus. Bez fiškálnej únie sa však menová neudrží, no zároveň fiškálna únia je navonok odmietaná. Navonok, mocní Európy sa však o to snažiť budú, aby si udržali a prehĺbili svoju moc, no urobia to rafinovane, postupne "salámovým spôsobom", aby si to nikto nevšimol. Celkov tak stále mám negatívny a skeptický pohľad na euro a nevidím nič čo by ho mohlo zlepšiť.
Intradenný výhľad
Obchodovanie v medzisviatočnom období je stále poznačené nižšou likviditou, čo môže viesť k vyššej volatilite. Na toto je tak potrebné byť pripravený. Každopádne pri absencii makrodát dopoludnia by sme mohli vidieť skôr technické obchodovanie. Prepad EURUSD pod 200-dňový kĺzavý priemer (1,3089) bol už po niekoľký krát zamietnutý, čo viedlo k odrazom nahor a cestou "ľahšieho odporu" boli zisky eura. Z technického pohľadu vidíme formovanie krátkodobého rastového kanála a zároveň obratovú formáciu klinu (žltá na grafe), čo by mohlo nahrávať býkom smerom k 100-dňovému kĺzavému priemeru na 1,3358, najmä keď bude bez problémov zdolaný dvojblok 20-dňového kĺzavého priemeru (1,3222) a zároveň klesajúcej rezistenčnej línie okolo týchto levelov. Udržanie línie okolo 1,3220/30 by však mohlo spôsobiť medvediu odvahu a znova potlačiť kurz pod 1,32 smerom k 1,3088. Najmä ak US dáta spotrebiteľskej dôvery o 16:00 skončia na lepšej strane.
Autor: Stanislav Panis | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |