Čínsky vianočný darček
Koniec minulého týždňa sa niesol v agresívnom náraste komoditných trhov, ktorý mierne tlmil dominanciu USD. Sviatočný čas však priniesol i niekoľko prekvapení. Čínska centrálna banka PBOC pristúpila k chladeniu ekonomiky navršovaním základnej úrokovej sadzby, čo však bolo trhmi očakávané a v cenách započítané. Centrálna banka Číny (PBOC - People bank of China) tak pristúpila už po druhýkrát v tomto roku od polovice októbra k navŕšeniu základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov. Dôvodom takéhoto kroku je navršovanie inflačných rizík v čínskej ekonomiky, ktoré v novembri dosiahli 5,1% Y/Y, čo sa prejavilo odmietnutím čínskej emisie vládnych dlhopisov zo strany investorov práve pod tlakom obáv o inflačné riziká. Trh si tak vzhľadom k neustále narastajúcim inflačným hrozbám v čínskej ekonomike žiada vyššie výnosy na vládnych dlhopisoch. PBOC tak okamžite navŕšila základnú úrokovú sadzbu pre pôžičky komerčným bankám od PBOC na úroveň 5,81% (pred znižovaním v dôsledku krízy bola jej úroveň 7,47%). Po tom ako PBOC šesťkrát v tomto roku zvyšovala povinné minimálne rezervy komerčným bankám sa tento krok dal očakávať, preto i dnešné otvorenie trhov nebolo výrazne volatilné (väčšina ázijských akciových titulov dokonca skončila v zelených číslach). Odhady pre úrokové sadzby PBOC v roku 2011 ostávajú naďalej rastové s priemernou úrovňou 6,56% práve pod tlakom inflačných hrozieb. Tento výhľad sa môže vzhľadom k enormnému komoditnému apetítu čínskej ekonomiky podpísať primárne pod riziká na komoditných menách (AUD, NZD).
EURUSD tak udržal silné psychologické suportné pásmo 1,31/1,3050 (1,3180/90 v podobe 200-dňového kĺzavého priemeru), čo mu aktuálne otvára potenciál k minulotýždňovým predajným úrovniam 1,3180/1,32.
Fundamentálne ticho
Fundamentálny začiatok týždňa neprináša žiadne makroekonomické zverejnenie z oboch strán Atlantického oceánu, čo podporuje opätovne skôr technické obchodovanie na EURUSD. Koniec roka so sebou zároveň prináša výrazný pokles likvidity na finančných trhoch, čo je „vodou na mlyn“ pre prípadne zvýšenú rizikovú volatilitu. Aktuálne evidujeme zatvorené trhy v Austrálii, Novom Zélande a Hong Kongu v dôsledku predlžených vianočných sviatkov.
Technické okienko
Na technickom obraze EURUSD sa výraznejšie nič nezmenilo a trhy sa snažia o výraznejší prielom 200-dňového kĺzavého priemeru na úrovni 1,31/1,3080 s potenciálom posunutia minulotýždňových miním 1,3060/50 (nočné minimá po otvorení evidujeme na 1,3070/60) smerom k 1,3020/00 resp. novembrovému dnu 1,2970/50. Kľúč pre udržanie tohto výhľadu leží na strážcovi rezistencie z minulého týždňa 1,3180/1,32. Až prípadný prielom 1,3200/20 dáva EURUSD voľnejší priestor k maximám na 1,3350/70 stále však pod dohľadom silných klesajúcich stredno a dlhodobých trendov. Jediným rastovým signálom je prielom hornej línie reverznej (obratovej) technickej formácie klesajúceho klína (zelená farba na grafe).
Graf EURUSD s 2-hod.periódou
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7772 | 13.70 % |